Dodatki dla samotego rodzica. Na co można liczyć?
Każdy rodzic wie, że wychowanie dzieci — niezależnie od ich wieku — to niełatwe zadanie. Daje ono jednak bardzo wiele satysfakcji. W Polsce rośnie liczba samotnych rodziców, którzy muszą samodzielnie sprostać wyzwaniom rodzicielstwa. O jakie dodatki socjalne może starać się samotny rodzic? Wyjaśniamy!
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 6 lipca 2023
Kim jest samotny rodzic?
Samotny rodzic to osoba, która wychowuje dziecko lub dzieci bez partnera lub partnerki. Może to być osoba, która jest rozwiedziona, w separacji, niezamężna lub nieżonata, wdowa/wdowiec lub osoba, która jest odpowiedzialna za wychowywanie dziecka w przypadku braku zaangażowania drugiego rodzica.
12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?Anna Malinowska
Samotny rodzic może być matką lub ojcem dziecka i jest odpowiedzialny za pełnienie obowiązków związanych z opieką, wychowaniem i utrzymaniem dziecka. To jest jedna osoba, która podejmuje się wszystkich rodzicielskich zadań i obowiązków w samotności.
Jakie świadczenia obejmują samotnych rodziców?
Dla wymienionych wcześniej grup ustawodawca przewidział specjalne świadczenie, a mianowicie dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka. Niestety, jego wysokość jest nieproporcjonalnie niska, wynosząc zaledwie 193,00 PLN miesięcznie na każde dziecko. Maksymalna wartość tego dodatku może sięgnąć 386,00 PLN. Oznacza to, że państwo przykłada szczególną wagę do opieki nad samotnymi rodzicami wychowującymi maksymalnie dwoje dzieci. Jeśli okazałoby się, że dziecko/dzieci są niepełnosprawne, świadczenie zostanie zwiększone o dodatkowe 80 PLN.
Podróż dziecka: najważniejsze informacjeMałgorzata Łaziuk
Warto zaznaczyć, że wspomniany dodatek jest przyznawany tylko w przypadku otrzymania zasiłku rodzinnego. Co to dokładnie oznacza? Zasiłek rodzinny do 31 października 2023 roku wynosi:
95,00 PLN — na dziecko, które nie ukończyło 5 lat;
124,00 PLN — na dziecko w wieku od 5 do 18 lat;
135,00 PLN — na dziecko w wieku od 18 do 24 lat.
Na jakie dodatki socjalne można jeszcze liczyć?
Warto również podkreślić, że osoba, której przyznano zasiłek rodziny, może ubiegać się o dodatkowe świadczenia. Mogą to być zarówno świadczenia okresowe, jak i jednorazowe, na przykład dodatkowe 1 000,00 PLN za narodziny dziecka.
Samotny rodzic — kto to?Małgorzata Łaziuk
Kolejnym świadczeniem, na które samotny rodzic może ubiegać się, jest 500+, a wkrótce może być dostępne także 800+. Wysokość dochodu nie ma znaczenia — to świadczenie przysługuje na każde dziecko. Ponadto, każde trzecie i kolejne dziecko będzie premiowane dodatkową kwotą 95 PLN. Jeśli samotny rodzic wychowujący dziecko jest bezrobotny, może również ubiegać się o dodatkowe środki na pokrycie kosztów opieki. Dodatkowo, jeśli zostały przyznane alimenty na dziecko lub samotnego rodzica, ale istnieje problem z ich egzekwowaniem, można złożyć wniosek do funduszu alimentacyjnego w celu rozwiązania tej sytuacji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.