Co zrobić, gdy ktoś ukradnie Ci telefon?

Swój najsłynniejszy wynalazek Alexander Graham Bell opatentował 7 marca 1876 roku, dziś – po przeszło 148 latach – telefon stał się multimedialnym narzędziem komunikacji, pracy i rozrywki, bez którego często nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Co zrobić, gdy ktoś nam go ukradnie? Podpowiadamy.

Co zrobić, gdy ktoś ukradnie Ci telefon?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 11 czerwca 2024

Blokada karty SIM oraz numeru IMEI

Do czasu zlecenia blokady karty SIM to właściciel telefonu odpowiada za wszelkie aktywności dokonane przy użyciu skradzionego urządzenia, ponosząc także ich koszty.

Jakie są granice obrony koniecznej?Jakie są granice obrony koniecznej?Jakub Stasak

Blokady karty SIM można dokonać:

• osobiście – podczas wizyty w stacjonarnym salonie operatora,

• telefonicznie – korzystając z infolinii operatora,

• online – po zalogowaniu się na konto klienta w serwisie internetowym operatora.

Numer IMEI jest, składającym się z 15 cyfr, unikatowym kodem przypisanym każdemu urządzeniu, blokada IMEI sprawia, że w rękach osoby niepowołanej staje się ono bezużyteczne – nie zadziała nawet po ewentualnej wymianie kary SIM czy instalacji nowego oprogramowania.

Uwaga: Większość operatorów dokonuje blokady IMEI wyłącznie po uprzednim okazaniu wydawanego przez Policję zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży danego urządzenia.

Zmiana kodów i haseł

Mając już stuprocentową pewność, że nasz telefon został skradziony, powinniśmy niezwłocznie dokonać zmiany wszystkich kodów i haseł, które mogły znajdować się w pamięci utraconego urządzenia.

Kradzież a przywłaszczenie — czym się różnią?Kradzież a przywłaszczenie — czym się różnią?Jakub Stasak

W ten sposób złodziej nie uzyska dostępu do naszej poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, danych przechowywanych w chmurze czy aplikacjach (np. mObywatel).

Jeżeli skradziono nam telefon, na którym korzystaliśmy z bankowości mobilnej, o fakcie kradzieży poinformujmy również swój bank.

Zgłoszenie kradzieży na Policję

Zgłoszenia kradzieży telefonu możemy dokonać, udając się na dowolny posterunek Policji, w przypadku, gdy nie jest on właściwy dla miejsca popełnienia przestępstwa, zgłoszenie zostanie automatycznie przekazane do jednostki, gdzie sprawa będzie prowadzona.

Jakie prawa i obowiązki ma osoba pokrzywdzonaJakie prawa i obowiązki ma osoba pokrzywdzonaJakub Stasak

Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie o kradzieży telefonu poprosi nas o okazanie:

• dokumentu tożsamości ze zdjęciem (np. prawo jazdy, dowód osobisty, paszport),

• dokumentów potwierdzających własność skradzionego telefonu (np. paragon lub faktura, karta gwarancyjna, umowa z operatorem),

• dokumentów umożliwiających zidentyfikowanie skradzionego przedmiotu (zdjęcia, informacje o znakach szczególnych sprzętu, numer IMEI).

Jeśli skradziony telefon wyposażony był w oprogramowanie pozwalające namierzyć urządzenie, koniecznie przekażmy Policji również wszystkie dane mogące pomóc w ustaleniu jego dalszych losów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!