Jaki PIT wybrać i gdzie szukać porad podatkowych?

Każdy, kto zarabia na terenie Polski (i nie tylko) musi liczyć się z obowiązkami podatkowymi. Dotyczą one zarówno pracowników etatowych, jak i przedsiębiorców. Aby prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym, należy zdobyć wiedzę na temat formularzy PIT czy terminów składania dokumentów. Skąd czerpać rzetelne informacje?

Jaki PIT wybrać i gdzie szukać porad podatkowych?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 12 grudnia 2024

Różne rodzaje PIT-ów – dla kogo?

PIT to skrót pochodzący od wyrażenia Personal Income Tax, co oznacza podatek dochodowy od osób fizycznych. Służy również do określania formularzy, które wypełnia się po każdym roku podatkowym. Druki te dzieli się na różne rodzaje, a każdy z nich jest przeznaczony dla innych typów podatników. Oto najpopularniejsze z nich:

  • PIT-37 – dla osób uzyskujących dochody wskutek umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub innych świadczeń (np. emerytur, rent, stypendiów) opodatkowanych według skali podatkowej;

  • PIT-36 – przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej;

  • PIT-36L – służy właścicielom firm opodatkowanych według skali liniowej;

  • PIT-28 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym, a także tych uzyskujących przychody z najmu.

To jednak jedynie kilka przykładów osób, które mogą wykorzystywać poszczególne formularze. Ważne jest, by wypełnić odpowiedni rodzaj w zależności od swojego źródła dochodów i formy opodatkowania. Gdy ma się jakieś wątpliwości dotyczące tego, co wybrać, najlepiej poprosić o pomoc doświadczonych księgowych.

Osoby fizyczne, które korzystają z PIT-37, zanim go wypełnią, muszą otrzymać od swojego pracodawcy czy innego płatnika PIT-11. To dokument zawierający wszystkie informacje na temat uzyskanych przychodów, a także m.in. zaliczek uiszczonych na składki i podatek.

Gdzie szukać porad podatkowych?

Cennym źródłem wiedzy dla wszystkich podatników są porady podatkowe, jakie można znaleźć online. Wiele z nich widnieje na stronie pit.pl, która przyda się zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. W zakładce z aktualnościami jest mnóstwo bieżących informacji ze świata podatków i kwestii, jakie dotyczą m.in. właścicieli działalności gospodarczych.

Warto śledzić aktualności ze świata podatków, ponieważ przepisy często się zmieniają. W menu głównym na stronie można znaleźć także zakładki z kalkulatorami, aktami prawnymi, formularzami, księgowością i nie tylko. To ogromne udogodnienie pozwalające m.in. zdobyć druki PIT bez wychodzenia z domu.

Na portalu znajdują się liczne artykuły poradnikowe pomocne dla podatników wypełniających wszystkie rodzaje formularzy PIT. Pozwalają przejść przez kolejne etapy uzupełniania poszczególnych części druków. Każdy wyszuka tam dla siebie pomocne informacje dotyczące m.in. ulg i odliczeń, z jakich ma szansę skorzystać.

O jakich terminach pamiętać przy składaniu zeznań?

Coroczny obowiązek rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym jest objęty także deadline’ami. Muszą ich przestrzegać zarówno podatnicy, jak i ich płatnicy. Pierwsza obowiązująca data dotyczy wystawienia PIT-11. Pracodawcy muszą dostarczyć dokumenty do pracownika do końca lutego następującego po roku podatkowym, a do urzędu skarbowego do końca stycznia.

Drugi ważny termin to 30 kwietnia. Do tego czasu każdy podatnik musi złożyć gotowe zeznanie do urzędu skarbowego i opłacić ewentualną niedopłatę podatku. To bardzo ważne, aby nie spóźnić się z rozliczeniem, ponieważ taka sytuacja może skutkować naliczeniem odsetek.

Jeśli zatem chce się złożyć np. PIT-37 za 2024 rok, najpierw trzeba poczekać na PIT-11 od pracodawcy (do końca lutego 2025 roku). Następnie pozostaje wybrać jeden z kilku sposobów rozliczenia (osobiście, pocztą, online) i dostarczyć dokument do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2025 roku.

Jak najprościej rozliczyć swój PIT?

Najprostszy sposób na rozliczenie PIT-u w Polsce to skorzystanie z usługi Twój e-PIT dostępnej na oficjalnej stronie rządowej. Dzięki tej usłudze otrzymuje się automatycznie przygotowane wstępne zeznanie podatkowe, które można sprawdzić i zaakceptować. A jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy zatwierdzić i wysłać je jednym kliknięciem bez dodatkowych formalności.

Zalogowanie do serwisu e-Urząd Skarbowy jest możliwe poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną czy dane podatkowe. Użytkownik po uruchomieniu systemu ujrzy swoje zeznanie, po czym musi sprawdzić poprawność danych i dodać ewentualne ulgi, z których chce skorzystać. W formularzu online wskazuje się również (nieobowiązkowo) numer KRS organizacji pożytku publicznego, jaką chce się wesprzeć 1,5% swojego podatku.

Gdy wszystko w formularzu jest już w porządku, wystarczy kliknąć opcję złożenia PIT-u. Po tym otrzymuje się UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które stanowi elektroniczny dowód złożenia deklaracji. Może się przydać przy załatwianiu w późniejszym czasie innych formalności.

Warto złożyć zeznanie przez internet, ponieważ oszczędza się w ten sposób mnóstwo czasu na osobiste załatwianie sprawy. Nie trzeba też ręcznie uzupełniać całego formularza, a na dodatek otrzymuje się ewentualny zwrot podatku w pierwszej kolejności.

Ulgi i 1,5% podatku – co trzeba wiedzieć?

Wśród odliczeń dostępnych dla różnych podatników znajdują się, m.in.:

  • ulga dla pracujących seniorów;

  • ulga na dziecko (prorodzinna);

  • ulga na robotyzację;

  • ulga na marketing produktu;

  • ulga na inwestycję w spółkę alternatywną;

  • ulga na termomodernizacje;

  • ulga na sprzęt rehabilitacyjny;

  • ulga dla oddających osocze.

To tylko nieco propozycji spośród wszystkich ulg dostępnych dla podatników. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każde odliczenie wymaga udokumentowania, czyli przedstawienia dowodu na to, że rzeczywiście przysługuje danej osobie fizycznej czy przedsiębiorcy.

Poza tym warto skorzystać z opcji przekazania 1,5% podatku na dowolny cel. Można w ten sposób wspomóc zarówno całą organizację pomocową, jak i przekazać środki na cel szczegółowy. Wymaga to jedynie uzupełnienia odpowiedniej części PIT-u bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. To dobra opcja na wsparcie np. fundacji działającej na rzecz chorych i potrzebujących.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.