Prekonsultacje zmian w ordynacji podatkowej
Ministerstwo Finansów rozpoczęło prekonsultacje dotyczące modyfikacji w ordynacji podatkowej. Głównym celem tych wstępnych konsultacji jest osiągnięcie optymalnych rozwiązań podatkowych poprzez współpracę z zainteresowanymi stronami. Prace te będą kontynuowane do 31 sierpnia bieżącego roku.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 29 czerwca 2023
Planowane zmiany są dyskutowane z różnymi osobami
Zamierzamy spotkać się z przedstawicielami wielu środowisk, aby omawiać ich uwagi do tego projektu. Jak wskazują moje doświadczenia z 2022 roku z prac nad zmianami w PIT, CIT, pakiecie Slim VAT oraz korekt w KSeF, taki sposób konsultowania zmian w przepisach umożliwia wprowadzanie dobrze funkcjonujących rozwiązań. Zachęcam więc do zapoznania się z projektem, przesyłania uwag oraz zgłaszania chęci udziału w spotkaniach konsultacyjnych – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Zaostrzenie kar za naruszenia skarbowe od 1 lipcaMonika Świetlińska
Planowane jest, że po zakończeniu obecnie prowadzonych prekonsultacji, projekt przepisów ordynacji podatkowej zostanie poddany konsultacjom publicznym przed przekazaniem do Sejmu. Ostateczna wersja projektu ustawy trafi do prac parlamentarnych w kolejnej kadencji Sejmu.
E-Fakturowanie. Nowe perspektywy dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur (KSeF)Monika Świetlińska
Projekt jest rozbudowany. Warto jest więc go przedyskutować możliwie dogłębnie – podkreśla minister Artur Soboń.
Jakie zmiany są dyskutowane?
- Umożliwienie załatwiania niektórych spraw podatkowych na wniosek podatnika w uproszczonym postępowaniu.
- Możliwość umorzenia podatku przed terminem płatności, bez konieczności oczekiwania na powstanie zaległości podatkowej.
- Rozszerzenie możliwości zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza najbliższej rodziny, do kwoty 5000 zł (obecnie do 1000 zł).
- Zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji.
- Uproszczenie procedury korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających.
- Przeniesienie kompetencji przeprowadzania kontroli podatkowej z naczelnika urzędu skarbowego na organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających.
- Wzmocnienie systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, m.in. przez rozszerzenie blokady na nowe kategorie rachunków.
- Wprowadzenie nowych przesłanek zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
- Precyzowanie przepisów dotyczących podatkowego następstwa prawnego w przypadku przejęcia lub przeniesienia przedsiębiorstwa podmiotu w restrukturyzacji, o którym mowa w ustawie o BFG.
- Wprowadzenie kaskadowej odpowiedzialności podatkowej członków zarządu spółki kapitałowej będącej komplementariuszem spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej za zaległości tych spółek.
- Możliwość dokonywania wymiaru zobowiązania podatkowego spółki kapitałowej, która została wykreślona z rejestru w trakcie postępowania podatkowego, w decyzji orzekającej o odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości tych spółek.
- Wprowadzenie terminu ważności interpretacji podatkowych.
- Zmiany w opłacie za wydanie interpretacji, uwzględniające różnice w zależności od rodzaju i wielkości wnioskodawcy.
- Precyzowanie sytuacji, w których indywidualne interpretacje podatkowe mogą być zastąpione objaśnieniami podatkowymi udostępnianymi publicznie.
- Wprowadzenie obowiązku składania elektronicznego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji dla podmiotów profesjonalnych.
- Mechanizm automatycznej waloryzacji opłaty za wydanie opinii zabezpieczającej.
- Utworzenie nowej instytucji — wiążącej informacji klasyfikacyjnej.
Gdzie można zgłaszać uwagi do projektu zmian w ordynacji podatkowej?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.