Jakie są granice obrony koniecznej?

Obrona konieczna należy do podstawowych uprawnień każdego człowieka, ze wspomnianym pojęciem nierozerwalnie wiąże się jednak także dyskusja dotycząca jej granic. Co na ten temat mówi polski system prawny? Sprawdzamy.

Jakie są granice obrony koniecznej?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 czerwca 2024

Obrona konieczna – definicja

Obrona konieczna to najstarszy kontratyp z zakresu prawa karnego, pojawił się już w starożytnym Rzymie – w jednym ze swoich dzieł przywołuje go Cyceron.

Na czym polega zatrzymanie obywatelskie?Na czym polega zatrzymanie obywatelskie?Jakub Stasak

Kontratyp jest okolicznością powodującą, że zachowanie wypełniające znamiona czynu zabronionego, staje się prawnie dozwolone ze względu na wyłączenie przesłanek winy.

Kwestia kontratypu obrony koniecznej uregulowana została w artykule 25. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku (z późniejszymi zmianami) – Kodeks karny.

Zgodnie z paragrafem pierwszym niniejszego przepisu:

„Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem”.

Obrona konieczna – podstawowe elementy

Obrona konieczna bywa niekiedy określana jako wyraz przekonania, że prawo nie powinno ustępować przed bezprawiem.

Dwoma podstawowymi elementami, które budują kontratyp obrony koniecznej, są zamach oraz obrona.

Kradzież a przywłaszczenie — czym się różnią?Kradzież a przywłaszczenie — czym się różnią?Jakub Stasak

Zamach musi być rzeczywisty, bezpośredni i bezprawny, a także skierowany na jakiekolwiek dobro chronione prawem (zarówno własne, jak i osób trzecich), obrona zaś – współmierna do niebezpieczeństwa.

Sedno bezprawności stanowi tu sprzeczność zachowania sprawcy z należącymi do porządku prawnego normami.

Wobec powyższego będący podstawową przyczyną obrony koniecznej zamach pochodzić może wyłącznie od człowieka (w przypadku zwierząt mówimy tylko o niebezpieczeństwie – gdzie z kolei zastosowanie znajduje m.in. kontratyp stanu wyższej konieczności).

Granice obrony koniecznej

Działania przekraczające granice obrony koniecznej również mogą zostać uznane za bezprawne i wypełniające znamiona czynu zagrożonego karą.

Co niezwykle istotne, najczęściej są one jednak w pewien sposób uprzywilejowane w stosunku do innych przestępstw.

Na mocy paragrafu drugiego 25. artykułu Kodeksu karnego:

„W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia”.

Jakie prawa i obowiązki ma osoba pokrzywdzonaJakie prawa i obowiązki ma osoba pokrzywdzonaJakub Stasak

Karze nie podlegają także osoby, które przekraczają granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

Ważne: Odpowiedzialność karna nie dotyczy ponadto osób, przekraczających granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami zamachu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.