Jak skorzystać z ulgi na Internet 2021?

Ile wynosi ulga na Internet? Kto może odliczyć i jak rozliczyć PIT, by z niej skorzystać? Ile wynosi ulga na internet? Sprawdź, co musisz wiedzieć.  

Jak skorzystać z ulgi na Internet 2021?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 13 stycznia 2021

Ulga na internet, kto może odliczyć?

Ze wspomnianej ulgi na internet, mogą skorzystać osoby, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Oznacza to, że liczba osób, które mogą z niej skorzystać, jest naprawdę duża. Co więcej, w odróżnieniu od innych ulg, w przypadku ulgi na internet, nie trzeba spełniać warunków takich jak określony wiek czy np. posiadanie dzieci, tak jak ma to miejsce w przypadku ulgi na dziecko.

Ulga na Internet, ile razy można odliczyć?

Z ulgi na internet można skorzystać jedynie dwukrotnie. Co więcej, musi to nastąpić rok po roku. Oznacza to, że ulgę można wykazać tylko w dwóch (kolejno składanych po sobie) deklaracjach, za dwa kolejne lata podatkowe.

Podatnik, który nie skorzysta z odliczenia za 2020 rok i nie korzystał z niego też wcześniej, może w dowolnym roku rozpocząć korzystanie z ulgi. 

Ulga na internet, gdzie wpisać?

Ulga powinna zostać zawarta w podstawowym PIT (PIT-36, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. W tym celu wypełniamy załącznik, a łączną kwotę odliczeń od dochodu z załącznika PIT/O przepisujemy do naszego zeznania rocznego.

Ile wynosi ulga na Internet?

W przypadku jednego podatnika kwota, którą można odliczyć od dochodu, to 760 zł. W przypadku małżeństwa kwota ta będzie dwukrotnie wyższa i wyniesie 1520 zł. Należy jednak pamiętać, że odliczeniu podlegają wyłącznie tzw. faktyczne koszty, które ponieśliśmy, korzystając z internetu. Dlatego też, w celu weryfikacji, należy podać następujące dane: 

  • dokument potwierdzający faktyczne poniesienie wydatku,

  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),

  • dane identyfikujące sprzedającego,

  • rodzaj zakupionej usługi,

  • kwotę zapłaty.

Warto wiedzieć, że korzystając z ulgi, nie mamy obowiązku posiadania faktur za korzystanie z Internetu. Mimo wszystko warto, jest je gromadzić, są one bowiem najlepszym dowodem, dokumentującym nasze wydatki na Internet w danym roku. 

Ulga za internet a pakiety usług

Niestety nadal aktualny pozostaje problem związany z płatnościami za tzw. pakiety usług. Chodzi o sytuację, w której wykupiliśmy usługę typu „Internet plus telefon” czy „telewizja plus Internet”. W takim przypadku dostawca na umowie powinien wyszczególniać jaka kwota dotyczy Internetu, a jaka dodatkowej usługi. W przypadku braku takiego zapisu nie możemy sami dzielić kwoty np. na pół. Jest to o tyle ważne, że brak takiego zapisu w umowie od dostawcy, uniemożliwia nam skorzystanie z ulgi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!