Jak odzyskać źle wysłany przelew?
Rzeczą ludzką jest błądzić – mówi starożytna maksyma i choć starożytna, to ciągle aktualna, każdemu bowiem może zdarzyć się błąd, chociażby przy wysyłaniu przelewu bankowego. Jak odzyskać pieniądze, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 11 lipca 2024
Błędny numer rachunku
W przypadku, gdy nadawca przelewu wpisał błędny numer rachunku odbiorcy, realizujący zlecenie bank ma dwie możliwości:
• odrzucić przelew i odesłać pieniądze z powrotem do nadawcy – jeśli konto o podanym numerze nie istnieje,
• zrealizować przelew – jeżeli konto o podanym numerze istnieje, przy czym stanie się tak, nawet gdy wprowadzono błędne dane (imię, nazwisko, nazwę firmy itp.).
Procedurę postępowania w razie wystąpienia drugiej ewentualności szczegółowo opisują artykuły 143a-143c ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku (z późniejszymi zmianami) o usługach płatniczych.
Należy wówczas złożyć w swoim banku wniosek o zwrot błędnie wysłanego przelewu – bank nadawcy w ciągu trzech dni roboczych zawiadamia bank odbiorcy o fakcie zaksięgowania na konkretnym koncie pieniędzy wysłanych przez pomyłkę.
Jak skorzystać z debetu na koncie?Jakub Stasak
Bank odbiorcy informuje następnie swojego klienta o konieczności zwrotu takiego przelewu, na co adresat ma dokładnie 30 dni.
Jeżeli zwrot środków nie nastąpi w powyższym terminie, nadawca przelewu może zwrócić się do swojego banku z pisemnym wnioskiem o udostępnienie danych osobowych odbiorcy, aby po ich otrzymaniu skierować sprawę na drogę sądową.
Zbyt duża kwota przelewu
Pierwszym krokiem w analizowanej sytuacji powinna być próba samodzielnego kontaktu z odbiorcą przelewu i prośba o zwrot nadpłaconej sumy.
Jeśli zaś działanie niniejsze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, możemy zwrócić się o pomoc do naszego banku, wtedy to on skontaktuje się z bankiem odbiorcy i poprosi o przelew zwrotny.
Bezpodstawne wzbogacenie — jak definiuje je Kodeks cywilny?Jakub Stasak
Ważne: W opisanych warunkach ewentualny zwrot wysłanych błędnie środków zależny będzie wyłącznie od dobrej woli drugiej strony, z zastrzeżeniem jednak, że nadawca przelewu ma możliwość skierowania sprawy do sądu (na podstawie, dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia, artykułów 405-414 Kodeksu cywilnego).
Dobry numer konta, ale złe dane oraz przelew na nieistniejące konto
Banki księgują płatności na podstawie wskazanego w przelewie numeru rachunku.
Wobec powyższego pieniądze trafią na konto adresata, nawet jeśli niepoprawnie wpisaliśmy jego dane bądź popełniliśmy błąd w tytule przelewu.
Na czym polega usługa chargeback?Jakub Stasak
Gdy rachunek o podanym numerze nie istnieje w żadnym banku, przelane środki automatycznie wracają natomiast na konto nadawcy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.