Czym są kredyty konsumenckie?

Kredyty konsumenckie służyć mogą rozmaitym celom – od uzupełnienia braków gotówki, spowodowanych nieprzewidzianą życiową sytuacją, przez zakup samochodu lub sfinansowanie wakacji po środki na konsolidację innych zobowiązań kredytowych. Co różni kredyty konsumenckie od innych dostępnych na rynku finansowym? Jak znaleźć?

Czym są kredyty konsumenckie?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 29 czerwca 2023

Artykuł sponsorowany

Czym są kredyty konsumenckie?

Kredyt konsumencki jest produktem finansowym zdefiniowanym przez ustawę z dnia 12 maja 2012 roku. Zgodnie z jej zapisami kredytem konsumenckim jest zasadniczo każda forma pożyczki lub kredytu, w której pożyczkobiorca korzysta z ochrony konsumenckiej. Jest to więc pożyczka udzielana osobom fizycznym. Ważna jest również górna granica takiej pożyczki. Kredyty konsumenckie nie mogą przekraczać kwoty 255 550 złotych. Zdarza się oczywiście, że banki lub inne instytucje pełniące role pożyczkodawcy udzielają osobom fizycznym pożyczki lub kredytu na wyższa kwotę, przy czym nie jest to kredyt hipoteczny. Jeśli jednak pożyczona kwota jest wyższa niż 255 550, pożyczkobiorca nie korzysta z ochrony konsumenckiej.

Kim są strony kredytu konsumenckiego?

Pożyczającym w przypadku kredytu konsumenckiego może być wyłącznie osoba fizyczna (czyli konsument). Nie ma możliwości zaciągnięcia tej formy pożyczki na firmę, nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Dodatkowo, pożyczkobiorca musi być osobą pełnoletnią, mogącą potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego, posiadającą zdolność do czynności prawnych, polskie obywatelstwo i zamieszkałą na terenie Polski. Oczywiście, konieczna jest również zdolność kredytowa, określana indywidualnie na potrzeby poszczególnych pożyczkodawców. W niektórych wypadkach możliwe jest zaciągnięcie kredytu konsumenckiego również przez obcokrajowców, o ile posiadają prawo stałego pobytu na terytorium RP i zarabiają w walucie polskiej.

Kredytodawcą mogą być zarówno banki komercyjne, jak i inne podmioty, udzielające pożyczek, nie będące bankami, a także SKOKi. Kredytami konsumenckimi nie są jednak kredyty hipoteczne, firmowe, oraz udzielane w ramach rozmaitych państwowych i unijnych programów pomocowych.

Jak wygląda umowa kredytu konsumenckiego?

Umowa kredytu konsumenckiego musi zostać zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej i określać wszelkie warunki, na których pożyczkobiorca zaciąga kredyt u pożyczkodawcy. Są to w szczególności takie informacje, jak dane identyfikacyjne stron umowy, miejsce i data jej zawarcia, okres kredytowania, wysokość kredytu, koszty kredytu, informacja o rodzaju i wysokości oprocentowania, harmonogram spłat, a także zasady określające postępowanie w przypadku niewywiązania się kredytobiorcy ze spłat.

Jak wybrać kredyt konsumencki?

Wybór kredytu konsumenckiego powinien uwzględniać całkowity koszt udzielania pożyczki, a także elastyczność w odniesieniu do spłacania rat. Narzędziem pomocnym w dokonaniu optymalnego wyboru może być porównywarka finansowa. Narzędzie to pozwala na błyskawiczne porównanie ofert wielu pożyczkodawców, w oparciu o koszty całkowite produktów. Wystarczy wpisać kwotę interesującego nas kredytu, a następnie przejrzeć wyniki dostępnych pożyczek. Porównywarka pozwala minimalizować koszty pożyczania i dokonywać wyborów finansowych.

Pamiętaj, żeby przed wyborem upewnić się, że będzie Cię stać na spłatę zobowiązania. Pożyczaj odpowiedzialnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!