Black Friday. Jak nie dać się oszukać?

Black Friday staje się nieodłącznym elementem zakupowego kalendarza, bezpieczeństwo podczas łowów powinno być priorytetem dla każdego konsumenta. Ważne jest nie tylko wyłapanie najlepszych cen, ale także świadome podejście, by uniknąć pułapek związanych z zakupami online i w sklepach stacjonarnych. Jak postępować odpowiedzialnie i cieszyć się udanym zakupowym świętem? Odpowiadamy!

Black Friday. Jak nie dać się oszukać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 20 listopada 2023

Black Friday — co to?

To amerykańska tradycja handlowa, obchodzona zawsze w piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia, które przypada czwarty czwartek listopada. To dzień, który rozpoczyna sezon zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. Charakteryzuje się on obniżkami cenowymi, promocjami i wyprzedażami, które często przyciągają tłumy klientów do sklepów stacjonarnych i internetowych. Black Friday jest obecnie szeroko obchodzony nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu innych krajach, gdzie handlowcy oferują atrakcyjne rabaty, a konsumenci masowo udają się na zakupy, poszukując okazji przed nadchodzącym okresem świątecznym, kompletując prezenty pod choinkę.

Zakupy stacjonarne — jak postępować, by nie być oszukanym?

W trakcie zakupów stacjonarnych w okresie Black Friday także warto zachować czujność i rozwagę. To bardzo ważne — nie należy zapominać o bezpieczeństwie, nie ulegać atmosferze dnia.

Pierwszym krokiem powinno być stworzenie listy z produktami wartymi kupienia, a także przemyślenie, co jest niezbędne. To proste działanie pomoże uniknąć impulsywnych zakupów, które mogą przysporzyć niepotrzebnych wydatków, okazać się nie nie taką okazją, o jakiej myślano.

Dobrą praktyką jest porównanie ceny produktów w różnych sklepach: stacjonarnych, czy internetowych, a także sprawdzanie kosztu w danym sklepie co jakiś czas. Black Friday to czas intensywnej konkurencji, a różnice cenowe mogą być istotne. Nie każda okazja jest jednak równoznaczna z oszczędnościami — ceny mogą zostać najpierw podniesione, by później obniżyć je. Zdarza się, że produkt po takim działaniu może być droższy niż kilka tygodni wcześniej!

Czym różni się Black Friday od Cyber Monday?Czym różni się Black Friday od Cyber Monday? Martyna Kowalska

Niezbędne jest również zapoznanie się z warunkami zwrotu i wymiany towarów w danym sklepie. Placówki stacjonarne nie mają obowiązku przyjmować zwrotów. Nie muszą także oddawać pieniędzy w sposób fizyczny, w formie gotówki, czy na kartę — mogą przekazać je na karcie podarunkowej. W chwili wykonywania zakupów świątecznych, prezentów trzeba o tym pamiętać, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Niestety — często to czas, w którym sklepy mogą podnosić ceny. Ma to na celu zaoferowanie atrakcyjnych zniżek (które dla osoby obserwującej nie będą interesujące). Regularne śledzenie  pomoże w identyfikacji prawdziwych promocji. Trzeba też pamiętać o umiarze podczas zakupów. Ekscytacja promocjami nie powinna skłaniać do nadmiernych, impulsywnych zakupów i wydatków. Lepiej postawić na jakość, a nie ilość. W takim dniu obowiązkowym punktem powinno być sprawdzenie stanu towaru oraz zawartości opakowania. W pośpiechu łatwo przeoczyć wady produktów, czy braki co może prowadzić do późniejszych rozczarowań.

Kluczem do udanych zakupów podczas Black Friday jest świadomość, umiar i rozsądne podejście do promocji. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, można skorzystać z odpowiednich okazji bez zbędnego stresu.

Zakupy przez internet — jak zostać świadomym konsumentem?

W trakcie zakupów online podczas Black Friday, należy podejść do tego wydarzenia z rozwagą, aby osiągnąć maksymalne korzyści. Przede wszystkim, warto przygotować się z wyprzedzeniem, sporządzając listę zakupów (tak jak w przypadku zakupów stacjonarnych). Wyznaczenie maksymalnej kwoty, jaką jesteśmy skłonni przeznaczyć na zakupy, pomoże uniknąć nadmiernych wydatków.

Podczas poszukiwania promocji online, istotne jest porównywanie cen na różnych platformach. Nie zawsze najniższa cena oznacza najlepszą ofertę, dlatego zaleca się dokładne analizowanie cen, warunków dostawy i zwrotów. Ocenianie wiarygodności sklepów online jest równie ważne, aby uniknąć potencjalnych problemów z jakością produktów czy obsługą klienta. Produkty zakupione online można zwrócić w ciągu 14 dni kalendarzowych, o ile nie podano innego terminu. Artykuły lub usługi wykonywane na życzenie kupującego, z wprowadzonymi modyfikacjami nie podlegają zwrotom.

Bezpieczeństwo transakcji online to priorytet. Przed dokonaniem płatności warto upewnić się, że strona jest bezpieczna, a wszelkie dane są odpowiednio zabezpieczone.

UOKiK ostrzega przed Black Friday. Uważaj na te sztuczki!UOKiK ostrzega przed Black Friday. Uważaj na te sztuczki!Michał Górecki

Bardzo ważna jest czujność, która pozwoli uniknąć oszustw. W miarę możliwości należy unikać nieautoryzowanych sklepów, wielkich okazji, które nie zawsze okazują się prawdziwe i podejrzanych ofert. Lepiej skupić się na renomowanych platformach zakupowych posiadających dobre opinie użytkowników.

Udane zakupy online podczas Black Friday wymagają planowania, porównywania, a przede wszystkim ostrożności. Świadome podejście do promocji pozwala czerpać korzyści z okazji, minimalizując jednocześnie ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek. Klucz do udanych zakupów podczas Black Friday to świadomość konsumencka, umiar i rozsądne podejście do proponowanych okazji.

Cyber Monday to kolejna, po Black Friday, świetna okazja dla zakupoholików, aby skorzystać z atrakcyjnych promocji i rabatów stacjonarnie i online. Warto śledzić oferty, ponieważ Cyber Monday jest często okazją do znalezienia korzystnych cen na przeróżne produkty i usługi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!