Kiedy warto kupić ubezpieczenie autocasco? Mubi podpowiada!

Posiadasz własny samochód i starasz się, aby wszystkie formalności i czynności z nim związane były dokonywane w terminie? Z pewnością co roku kupujesz obowiązkowe ubezpieczenie OC, umawiasz auto na przegląd, wymianę oleju i filtrów. Doskonale! Chciałbyś jednak zapewnić “czterem kółkom” jeszcze lepszą ochronę? Rozważ dodatkową ubezpieczenie AC! Poniżej Mubi podpowiada, co to takiego i kiedy warto je kupić.

Kiedy warto kupić ubezpieczenie autocasco? Mubi podpowiada!
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 16 grudnia 2024

AC – co to jest?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych mające zastosowanie w przypadku zdarzeń losowych. Stanowi doskonałe zabezpieczenie finansowe przede wszystkim w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu bądź jego części.

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie zagrożenia czekają na nasz pojazd. Niekiedy zdarza się, że szkody powstają w wyniku chwilowej nieuwagi właściciela auta lub bez ingerencji osób trzecich (np. gradobicie, pożar). W wyniku takich zdarzeń nie możemy liczyć na likwidację szkody w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, a koszt ewentualnych napraw i pokrycia strat może przewyższyć nasze możliwości finansowe. 

Dlatego też warto rozważyć dodatkową ochronę autocasco. Pozwala ona uzyskać wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela, którą możemy przeznaczyć na naprawę pojazdu lub zakup nowego. Co ważniejsze, jeśli zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia AC z uwzględnieniem likwidacji szkody w warsztacie partnerskim lub w serwisie autoryzowanym danej marki, całym procesem naprawy pojazdu i rozliczeniem zajmuje się ubezpieczyciel. 

Zakres ochrony autocasco

Dokładny zakres ochrony autocasco zależy od wariantu i towarzystwa ubezpieczeniowego, który je oferuje. Z racji tego, że nie jest to obowiązkowe ubezpieczenie uwarunkowane ustawą, może się nieco różnić w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest szczegółowe zapoznanie się z OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). To dokument zawierający najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia. Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek sporządzić i udostępniać taki dokument osobie ubezpieczającej przed zawarciem umowy. Dzięki porównywaniu OWU różnych firm mamy szanse na podjęcie najlepszej decyzji co do warunków i zakresu umowy.

Autocasco zadziała bez względu na to, czy nasz pojazd w danym momencie jest w ruchu, czy też stoi nieużytkowany na posesji, parkingu czy garażu.

Ubezpieczenie AC działa w sytuacjach, gdy:

  • spowodujesz kolizję lub wypadek, w którym bierze udział inny pojazd, piesi, zwierzyna bądź przedmioty,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony przez nieznanego sprawcę lub zwierzynę,
  • ktoś ukradnie Twój pojazd lub jego część,
  • Twoje auto spłonie,
  • zjawiska atmosferyczne takie jak grad, zatopienie, powodzie, huragan, lawiny itp. uszkodzą Twój pojazd.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Wybór autocasco nie należy do prostych. Z racji tego, że jest to ubezpieczenie dobrowolne, nie mamy żadnych odgórnie narzuconych wymogów, które musimy zastosować przy wyborze takiej polisy. Rynek ubezpieczeń nieustannie się rozwija i oferuje coraz więcej możliwości. W przypadku polisy OC, która musi być wszędzie taka sama, kupujący zwykle kierują się tylko i wyłącznie ceną. Więcej na temat najtańszej polisy OC przeczytasz tutaj: https://mubi.pl/najtansze-oc/

Przed zakupem polisy OC/AC warto skorzystać z kalkulatora Mubi, gdzie porównasz oferty od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu! Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ i uzupełnisz formularz. Jeśli Twoje auto spełni kryteria uprawniające do ochrony autocasco, Mubi przedstawi oferty zawierające AC. Ubezpieczyciele zwykle proponują AC dla aut maksymalnie 15-letnich, ale niekiedy zdarzają się wyjątki. ERGO Hestia może zaoferować taką ochronę nawet dla 35-letnich pojazdów! Przed zawarciem umowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Sposób likwidacji szkody: koszt polisy AC często jest zróżnicowany ze względu na sposób likwidacji szkody. Naprawa może odbywać się w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Opcja gotówkowa obejmuje naprawę w wariancie kosztorysowym. Osoba zgłaszająca szkodę otrzymuje przelew na podstawie wyceny szkody i musi dokonać naprawy samodzielnie. Nieco droższe formy to te bezgotówkowe, które na ogół bywają wygodniejsze dla klientów. Wszelkimi formalnościami i rozliczeniami zajmuje się wtedy ubezpieczyciel. Wyróżniamy dwa warianty bezgotówkowej likwidacji szkody: warsztat partnerski i serwis autoryzowany.
  • Udział własny w szkodzie: część ofert może zawierać udział własny kierowcy przy likwidacji szkody. Może być on wyrażony kwotowo lub procentowo. Oznacza to, że w przypadku naprawy będziemy musieli zapłacić jakąś część z własnej kieszeni.
  • Części użyte przy likwidacji szkody: zazwyczaj w ofertach jest określone, jakie części zostaną użyte przy naprawie: oryginalne czy zamienniki. Należy dodać, że zarówno jedne, jak i drugie są częściami nowymi, schodzącymi często z tej samej linii produkcyjnej. Części zamienne nie są po prostu oznaczone logo producenta.
  • Zakres ochrony: należy zwrócić uwagę, czy dana oferta obejmuje swoim zakresem AC pełne, czy AC mini. Z reguły polisy z AC mini bywają dużo tańsze niż te w pełnym zakresie. Różnica wynika z tego, że właściciel pojazdu posiadający AC mini nie w każdym przypadku będzie mógł z takiej polisy skorzystać. Najczęściej AC mini obejmuje kradzież, szkody powstałe w wyniku żywiołów bądź zderzenia ze zwierzyną.

Ekspert Mubi radzi:

“Autocasco mini raportowane jest w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym jako autocasco pełne. Jeśli planujesz w przyszłości kupić auto, któremu chcesz zapewnić pełną ochronę, warto wcześniej rozszerzać ochronę dla pojazdów o AC mini. Zwykle nie jest to duży koszt, a taki dodatek z czasem zaowocuje niższą ceną ubezpieczenia autocasco” – mówi Magdalena Cichosz, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.

  • Amortyzacja części: czyli nic innego, jak zużywanie się części pojazdu. Najprościej mówiąc, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę starzenie się pojazdów i spadek ich wartości. W chwili powstania zdarzenia ubezpieczeniowego ubezpieczyciel potrąca określony w umowie procent od wartości nowych części. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zniesienie takiej amortyzacji w swoich ofertach, co zwykle wiąże się z dodatkowym kosztem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.