Jak wspierać edukację domową swojego dziecka?

Szkoła to miejsce, w którym dzieci i młodzież spędzają dużą ilość czasu, dlatego należy zadbać, aby było ono bezpieczne, przyjazne. Zdarzają się jednak sytuacje, że trzeba rozważyć inne rozwiązania. Czym jest edukacja domowa? Jakiego wsparcia udzielić uczniowi, który nie pobiera nauki w tradycyjnej szkole?

Jak wspierać edukację domową swojego dziecka?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 16 czerwca 2023

Co to jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to forma nauczania, w której rodzice podejmują decyzję o kształceniu swoich dzieci w domu, zamiast wysyłać je do tradycyjnej szkoły publicznej lub prywatnej. Dziś w Polsce staje się ona coraz bardziej popularna, nie należy jednak zapominać, że podlega określonym przepisom i wymogom.

W przypadku edukacji domowej rolę nauczycieli mogą pełnić na przykład rodzice, opiekunowie, osoby wyznaczone przez nich lub udzielające korepetycji. Nie ma wymogu legitymowania się dyplomem ukończenia studiów, jednak bardzo ważne jest, aby posiadać, wiedzę i umiejętności potrzebne do nauczania swojego dziecka.

Aktywne uczestnictwo rodzica w edukacji — czy jest ważne?Aktywne uczestnictwo rodzica w edukacji — czy jest ważne?Małgorzata Łaziuk

Ważnym aspektem jest zapewnienie dziecku możliwości socjalizacji i uczestnictwa w aktywnościach pozaszkolnych. Rodzice są zobowiązani do organizowania takich zajęć i umożliwienia interakcji społecznych. Dzieci uczące się w domu mogą uczestniczyć w kursach, warsztatach, zajęciach sportowych czy innych formach aktywności, które pozwalają im nawiązywać kontakty z rówieśnikami i rozwijać umiejętności.

Jak wspierać dziecko w edukacji domowej?

Wspieranie dziecka w edukacji domowej jest istotne, aby zapewnić mu odpowiednie warunki nauki i rozwijania się. Dobrym pomysłem jest wdrożenie odpowiednich zasad, a także pilnowanie, aby stosowano się do nich w jak największym stopniu. Co może pomóc w zorganizowaniu dnia, odpowiednim podzieleniu czasu, a co za tym idzie — stać się wsparciem w edukacji?

  • ustalenie harmonogramu dzialań: warto stworzyć wraz z dzieckiem harmonogram zajęć, który obejmuje czas na naukę, przerwy, aktywność fizyczną i inne zajęcia.
  • dopasowanie programu nauczania do potrzeb: plan działania powinien pasować do indywidualnych zdolności, zainteresowań i tempa nauki dziecka. Warto jednak zachować elastyczność, a także być gotowym do dostosowania materiałów i metod nauczania, w sposób zaspokajający potrzeby dziecka;
  • wyszukanie odpowiednich materiałów, zorganizowanie interesujących zajęć: w edukacji domowej powinno stosować się różnorodne materiały i zasoby edukacyjne, takie jak podręczniki, pomoce naukowe, programy komputerowe, materiały online itp. Można również pokazać dziecku różne style uczenia się, aby zapewnić zróżnicowane i interesujące doświadczenia naukowe;
  • gotowość na przyswajanie nowych informacji: przygotowanie się do nauczania, poszerzanie wiedzy na temat różnych przedmiotów i metod nauczania jest niezwykle ważne. Trzeba być gotowym na ciągłe uczenie się i rozwijanie się razem z dzieckiem;
  • zadbanie o kontakt z rówieśnikami: nauka to nie tylko obowiązki, dlatego niezbędne jest, aby wspierać dziecko w utrzymaniu kontaktu z innymi dziećmi uczącymi się w domu lub w tradycyjnej szkole. Można to robić na różne sposoby: organizując spotkania, grupy do nauki, warsztaty lub zajęcia; pozaszkolne, które umożliwią interakcję społeczną i współpracę z rówieśnikami.
  • wspieranie samodzielności i samodyscypliny: pomoc w rozwijaniu umiejętności samodzielnego uczenia się, samodyscypliny i zarządzania czasem;
  • monitorowanie postępów i stosowanie pochwał: zaangażowanie w naukę dziecka to konieczność przy takim sposobie edukacji, choć można także pozwolić na samodzielność w działaniach. Ważne jest przy tym regularne śledzenie postępów, a także docenianie pozwalające na utrzymanie motywacji i pozytywnego podejścia do nauki;
  • wykorzystanie zasobów społeczności: przy edukacji domowej należy korzystać z różnych zasobów lokalnych, takich jak biblioteki, muzea, organizacje społeczne, warsztaty czy zajęcia grupowe, które mogą uzupełnić i wzbogacić program nauczania.

Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego środowiska nauki, na przykład stworzenie wygodnego i dobrze wyposażonego miejsca, w którym będzie dostęp do niezbędnych materiałów i narzędzi.

Konflikty w szkole — jakie kroki podjąć?Konflikty w szkole — jakie kroki podjąć?Małgorzata Łaziuk

W takim modelu edukacyjnym trzeba też pamiętać o uwzględnieniu zainteresowań i pasji. Pozytywny wpływ na przyswajanie wiedzy ma wprowadzenie projektów, eksperymentów, wyzwań wzbogacających program nauczania i rozbudzających ciekawość ucznia. Trzeba pamiętać, że ważny jest czas nie poświęcony nie tylko na naukę, ale i na odpoczynek, zabawę i aktywność fizyczną.

Cierpliwość i elastyczność procentuje, a każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby. Edukacja domowa może być procesem, który wymaga czasu i dostosowania się do zmieniających się potrzeb dziecka, dlatego warto eksperymentować z różnymi metodami nauczania i dostosować programu nauczania, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!