Niedziele handlowe w grudniu 2023

Grudzień to czas specjalny, szczególnie dla tych, którzy lubią robić zakupy. W tym roku możemy liczyć na dwie niedziele handlowe. Kiedy będzie możliwość zrobienia świątecznych zakupów, zaopatrzenia się w prezenty dla bliskich?

Niedziele handlowe w grudniu 2023
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 21 listopada 2023

Niedziele handlowe — grudzień 2023

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w handlu. Wiele osób już na początku miesiąca zaczyna przygotowania, udaje się na pierwsze  świąteczne lub mikołajkowe zakupy. W Polsce od kilku lat istnieje ograniczenie handlu w niedzielę; w grudniu wypadają dwa ostatnie w 2023 roku dni, w których konsument może odwiedzić sklepy w niedzielę.

W tym miesiącu klienci mają możliwość skorzystania z dwóch takich dni. Pierwszy z nich przypada 17 grudnia, co stanowi doskonałą szansę na poszukiwania świątecznych prezentów zarówno w tradycyjnych sklepach stacjonarnych.

Święta. Podpowiadamy, jak kupować, by prezent był trafionyŚwięta. Podpowiadamy, jak kupować, by prezent był trafiony Monika Świetlińska

Początkowo planowano, że kolejną, zgodną z kalendarzem niedziel handlowych będzie 24 grudnia, jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Decyzja ta została podjęta w duchu szacunku dla tradycyjnej wigilijnej atmosfery i umożliwienia zarówno klientom, jak i pracownikom sklepów spokojnego przygotowania się do świąt. Warto wspomnieć, że do dziś nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat ustanowienia 10 grudnia dniem, w którym nie obowiązuje zakaz handlu — za 24.12.2023. Do sejmu został przekazany dopiero projekt poprawek do ustawy, w którym postuluje się taką zmianę, wraz z ograniczeniem godzin pracy 10 grudnia — sklepy miałyby być czynne jedynie do godziny czternastej. Ta sprawa powinna być załatwiona jak najszybciej: dla handlowców handlowe niedziele to nie tylko decyzje o otwarciu sklepów, ale także przygotowanie grafików, czy wprowadzenie do nich odpowiednich zmian, a także zorganizowanie odpowiedniej liczby pracowników.

Obowiązki zawodowe i domowe warto zaplanować w sposób, który pozwoli przygotować święta bez nadmiernego zmęczenia. Dobrym pomysłem jest także sporządzenie listy zadań rozłożonych w czasie,  zaangażowanie wszystkich domowników w działania — sprzątanie, zakupy, organizowanie dekoracji itp.

Święta powinny być okazją do spędzenia czasu z bliskimi, bez spięć, czy kłótni — w sposób miły, przyjemny, rodzinny.

Czy w sylwestra zrobimy zakupy?

W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem większość sklepów ma ograniczone godziny otwarcia w niedzielę, w tym również 31 grudnia. W ostatni dzień roku zazwyczaj sklepy są otwarte do godzin popołudniowych lub wczesnych wieczornych. Sylwester wypada w niedzielę: czy będzie można zrobić zakupy tego dnia? Tym razem zapowiada się wyjątkowo – tym razem w duchu ograniczeń handlowych; zgodnie z obowiązującym zakazem 31 grudnia sklepy będą zamknięte, a większe zakupy, tak, aby mieć pewność, że nic nie zabraknie do przygotowania niedzielnych posiłków, a także podczas wieczornej zabawy trzeba będzie zrealizować już w sobotę, 30 grudnia.

Warto pamiętać, że 1 stycznia, w Nowy Rok przypadający w poniedziałek, również  nie będzie możliwości zrobienia zakupów — będzie dniem, w którym większość sklepów pozostanie zamknięta. Dlatego istotne jest, aby mieć pewność, że także w tym dniu będzie możliwość przygotowania posiłków.

Pożyczka na święta. O czym warto pamiętać, aby nie stracić umiaru w szaleństwie zakupowym?Pożyczka na święta. O czym warto pamiętać, aby nie stracić umiaru w szaleństwie zakupowym?Anna Malinowska

Grudniowe niedziele handlowe w 2023 roku mogą okazać się zakupowym szaleństwem, stanowią idealną okazję do znalezienia prezentów dla bliskich w świątecznej atmosferze magii.  Wybierając się do supermarketów, czy galerii handlowych w tym okresie należy mieć na uwadze, że mogą one potrwać dłużej niż zwykle. W tych miejscach można zaobserwować zwiększony ruch, czy zainteresowanie zakupami. Osoby, które cierpią na mizofonię lub nie lubią muzyki powinny zastanowić się nad przeorganizowaniem planów, wyborem sklepów on-line. Wizyty w galeriach mogą być dla nich uciążliwe — w wielu miejscach pojawiać będą się świąteczne piosenki lub kolędy, duży ruch generujący hałas.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!