Samotny rodzic - kto to?

Dziś coraz więcej osób staje przed wyzwaniem samotnego rodzicielstwa. Kogo tak naprawdę można nazywać samotną matką lub ojcem? Czy osoby żyjące w konkubinacie także nimi są? I przede wszystkim — czy przysługuje im wsparcie w wychowywaniu dziecka — finansowe i związane z placówkami edukacyjnymi?

Samotny rodzic - kto to?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 czerwca 2023

Samotny rodzic — kto to?

Samotny rodzic to osoba, która jest jedynym opiekunem odpowiedzialnym za wychowanie dziecka oraz nie posiada stałego partnera lub partnerki do dzielenia obowiązków opiekuńczych. Termin ten odnosi się do:

  • panny, kawalera, osób, które nie są w związku partnerskim, czy małżeńskim, a wychowują dziecko samodzielnie,
  • wdowy lub wdowca, którzy utracili swojego małżonka i są samodzielnie odpowiedzialni za wychowanie dziecka,
  • osoby rozwiedzionej, która nie wychowuje żadnego dziecka z byłym partnerem,
  • osoby pozostającej w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, która jest jedynym opiekunem dziecka w okresie separacji.

Centrum Wsparcia i Mediacji pomoże rodzicom w konflikcieCentrum Wsparcia i Mediacji pomoże rodzicom w konflikcieRafał Stępniewski

W przypadku samotnego rodzica, obowiązki związane z wychowywaniem dziecka spoczywają głównie na tej osobie, która musi samodzielnie podejmować decyzje dotyczące edukacji, opieki zdrowotnej, finansów i innych aspektów związanych z dobrem i rozwojem dziecka. Samotni rodzice często muszą stawić czoła wyzwaniom, ale również mogą czerpać radość i satysfakcję z bycia ważną osobą w życiu swojego dziecka.

Osoba żyjąca w konkubinacie nie jest formalnie uważana za samotnego
rodzica, ponieważ jest w związku pozamałżeńskim lub nieformalnym związku partnerskim.

Co przysługuje osobom samotnie wychowujące dzieci?

W Polsce samotni rodzice mają prawo do różnych świadczeń, które mają na celu wsparcie ich sytuacji życiowej i wychowywania dzieci na przykład zasiłku rodzinnego, czy rodzinnego świadczenia uzupełniającego.

Mogą również skorzystać z ulg podatkowych, takich jak ulga na dzieci, a także ze wspólnego rozliczania z dzieckiem.

Oprócz tego w wielu miastach jest możliwość dostania dodatkowych punktów przy składaniu wniosku do placówki opiekuńczo-edukacyjnej: żłobka lub przedszkola.

Kontakty z rodzicem/ babcią — ustalenieKontakty z rodzicem/ babcią — ustalenieMałgorzata Łaziuk

Jeśli rodzic żyje — powinny być orzeczone alimenty (których wysokość dopasowuje się nie do kwoty dochodów, a do możliwości zarobkowych). W przypadku, kiedy unika on odpowiedzialności można pobierać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.

Alimenty to bardzo ważna sprawa: każdy powinien uczestniczyć w życiu swojego dziecka, zarówno obecnością, jak i finansowo. Oboje rodzice powinni w równym stopniu zaspokajać potrzeby dziecka. Alimenty mogą być orzeczone przez sąd, a także jako umowa notarialna (przy zgodzie obojga rodziców). Przysługują, nie jak powszechnie się mówi do momentu, kiedy pociecha się uczy, ale do czasu, kiedy nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Ważna sprawa: nie można przestać ich płacić samodzielnie, należy złożyć wniosek do sądu.

O czym trzeba pamiętać?

W przypadku samotnych rodziców ważne jest ustalenie, która osoba będzie sprawować opiekę nad dzieckiem. Może to obejmować ustalenie miejsca zamieszkania dziecka oraz określenie czasu spędzanego z drugim rodzicem.

Samotni rodzice często muszą starać się o zabezpieczenie sytuacji materialnej dziecka. Przejawia się to na przykład w ustaleniu wysokości alimentów. W takim przypadku istotne jest zbadanie dochodów oraz potrzeb i kosztów związanych z wychowywaniem dziecka.

Ważne jest, aby samotni rodzice byli świadomi swoich praw i obowiązków oraz wiedzieli, jak skorzystać z przepisów prawa w celu ochrony swojego dziecka i zapewnienia mu odpowiedniej opieki. Konsultacja z prawnikiem może być pomocna w tych sprawach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!