Jak skorzystać z ulgi na Internet 2021?
Ile wynosi ulga na Internet? Kto może odliczyć i jak rozliczyć PIT, by z niej skorzystać? Ile wynosi ulga na internet? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

- Jan Wróblewski
- /
- 13 stycznia 2021
Ulga na internet, kto może odliczyć?
Ze wspomnianej ulgi na internet, mogą skorzystać osoby, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Oznacza to, że liczba osób, które mogą z niej skorzystać, jest naprawdę duża. Co więcej, w odróżnieniu od innych ulg, w przypadku ulgi na internet, nie trzeba spełniać warunków takich jak określony wiek czy np. posiadanie dzieci, tak jak ma to miejsce w przypadku ulgi na dziecko.
Ulga na Internet, ile razy można odliczyć?
Z ulgi na internet można skorzystać jedynie dwukrotnie. Co więcej, musi to nastąpić rok po roku. Oznacza to, że ulgę można wykazać tylko w dwóch (kolejno składanych po sobie) deklaracjach, za dwa kolejne lata podatkowe.
Podatnik, który nie skorzysta z odliczenia za 2020 rok i nie korzystał z niego też wcześniej, może w dowolnym roku rozpocząć korzystanie z ulgi.
Ulga na internet, gdzie wpisać?
Ulga powinna zostać zawarta w podstawowym PIT (PIT-36, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. W tym celu wypełniamy załącznik, a łączną kwotę odliczeń od dochodu z załącznika PIT/O przepisujemy do naszego zeznania rocznego.
Ile wynosi ulga na Internet?
W przypadku jednego podatnika kwota, którą można odliczyć od dochodu, to 760 zł. W przypadku małżeństwa kwota ta będzie dwukrotnie wyższa i wyniesie 1520 zł. Należy jednak pamiętać, że odliczeniu podlegają wyłącznie tzw. faktyczne koszty, które ponieśliśmy, korzystając z internetu. Dlatego też, w celu weryfikacji, należy podać następujące dane:
dokument potwierdzający faktyczne poniesienie wydatku,
dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
dane identyfikujące sprzedającego,
rodzaj zakupionej usługi,
kwotę zapłaty.
Warto wiedzieć, że korzystając z ulgi, nie mamy obowiązku posiadania faktur za korzystanie z Internetu. Mimo wszystko warto, jest je gromadzić, są one bowiem najlepszym dowodem, dokumentującym nasze wydatki na Internet w danym roku.
Ulga za internet a pakiety usług
Niestety nadal aktualny pozostaje problem związany z płatnościami za tzw. pakiety usług. Chodzi o sytuację, w której wykupiliśmy usługę typu „Internet plus telefon” czy „telewizja plus Internet”. W takim przypadku dostawca na umowie powinien wyszczególniać jaka kwota dotyczy Internetu, a jaka dodatkowej usługi. W przypadku braku takiego zapisu nie możemy sami dzielić kwoty np. na pół. Jest to o tyle ważne, że brak takiego zapisu w umowie od dostawcy, uniemożliwia nam skorzystanie z ulgi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.