Jak działa Giełda Papierów Wartościowych?

Giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych — akcji, obligacji, kontraktów terminowych i innych. W Polsce funkcjonuje GPW z siedzibą w Warszawie. Jest to spółka akcyjna, której udziały w dużej mierze należą do Skarbu Państwa i nadzorowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jak działa giełda i czym się na niej handluje? 

Jak działa Giełda Papierów Wartościowych?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 29 czerwca 2023

Giełda — co to jest i jak działa? 

Giełda to miejsce, w którym ludzie spotykają się, aby handlować określonymi dobrami. Poprzez dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży, ustalana jest na niej cena rynkowa tych przedmiotów, która głównie zależy od popytu i podaży.

Zrozumienie istoty giełdy jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie tutaj ciągłe zmiany cen dóbr dają możliwość zarobku lub straty dla kupujących i sprzedających. Obecnie giełda nie ogranicza się do fizycznego miejsca, a transakcje mogą być zawierane zdalnie za pomocą Internetu lub telefonu. Dzięki temu można inwestować na giełdzie, kupując lub sprzedając określone instrumenty, nie wychodząc z domu i niekoniecznie odwiedzając Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Transakcje na giełdzie zawierane są od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 17:00, podczas tzw. sesji. Handel przeprowadzany jest przez strony — kupującą i sprzedającą. W transakcjach pośredniczy zawsze makler, który weryfikuje trafiające do niego zlecenia przed przekazaniem na giełdę. Uczestnicy giełdy mogą na bieżąco sprawdzać, jak zmienia się cena określonych akcji przy wykorzystaniu tzw. arkusza zleceń. 

Czym handluje się na giełdzie?

Najważniejszym obiektem obrotu na giełdzie są akcje, stanowiące kluczowe instrumenty finansowe. Poprzez zakup akcji danej spółki, inwestor staje się jej udziałowcem, posiadającym część współwłasności. Akcje przyznają mu szereg uprawnień, takich jak prawo do otrzymywania dywidendy czy udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Giełda kryptowalut bez weryfikacji – czy to bezpieczne rozwiązanie?Giełda kryptowalut bez weryfikacji – czy to bezpieczne rozwiązanie?Redakcja dziennikprawny.pl

Każda akcja ma swoją wartość nominalną, która jest obliczana przez podzielenie wartości majątku spółki przez liczbę akcji w obiegu. Akcje można nabyć po cenie nominalnej w momencie ich emisji lub po cenie rynkowej na giełdzie, gdzie cena ta zależy od aktualnego kursu. Innymi dobrami, którymi można obracać na giełdzie są obligacje, instrumenty pochodne, certyfikaty inwestycyjne. 

W jaki sposób ustalane są ceny akcji na giełdzie?

Skąd bierze się cena akcji, czyli kurs? Kurs akcji może podlegać znacznym fluktuacjom, co oznacza, że inwestorzy mogą zarabiać lub tracić dużo na zakupionych akcjach. Cena akcji zależy od wielu czynników, a niektóre z najważniejszych to:

  • popyt i podaż — jeśli więcej inwestorów chce sprzedać akcje niż je kupić, kurs akcji spada,
  • wyniki finansowe spółki — jeśli spółka osiąga wyższe zyski niż oczekiwano, kurs akcji może wzrosnąć,
  • działalność spółki — na przykład, ogłoszenie nowych inwestycji przez spółkę może wpłynąć na wzrost kursu jej akcji,
  • dane makroekonomiczne — ogłaszane wskaźniki gospodarcze mają wpływ na wahania kursów, zależnie od nastroju inwestorów,

Inwestowanie w akcje na giełdzie wiąże się z ryzykiem ze względu na duże wahania cen akcji, często wynikające z emocji inwestorów. Dlatego inwestycje w akcje są uważane za ryzykowne. Można zarobić dużo lub stracić równie dużo. Inwestor powinien być zawsze na bieżąco i śledzić wydarzenia na giełdzie, a także monitorować sytuację rynkową oraz informacje dotyczące poszczególnych spółek. Przy prognozowaniu kursu akcji i innych instrumentów finansowych przydatne są analizy techniczne i fundamentalne. Jeśli planujesz inwestować na giełdzie, warto zapoznać się z zasadami handlu na rynku finansowym.

Czym są indeksy giełdowe? 

Osoby, które chcą kupować i sprzedawać akcje w celu pomnażania swojego kapitału, powinny być na bieżąco z zmianami na rynkach giełdowych. Jednym z narzędzi pomocnych w tym procesie są indeksy giełdowe — wskaźniki, które informują o kondycji rynku. Dzięki nim inwestorzy mogą podejmować odpowiednie decyzje inwestycyjne. Na przykład na Giełdzie Papierów Wartościowych indeksy mogą wzrastać lub spadać, co sygnalizuje, czy wartość określonych papierów wartościowych rośnie lub maleje.

Indeksy giełdowe umożliwiają również śledzenie sytuacji na rynku dotyczącej poszczególnych sektorów i branż, co ułatwia określenie, w które spółki warto zainwestować. Jeśli indeks spółek z danej branży rośnie, oznacza to, że ta branża przeżywa wzrost, co może być sygnałem dla inwestora o potencjalnych zyskach (akcje tych spółek mogą przynieść dochód w przyszłości). Obserwowanie indeksów na GPW pozwala na zrozumienie ogólnych trendów panujących na rynkach, a także wykrywanie nadchodzących kryzysów lub zmian na rynku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!