Czy szybsza spłata kredytu hipotecznego zawsze jest opłacalna?

Decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego może zapewnić spokojniejsze życie, wolne od niepewności finansowej. Niemniej jednak, czy zawsze jest to korzystne z punktu widzenia ekonomicznego? Wszystko zależy od tego, w jakim banku zaciągnęliśmy zobowiązanie.

Czy szybsza spłata kredytu hipotecznego zawsze jest opłacalna?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 lipca 2023

Co daje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego? 

Szalejąca inflacja sprawiła, że mniej opłacalne stało się posiadanie oszczędności. Wielu Polaków postanowiło nadwyżki finansowe zainwestować w szybszą spłatę kredytów hipotecznych. Było to kuszące z uwagi na fakt, że stopy procentowe poszły gwałtownie w górę, a co za tym idzie, zmieniła się na wyższą kwota miesięcznej raty za dom lub mieszkanie. 

Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Rafał Stępniewski

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego stanowi okazję do obniżenia ogólnych kosztów, czyli oszczędności na odsetkach. Niemniej jednak, warto zastanowić się, czy warto wcześniej spłacić kredyt, jeśli koszty związane z jego obsługą wzrastają. 

Osoby, które mają kredyt z ustaloną stopą procentową, mogą nie być zbytnio zaniepokojone obecną sytuacją. Jednak w przypadku kredytów zmiennych oprocentowaniem, wzrost stóp procentowych prowadzi również do wzrostu odsetek, co wpływa na wysokość raty.

Skąd można dowiedzieć się, jakie konsekwencje będzie miała wcześniejsza spłata hipoteki?

Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny po 21 lipca 2017 roku zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym z 23 marca 2017 roku, mają prawo złożyć wniosek do banku w celu uzyskania informacji dotyczących opłat związanych z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego. Mogą również zdecydować się na częściową lub całkowitą spłatę kredytu przed ustalonym w umowie terminem oraz ubiegać się o zwrot kosztów odsetek i innych opłat za okres, o który skrócona została umowa związana z przedwczesną spłatą zobowiązania.

UOKiK stawia zarzuty Santander Bank Polska. Chodzi o wcześniejszą spłatę kredytuUOKiK stawia zarzuty Santander Bank Polska. Chodzi o wcześniejszą spłatę kredytuMartyna Kowalska

Dzięki temu można sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne i przynosi nam więcej plusów, niż minusów.

W jakiej sytuacji wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego może być mniej opłacalna? 

W przypadku kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową, po upływie 3 lat bank nie może pobierać opłat za wcześniejszą spłatę kredytu przed ustalonym terminem. Jednak jeśli ktoś chce dokonać takiej spłaty przed czasem, musi być gotowy na zapłatę, która nie powinna przekroczyć 3% kwoty spłacanej. 

Natomiast dla kredytobiorców spłacających kredyt hipoteczny z ustaloną stopą procentową, takie działanie może być nieopłacalne. Bank ma prawo pobierać opłatę za przedterminową spłatę zadłużenia przez cały okres trwania kredytu. W umowie może być zawarta klauzula nakładająca prowizję.

Ile się czeka na kredyt mieszkaniowy?Ile się czeka na kredyt mieszkaniowy?Mikołaj Frączak

Przeważnie banki stosują następujące zasady dotyczące dodatkowych kosztów za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego: w pierwszym roku od zaciągnięcia zobowiązania opłata wynosi 3% od spłacanej kwoty, w drugim roku wynosi 2%, a w trzecim roku 1%. Z tego powodu warto rozważyć, czy bardziej opłacalne będzie spłacenie kredytu hipotecznego po trzech latach od jego zaciągnięcia. Jednak wszystko zależy od polityki danego banku. 

Niektóre instytucje nie pobierają prowizji za wcześniejszą spłatę. W przypadku nadpłaty kapitału lub skrócenia czasu kredytowania mogą naliczać taką opłatę. Warto zapoznać się z wszelkimi zasadami przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu w konkretnym banku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!