Jak dostać się do Legii Cudzoziemskiej?

Legia Cudzoziemska to francuska jednostka wojskowa znana z trudnych misji na całym świecie. Stać się jej członkiem może w zasadzie każdy – niezależnie od obywatelstwa. Jednak oczywiście są tutaj pewne wymagania i konsekwencje.

Jak dostać się do Legii Cudzoziemskiej?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 23 maja 2023

Czym jest Legia Cudzoziemska?

Legia Cudzoziemska jest francuską jednostką wojskową, która rekrutuje ochotników z różnych krajów. Jej głównym celem jest udział w operacjach militarnych i humanitarnych na całym świecie. Formacja ta ma wyjątkowo długą historię. 

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska

Narodziła się 10 marca 1831 r. i powstała z inicjatywy króla Francji Ludwika Filipa I. Jej pierwszym dowódcą był płk Baron Christoph Anton Jakob von Stoffel, a obecnym gen. brygady Jean Maurin. Obecnie nawet 90–95% legionistów to osoby niepochodzące z Francji. Niestety – Legia nie ujawnia statystyk dotyczących narodowości, tak że trudno jest wskazać, która grupa jest największą.

W historii Legii Cudzoziemskiej pojawiało się jednak sporo Polaków. Pod koniec 1832 r. w Legii Cudzoziemskiej istniało 7 batalionów i to właśnie w 7. najwięcej było osób polskiego pochodzenia. 

Jak dołączyć do Legii Cudzoziemskiej?

Rekrutacja do Legii Cudzoziemskiej jest możliwa pod warunkiem spełnienia pewnych wymagań.

Aby przystąpić do rekrutacji, należy być mężczyzną i mieścić się w przedziale wiekowym 17–40 lat. Ważne jest również dobre zdrowie i brak przeciwwskazań medycznych do pełnienia służby wojskowej. Ponadto posiadać dokument tożsamości. 

Wbrew powszechnym mitom – do Legii nie można „uciec” przed prawem. Francuska formacja nie przyjmuje osób, które są ścigane przez policję. Co ciekawe – znajomość francuskiego nie jest oficjalnie wymagana, ale zdecydowanie się przydaje. Legionista prędzej czy później pozna ten język. 

W procesie rekrutacji podlega się serii testów sprawnościowych i psychologicznych (w Legii nie mogą służyć osoby cierpiące na choroby psychiczne). Testy te mają na celu ocenę umiejętności fizycznych, ale także determinacji i zdolności do pracy w trudnych warunkach. Co ciekawe – średnio na 1 miejsce w Legii Cudzoziemskiej przypada 8 kandydatów. To oznacza, że dostanie się do tej formacji nie należy do najłatwiejszych. 

Konsekwencje i perspektywy po przyjęciu do Legii Cudzoziemskiej

Dołączenie do Legii Cudzoziemskiej ma swoje konsekwencje i wpływa na życie rekruta. Po przyjęciu rekrut przechodzi intensywne szkolenie wojskowe, które może trwać kilka miesięcy. Jest to czas intensywnego wysiłku fizycznego i mentalnego.

Inną sprawą jest kontrakt. Pierwszy trwa aż 5 lat. Po jego zakończeniu legionista ma wybór, czy chce kontynuować służbę na okres od 6 miesięcy do 5 lat. Podstawową pensją legionisty jest 1500 euro (czyli o ok. 350 euro mniej niż średnia krajowa Francji – po odliczeniu podatków), choć dochodzą do tego różne dodatki, premie za misje itp. 

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Poważną konsekwencją jest też kwestia polskiego obywatelstwa. O ile Polacy mogą służyć (i służą) w Legii Cudzoziemskiej, o tyle po powrocie do kraju można trafić do więzienia nawet na 5 lat. Dlaczego? Bo służba w obcym wojsku lub organizacji wojskowej wymaga zgody ministra obrony narodowej. Co ważne – nawet po uzyskaniu zgody, były legionista nie ma co liczyć w Polsce np. na odszkodowania na wypadek śmierci, świadczenia rentowe czy inne dodatki i pomoce dla weteranów. 

Służba w Legii Cudzoziemskiej to nie przelewki. To życie pełne niebezpieczeństw, często z dala od rodziny, przyjaciół i nierzadko misje w odległych krajach Afryki czy w innych częściach świata. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.