Sejm przyjął ustawę o poprawie warunków mieszkaniowych. Co się zmienia?

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm poprawił kilka ustaw odnoszących się do warunków mieszkaniowych. Intencją ustawodawcy było w tym wypadku, poniesienie efektywności energetycznej budynków oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego dla osób, które posiadają niższe dochody. 

Sejm przyjął ustawę o poprawie warunków mieszkaniowych. Co się zmienia?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 października 2022

Warunki mieszkaniowe a KPO

Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych jest jednym z elementów powiązanych z Krajowym Planem Odbudowy. Pieniądze publiczne mają trafiać w ramach grantu, na pokrycie połowy kosztów instalacji odnawialnego źródła energii w budynkach wielorodzinnych. 

To propozycja głównie dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni. Z kolei w przypadku Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) oraz wprowadzonych niedawno Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) grant na zieloną energię będzie można uzyskać już na etapie budowy. 

Ile rząd wydał na 13. i 14. emerytury? Kosmiczna kwotaIle rząd wydał na 13. i 14. emerytury? Kosmiczna kwotaMartyna Kowalska

Pieniądze na termomodernizację

Ustawa przewiduje także wyższą premię oraz grant na inwestycje związane z termomodernizacją budynków wielorodzinnych. Mowa o wszystkich nieruchomościach tego typu, niezależnie od tego jak wygląda ich struktura właścicielska. To oznacza, że na zastrzyk gotówki mogą liczyć wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe planujące tego typu przedsięwzięcia. 

Granty na remonty mieszkań komunalnych

W przyjętej ustawie znalazły się również premie oraz granty przeznaczone na pokrycie kosztów remontów już zamieszkałych budynków komunalnych. Warunkiem jest jednak zmiana źródła ciepła na takie, które mieści się w definicji niskoemisyjnego. Mówimy tutaj m.in. o budynkach mieszkalnych, które należą do samorządów, lub spółek, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego. 

Program budownictwa socjalnego i komunalnego

Projekt rozszerza również program budownictwa socjalnego i komunalnego. Samorządy mogą liczyć na dostęp do wyższego, bezzwrotnego wsparcia na pokrycie kosztów budowy nowych mieszkań komunalnych, a także społecznych mieszkań czynszowych. W tych wypadkach mówimy o dwóch formach (wspomnianych wcześniej) Towarzystwach Budownictwa Społecznego lub Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. 

Bukmacherzy coraz więcej inwestują w polski sportBukmacherzy coraz więcej inwestują w polski sportMonika Świetlińska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!