Alimenty na osobę dorosłą. Czy przysługują?
Alimenty dla osób dorosłych są istotnym elementem wsparcia w sytuacjach, gdy nie są one w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. W takich przypadkach świadczenia te pełnią funkcję zabezpieczenia przed trudnościami finansowymi, umożliwiając lepsze radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 28 listopada 2024
Czy osoba dorosła może otrzymać alimenty?
W polskim prawie istnieje możliwość przyznania alimentów osobom dorosłym. Osoba pełnoletnia powinna wystąpić do sądu, jeśli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, co może wynikać z długotrwałej choroby, niepełnosprawności czy innych poważnych trudności życiowych, które uniemożliwiają jej podjęcie pracy.
Alimenty na rzecz dorosłych dzieci lub osób w trudnej sytuacji materialnej mogą być przyznane na czas określony, lub nieokreślony, w zależności od okoliczności sprawy. Sąd uwzględnia zarówno sytuację osoby, która stara się o alimenty, jak i możliwości finansowe osób zobowiązanych do ich wypłacania. Badane są również inne aspekty sprawy, aby uniknąć błędów, czyli na przykład sytuacji, w której wsparcia od dziecka domaga się rodzic, który nie łożył na nie wcześniej, krzywdził lub w ogóle nie utrzymywał kontaktu.
Sytuacja dorosłego niepełnosprawnego
W polskim prawie niepełnosprawność dorosłego człowieka, która uniemożliwia mu podjęcie pracy i zapewnienie sobie podstawowych środków do życia, stanowi jedną z podstawowych przesłanek przyznania alimentów.
Sąd bada, czy osoba ubiegająca się o alimenty jest całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy oraz w jakim stopniu jej stan zdrowia wpływa na jej zdolność do samodzielnego utrzymania się. Uwzględnia też dochody rodziców lub innych zobowiązanych, by sprawdzić, czy są oni w stanie wspierać dorosłą osobę niepełnosprawną.
Przesyłanie alimentów. O czym trzeba pamiętać?Małgorzata Łaziuk
Jeśli osoba niepełnosprawna nie ma innych źródeł dochodów i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, alimenty mogą stanowić dla niej istotne wsparcie, umożliwiające zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych. Alimenty w takim przypadku mogą być wypłacane na czas określony lub nieokreślony.
Brak kontynuowania nauki, a obowiązek alimentacyjny
Wiele osób nie wie, że otrzymywanie alimentów jest zależne od możliwości samodzielnego utrzymania się, a nie od edukacji, czyli kontynuowania nauki.
Należy jednak pamiętać, że jeśli alimenty zostały przyznane sądowo, rodzice nie mogą po prostu przestać ich płacić, nawet jeśli uznają, że pełnoletnia osoba jest już w stanie samodzielnie się utrzymać. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku do sądu o zniesienie konieczności ich uiszczania. Zmiana wysokości lub zaprzestanie płacenia może odbywać się tylko na podstawie decyzji sądowej. Rodzic nie powinien samodzielnie podejmować decyzji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.