Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby móc pracować w żłobku i przedszkolu?

Pracownicy żłobków i przedszkoli muszą wykazywać się szeregiem cech, takich jak empatia, spostrzegawczość, kreatywność i cierpliwość. Praca z dziećmi nie należy do łatwych, ale może przynieść sporo satysfakcji. Same dobre chęci i charakter jednak nie wystarczą, aby podjąć pracę w takich miejscach — liczą się również wykształcenie i odpowiednie kwalifikacje.

Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby móc pracować w żłobku i przedszkolu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 6 września 2024

Kto może pracować w żłobku?

Żłobki i kluby dziecięce zapewniają opiekę nad dziećmi do ukończenia 3. roku życia, dlatego też opiekun dziecięcy powinien odznaczać się kwalifikacjami uprawniającymi go do pracy z takimi dziećmi. Wymogi te opisuje ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 204 z późn. zm.). Katalog kryteriów zawodowych został wymieniony w art. 16 i ma charakter zamknięty, co oznacza, że osoba, która nie spełni warunków określonych w tym przepisie, nie może zostać opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym.

Rekrutacja do przedszkoli. Co trzeba o niej wiedzieć?Rekrutacja do przedszkoli. Co trzeba o niej wiedzieć?Małgorzata Łaziuk

Na stanowisku opiekuna dziecięcego mogą pracować następujące grupy osób:

  • pielęgniarki i położne, czyli osoby, posiadające prawo wykonywania tego zawodu potwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych,
  • opiekunki dziecięce – są to osoby, które ukończyły szkołę kształcącą w zawodzie opiekunki dziecięcej i uzyskały dyplom potwierdzający kwalifikacje w tym zawodzie, 
  • nauczyciele wychowania przedszkolnego lub edukacji wczesnoszkolnej; kwalifikacje zawodowe w tym zakresie mają osoby, które posiadają: tytuł magistra kierunku nauczanego przedmiotu oraz przygotowanie pedagogiczne, lub tytuł magistra lub ukończone studia pierwszego stopnia w innej specjalności, jeżeli efekty kształcenia obejmują wiedzę z zakresu prowadzonych zajęć oraz przygotowanie pedagogiczne, lub tytuł magistra lub ukończone studia pierwszego stopnia w jakimkolwiek zawodzie, studia podyplomowe w kierunku nauczanego przedmiotu oraz przygotowanie pedagogiczne, lub ukończyły zakład kształcenia nauczycieli.
  • pedagodzy opiekuńczo-wychowawczy, pedagodzy społeczno-wychowawczy, pedagodzy wczesnej edukacji, terapeuci pedagogiczni, czyli osoby, które posiadają wykształcenie wyższe pedagogiczne oraz przygotowanie pedagogiczne, a także absolwenci szkół wyższych innych kierunków, jeżeli ukończyli studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz mają przygotowanie pedagogiczne,
  • absolwenci studiów lub studiów podyplomowych takich kierunków jak: wczesne wspomaganie rozwoju, wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach, edukacja prorozwojowa, pedagogika małego dziecka, psychologia dziecięca, psychologia dotycząca wspierania rozwoju oraz kształcenia bądź psychologia wychowawcza.

Nie tylko wykształcenie — odpowiednie kwalifikacje też wystarczą

Aby móc pracować w żłobku, nie trzeba koniecznie posiadać wykształcenia pedagogicznego. Takie osoby muszą jednak spełnić kilka innych wymagań:

  • posiadanie wykształcenia wyższego w jakimkolwiek kierunku, jeśli jego program przewiduje tematy związane z opieką lub rozwojem małego dziecka, dodatkowo konieczne będzie odbycie szkolenia w wymiarze 80 godzin w celu aktualizacji wiedzy, lub
  • posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego, aby ubiegać się o stanowiska opiekuna, osoba taka powinna dodatkowo posiadać co najmniej rok doświadczenia w pracy z dziećmi do lat 3 (np. jako niania) oraz odbyć szkolenie w wymiarze 80 godzin w celu aktualizacji wiedzy (wymóg odbycia szkolenia dotyczy tylko osób, które nie pracowały z dziećmi w okresie 6 miesięcy przed podjęciem zatrudnienia) lub odbyć szkolenie w wymiarze 280 godzin dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym.

W każdej z wymienionych wyżej możliwości, opiekun dziecięcy powinien ponadto ukończyć szkolenie z pierwszej pomocy udzielanej dzieciom w okresie do 2 lat przed podjęciem pracy.

Kto może pracować w przedszkolu?

Kandydat do pracy w przedszkolu musi mieć wyższe wykształcenie kierunkowe z przygotowaniem pedagogicznym lub też ukończone studia na kierunkach takich jak wychowanie przedszkolne, edukacja przedszkolna, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna. 

Czy przedszkole musi zapewnić opiekę w wakacje?Czy przedszkole musi zapewnić opiekę w wakacje? Katarzyna Leszczak

Jeśli dana osoba bardzo chce pracować z dziećmi w przedszkolu, ma wykształcenie średnie, ale nie ma ukończonych studiów może zostać pomocnikiem nauczyciela przedszkolnego. Taka osoba jest asystentem nauczyciela i pomaga mu w opiece nad przedszkolakami, ich pilnowaniu oraz dbaniu o ich czystość i porządek w sali — nie ma jednak uprawnień prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!