Jak dbać o baseny stelażowe, by mogły służyć jak najdłużej? Podpowiadamy!
Kąpiele w basenie podczas upałów dają prawdziwą ulgę i pozwalają wspólnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, tym bardziej że są proste w montażu, trwałe i w przystępnych cenach. Aby po zakupie cieszyć się swoim basenem jak najdłużej, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Sprawdzamy, jak dbać o baseny stelażowe, by mogły służyć nie tylko jeden sezon.
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 2 sierpnia 2022
Rozmiary basenów stelażowych
Baseny stelażowe sprzedawane są w wielu rozmiarach i różnią się od siebie kształtem po to, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią wielkość dla własnych potrzeb i warunków. Nasz wybór zależy od założonego budżetu, ilości przestrzeni, jaką dysponujemy, a także wzrostu i umiejętności pływackich użytkowników, którzy będą z basenu korzystali.
Przykładowo, okrągły mały basen stelażowy można zakupić w wymiarach od 305 × 76 cm. Większe dostępne są zarówno okrągłe, jak i w kształcie prostokąta, np. o wymiarach 412 × 201 × 122 cm – sprawdź np. baseny stelażowe w sklepie Dollo.
Basen ogrodowy stelażowy 366 × 76 BESTWAY zestaw 16 w 1
Jak dbać o basen ogrodowy?
Bardzo ważnym aspektem jest dbanie o odpowiednie warunki higieniczne podczas kąpieli w basenie, dlatego wraz z zakupem basenu zalecane jest zaopatrzenie się w pompę basenową, piaskową bądź z filtrem, a także dozownik chloru i zmiękczacz wody. Ich zadania są następujące: pompy dbają o to, by w basenie woda była stale filtrowana, chlor przyda nam się do wyeliminowania z basenu kolonii bakterii i grzybów, a zmiękczacz wody minimalizuje tworzenie się osadów w pompie i na ściankach basenu. Wbrew pozorom ten ostatni jest równie ważny, gdyż zwiększa żywotność pompy.
Dzięki zaopatrzeniu się w powyższe środki od razu przy zakupie basenu nie tylko unikniemy nadmiernego, notorycznego czyszczenia i higienizacji basenu (nie wspominając o silnych, nieprzyjemnych zapachach, gdy już w basenie rozwiną się kolonie drobnoustrojów), ale też chronimy go przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jakie wybrać podłoże pod basen?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na żywotność basenu stelażowego jest dobór odpowiedniego podłoża. Musi ono być jednolite, aby w dnie basenu nie powstawały dziury. Trawnik, piasek bądź bruk nadadzą się do tego perfekcyjnie. Należy unikać stawiania basenu na kamieniach lub asfalcie. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w odpowiednią matę, która zabezpieczy dno basenu.
Jak zabezpieczyć basen stelażowy na zimę?
Aby podczas sezonu zimowego basen stelażowy nie uległ uszkodzeniu bądź odkształceniu, nie wystarczy zakrycie go płachtą, ponieważ w ten sposób chronimy basen tylko przed wpadającym do środka śniegiem. Należy pamiętać o szkodliwym wpływie ujemnej temperatury oraz rozwijających się koloniach bakterii i grzybów.
Gdy tylko zakończy się sezon na korzystanie z basenu, zaleca się jak najszybsze zabezpieczenie zbiornika na okres zimy. W przeciwnym wypadku możemy się spodziewać czyszczenia, które zdecydowanie nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Mogą pojawić się naleciałości i nieprzyjemne zapachy spowodowane obecnością bakterii i grzybów, które zimą w szybkim tempie rozwijają się w pozostawionej wodzie.
Zabezpieczenie basenu najlepiej zacząć od spuszczenia wody i dokładnego wyczyszczenia, gdy powierzchnia basenu jest jeszcze wilgotna. Świetnie poradzą sobie z tym zadaniem środki chemiczne dedykowane dla basenów ogrodowych, które dokładnie dezynfekują powierzchnię basenu. Następnie basen trzeba osuszyć i złożyć. Gdy cały proces składania basenu mamy za sobą, basen należy schować w miejscu suchym, w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze. W ten sposób prawidłowo zadbamy o nasz basen stelażowy, którym będziemy mogli się cieszyć przez wiele następnych lat.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.