Jak kupić dobrą pralkę?

Wszystkie wyglądają tak samo? A może łapiesz się na tym, że nie jesteś w stanie ogarnąć wszystkich funkcji? Zobacz nasz poradnik, jak wybrać dobrą pralkę.

Jak kupić dobrą pralkę?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 marca 2019

Pralka energooszczędna. Różnice

Często zdarza się, że wybierając pralkę, zwracamy uwagę wyłącznie na cenę urządzenia. Mniej uwagi poświęcamy na sprawdzenie, czy jest energooszczędna. Warto spojrzeć na klasę energetyczną. Informuje ona o zużyciu prądu. Inaczej mówiąc o efektywności i oszczędności. Pralka najmniej ekonomiczna ma klasę energetyczną D, a dobra — klasę A. Ta ostatnia litera ma jeszcze dodatkowe oznaczenia A+, A++ oraz A+++.

Czytaj też:

Co to jest gwarancja rozruchowa?

Rękojmia, a gwarancja. Różnice

Gigantyczne przewinienie Google. Unia Europejska chce miliardów

Większość pralek na polskim rynku może poszczycić się klasą energetyczną od A+ do A+++. Oznacza to, że zużywają od 40 do 70 litrów na cykl. Warto wiedzieć, że przy obecnie produkowanych urządzeniach różnice w kosztach eksploatacji są tak małe, że nie zawsze opłaca się zwracać uwagę na ten element.

Pralka nie do wszystkiego

Wielość funkcji, jakie oferuje pralka, pozwala wybrać pralkę akurat „pod swoje potrzeby”. Jeśli masz w domu dziecko, zdecyduj się na pralkę, która zawiera program do prania dziecięcych ubranek. Gdy rodzina jest duża, zdecyduj się pralkę z większym bębnem. Są na rynku pralki z funkcją prania parowego. Pozwala to odświeżyć odzież, oszczędzając czas.

Pralka a powierzchnia łazienki

Na rynku występują dwa rodzaje pralek. Są pralki ładowane od góry, a także pralki, które napełniamy od frontu. Te pierwsze polecane są do mniejszych łazienek. Ich atutem jest to, że są węższe. Można je ustawić przodem lub bokiem. W większej łazience dobrze sprawdzi się pralka ładowana od frontu. Zaletą takiej pralki jest np. to, że można ją zabudować. Pralki ładowane od frontu produkuje praktycznie każdy producent pralek. Zaletą jest to, że można ja ustawić np. w kuchni pod blatem kuchennym. Są też pralki specjalnie przygotowane do zabudowy meblowej. Jeśli chodzi o funkcje, to raczej nie odbiegają one od innych urządzeń. Najczęściej jednak różnią się wyglądem programatorów.

Jaka ładowność i wielkość pralki?

Ładowność pralki i jej wielkość powinniśmy dobierać w zależności od sposobu jej użytkowania, a także wielkości rodziny. Praktycznie nie zdarzają się już pralki, których ładowność jest niższa niż 6 kg. Na drugim biegunie mamy pralki o ładowności nawet 9-11 kg. Są one droższe, ale będą je chwalić rodziny z dziećmi.

Silnik pralki

Wybierając pralkę, dobrze jest również zwrócić uwagę na rodzaj silnika. Silniki pralkowe są dwóch rodzajów: szczotkowe i bezszczotkowe, tzw. inwerterowe.

W tańszych urządzeniach stosuje się silniki szczotkowe. Są one głośniejsze od inwerterowych. Silniki inwerterowe mają wyższą trwałość, nawet do 10 lat. Żeby sprawdzić, jaki rodzaj silnika zamontowano w pralce możemy sprawdzić na karcie energetycznej, umieszczonej na urządzeniu. W przypadku silników bezszczotkowych głośność będzie między 52, a 56 decybeli przy praniu i 72-74 decybeli przy wirowaniu. Urządzenia z z silnikami szczotkowymi mogą „pochwalić się” aż 62 decybelami przy praniu i do 82 decybelami podczas wirowania.

Zabezpieczenie przed zalaniem

Większość pralek jest zabezpieczona przed zalaniem. Mają specjalne korytko pod bębnem z pływakiem. Jeśli nastąpi wyciek, zamykany jest dopływ wody. Stosowane są tez węże z zaworem „aqua stop”

Programy pralki

Pralki mają około 10-16 programów prania. Można wybierać pranie w niskiej temperaturze, pranie bawełny, Pralki pozwalają też ustawić dodatkowe płukanie i pranie wstępne.

Bęben pralki

Sporą różnicą w pralkach są bębny. Producenci proponują swoje autorskie wzory. Tłumaczą to dbałością o delikatne tkaniny.

Ważnym parametrem jest też rodzaj komory bębna. Wielu producentów zamyka komory bębna sklejając je. Skutkiem tego jest niemożność wymiany podzespołów. W razie awarii wymienia się cały bęben. Warto wybrać modele z wykręcaną komorą bębna. Pozwala to wymienić każdą część osobno.

Blokada rodzicielska

Sporo pralek ma funkcję blokady rodzicielskiej. Nie pozwala ona uruchomić pralki dziecku. Żeby pralkę włączyć trzeba wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy.

Regulacja wirowania

Zakres regulacji wirowania zależy od firmy. Zazwyczaj są to wartości co 200 obr./min., lecz zdarzają się producenci z szerszym zakresem regulacji.

Droższe pralki mają możliwość ustawienia prania na nawet 15 minut. To program, który pozwoli odświeżyć pranie.

Dodawanie prania w trakcie trwania programu

Wybierając pralkę, warto zwrócić też uwagę na to, czy można dorzucić pranie w trakcie trwania cyklu. Ciekawą funkcją niektórych pralek jest system zraszania prania. W takim urządzeniu pranie zrasza się wodą od góry.

Pralki nie kupuje się raz na całe życie. Dziś średnia żywnotność pralki to 5-6 lat.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!