UOKiK stawia zarzuty Santander Bank Polska. Chodzi o wcześniejszą spłatę kredytu

Santander Bank Polska jest pierwszym bankiem, który usłyszał od Prezesa UOKiK zarzuty za nierozliczenie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej, wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. W czym tkwi problem? 

UOKiK stawia zarzuty Santander Bank Polska. Chodzi o wcześniejszą spłatę kredytu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 października 2022

Wcześniejsza spłata kredytu – na jakich zasadach?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że jeśli kredytobiorca całkowicie spłaci przed terminem kredyt hipoteczny, zaciągnięty po 21.07.2017 r. bank ma obowiązek proporcjonalnego rozliczenia kosztów pobranych w związku z zawarciem umowy kredytowej.

Już w maju 2022 roku, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął 17 postępowań wyjaśniających. Dotyczyły one banków, na które poskarżyli się konsumenci w związku z problemami związanymi z rozliczeniem kosztów kredytu hipotecznego, który został wcześniej spłacony w całości. 

Według ustaleń UOKiK do Santander Banku wpłynęła seria reklamacji od konsumentów, którzy zdecydowali się na wcześniejszą spłatę kredytów hipotecznych udzielonych między 22.07.2017 a 16.05.2022 r. „Kredytobiorcy wnosili o proporcjonalne rozliczenie kosztów pobranych w związku z udzieleniem kredytu, w tym np. prowizji. Z dotychczasowych ustaleń Prezesa UOKiK wynika, że bank negatywnie rozpatruje takie roszczenia” – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w najnowszym komunikacie. 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w świetle prawa

Prawną możliwość wcześniejszej spłaty, bądź nadpłaty kredytu hipotecznego gwarantuje artykuł 38. Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami rynku hipotecznego i agentami z 23 marca 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 819). Z kolei obowiązek rozliczenia się z kredytobiorcą wynika z artykułu 39. tej samej ustawy.

Wakacje kredytowe. Już 550 skarg na banki! Będą kary?Wakacje kredytowe. Już 550 skarg na banki! Będą kary?Michał Górecki

Zarzuty dla Santander Bank Polska

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes tej instytucji zdecydował o postawieniu zarzutów Santander Bank Polska stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny tłumaczy, że „Zarzut dotyczy niezwracania konsumentom, którzy całkowicie spłacili kredyt hipoteczny przed terminem, należnej im w takich sytuacjach kwoty”. Jak wyjaśnia dalej: „w przypadku wcześniejszej spłaty, banki mają obowiązek rozliczenia się z kredytobiorcami. Takie rozliczenie powinno obejmować wszystkie koszty kredytu. W naszej opinii wynika to z obowiązujących przepisów prawa. Przepisy te są analogiczne jak w przypadku kredytów konsumenckich, gdzie banki początkowo stanowczo kwestionowały działania Urzędu, zaś ostatecznie dostosowały się do wyroku TSUE z 2019 r. i TSUE z 2019 r.Rozliczenie pobranych opłat powinno się odbywać według najprostszej i najbardziej sprawiedliwej metody liniowej. W postępowaniach wyjaśniających przyglądamy się również praktykom innych banków i nie wykluczamy stawiania dalszych zarzutów” – czytamy w opinii zamieszczonej na stronie UOKiK. 

Bankowi za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara finansowa do 10% rocznego obrotu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!