Co Polska kupuje od Rosji?

Z przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polska sprowadziła z Rosji 377,2 tysiąca ton płynnego gazu LPG. Jak wygląda oficjalne stanowisko Unii Europejskiej w sprawie importu tego surowca z kraju rządzonego przez Władimira Putina? Sprawdzamy. 

Co Polska kupuje od Rosji?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 5 czerwca 2023

Skąd importujemy gaz?

Wspomniane już 377,2 tysiąca ton gazu, właśnie Rosji daje pierwsze miejsce wśród krajów, z których importowaliśmy to płynne paliwo.

Na drugim uplasowała się Szwecja, z niej do Polski trafiło 155,4 tysiąca ton LPG, pierwszą trójkę zamyka zaś Norwegia z wynikiem 42,5 tysiąca ton.

Dalsze lokaty należą kolejno do Wielkiej Brytanii (27,4 tysiąca ton), Holandii (21,7 tysiąca ton) oraz Litwy (18,9 tysiąca ton).

Białoruś do 2030 roku ma być wchłonięta przez Rosję?Białoruś do 2030 roku ma być wchłonięta przez Rosję?Jakub Stasak

Co ciekawe, według komunikatu ministerstwa, dane dotyczące importu płynnego gazu z krajów takich jak Francja czy Słowacja objęte mają być tajemnicą statystyczną.

W całym ubiegłym roku do Polski trafiło natomiast 1,281 miliona ton rosyjskiego surowca.

Jakie rosyjskie towary objęte są unijnymi sankcjami?

Wprowadzane na terenie Wspólnoty pakiety sankcji objęły do tej pory takie rosyjskie produkty i surowce jak m.in.:

• ropa naftowa (od grudnia 2022 roku) i rafinowane produkty ropopochodne (od lutego 2023 roku) z ograniczonymi wyjątkami,

• węgiel i inne stałe paliwa kopalne,

• stal, wyroby z żelaza i stali,

• złoto, w tym biżuteria,

• cement, asfalt, drewno, papier, kauczuk syntetyczny i plastik,

• owoce morza i alkohol (na przykład kawior czy wódka),

• papierosy i kosmetyki.

Jak rosyjski handel obchodzi sankcje? Kwitnie nielegalna sprzedaż zachodnich produktówJak rosyjski handel obchodzi sankcje? Kwitnie nielegalna sprzedaż zachodnich produktówMonika Świetlińska

Zakazane jest ponadto świadczenie na rzecz rosyjskich władz i osób prawnych (przedsiębiorstwa oraz inne podmioty lub ich organy mające siedzibę w Rosji) niektórych usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zarządzenie to dotyczy:

• usług rachunkowych i audytowych (od 4 czerwca 2022 roku),

• doradztwa informatycznego i prawnego oraz usług architektonicznych i inżynieryjnych (od października 2022 roku),

• usług reklamowych oraz badań rynku i opinii publicznej, a także usług testowania produktów i inspekcji technicznej (od grudnia 2022 roku).

Jedenasty pakiet sankcji coraz bliżej

Jeszcze w tym tygodniu lista powyższa może zostać, już po raz jedenasty, rozszerzona.

Najnowszy pakiet sankcji skupiać ma się przede wszystkim na walce z obchodzeniem dotychczasowych restrykcji i usuwaniu luk.

Pierwsza wersja projektu wysuniętego przez Komisję Europejską została złagodzona, by ułatwić znalezienie kompromisu.

Władze w Berlinie postulują wpisanie do pakietu gwarancji tego, że w żaden sposób nie wpłynie on na import ropy z Kazachstanu, w odpowiedzi przedstawiciele naszego kraju poprosili o dodanie wymogu skutecznego monitorowania oraz sprawdzania, czy ropa na pewno pochodzi z Kazachstanu i nie jest zmieszana z surowcem z Rosji.

Nałóż własne sankcje na Rosję! Pokazujemy, jak to zrobićNałóż własne sankcje na Rosję! Pokazujemy, jak to zrobićMonika Świetlińska

Zapytany przez dziennikarzy o kwestię importu do Polski rosyjskiego gazu rzecznik rządu Piotr Müller, w wypowiedzi cytowanej przez Polską Agencję Prasową, zauważa:

„Dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie nałożonych, to faktycznie jest możliwość importu tych towarów, które sankcjom nie podlegają”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!