Zła seria dla Plusa, Orange i Play trwa. Są dane dotyczące przenoszenia numerów w III kwartale 2022

To już kolejny kwartał, który aż trzech z czterech operatorów komórkowych kończy na minusie pod względem przeniesień numerów. Kto zyskał, a kto stracił w lipcu, sierpniu i wrześniu? Są najnowsze statystyki UKE w tej sprawie.

Zła seria dla Plusa, Orange i Play trwa. Są dane dotyczące przenoszenia numerów w III kwartale 2
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 października 2022

Przenoszenie numerów w III kwartale 2022 r. 

W trzecim kwartale 2022 roku w sieciach komórkowych przeniesiono ponad 345 tysięcy numerów – informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. To około 30 tysięcy więcej niż kwartał wcześniej – wynika ze statystyk. 

Dane dotyczące migracji numerów pochodzą z zarządzanego przez UKE systemu pod nazwą PLI CBD, czyli „Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna z Centralną Bazą Danych”.

Dokładnie rzecz ujmując, w trzecim kwartale 2022 roku przeniesiono łącznie  345.123  numery. To pierwszy w tym roku wzrost tego wskaźnika. Dla porównania w drugim kwartale było to 313.127 numerów. To oznacza, że możliwość migracji numerów nie traci na popularności. Wyraźnie to widać jeśli spojrzymy na dane dotyczące poszczególnych operatorów. 

Trzech operatorów pod kreską

Podobnie jak w drugim kwartale, o ujemnym bilansie migracji numerów może mówić aż trzech operatorów. Najgorzej pod tym względem wypadły statystyki operatora sieci Plus, czyli Polkomtela. Sieć ta straciła w trzecim kwartale ponad 33,1 tys. numerów. Z P4 (Play) odeszło natomiast 8,8 użytkowników kart SIM. Nieco lepiej wyglądają statystyki Orange Polska, którego opuściło 5 tys. abonentów, kosztem konkurencji. 

Kolejny zły kwartał dla Plusa i Play. Są dane dotyczące przenoszenia numerów w II kwartale 2022Kolejny zły kwartał dla Plusa i Play. Są dane dotyczące przenoszenia numerów w II kwartale 2022Anna Malinowska

Kto korzysta dzięki przenoszeniu numerów? 

Dobry wynik z pierwszego oraz drugiego kwartału utrzymał T-Mobile Polska, który między lipcem a wrześniem zyskał aż 21,8 tys. użytkowników kart SIM kosztem konkurencyjnych sieci. To oznacza, że magentowy operator tylko w całym półroczy „zdobył” w ten sposób od stycznia do września ponad 45 tysięcy numerów.

Przenoszenie numerów stacjonarnych

Nieco mniej przeniesionych numerów odnotowano także w sieciach stacjonarnych. W drugim kwartale 2022 roku UKE zarejestrował 67.572 takich operacji, co jest wynikiem niższym o 9 tys. w porównaniu do pierwszego kwartału (76,7 tys.).

Prawo do przeniesienia numeru

Możliwość przeniesienia numeru telefonu do innego operatora istnieje w Polsce od przeszło dekady. Przed zmianą prawa numer telefonu był „na stałe” powiązany z konkretnym operatorem. Po uwolnieniu rynku użytkownicy mogą sami wybierać usługodawcę, bez konieczności zmiany numeru, a co się z tym wiąże zmiany wizytówek, papieru firmowego czy informowania rodziny i znajomych o nowych danych. Jak radzą specjaliści rynku telekomunikacyjnego, tego typu decyzje najlepiej podejmować pod koniec trwania aktualnej umowy z danym operatorem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!