Jakie skutki prawne wywołuje odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej na odległość?
Umowa zawarta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy może być wypowiedziana. Jaki to ma skutek?

- Martyna Kowalska
- /
- 16 kwietnia 2019
Umowa zawierana na odległość jest wtedy, gdy nie mamy bezpośredniego kontaktu z kupowanym produktem. W związku z tym takie transakcje obarczone są ryzykiem. Skoro tak, mamy prawo do odstąpienia od takiej umowy.
Kiedy umowa jest zawarta na odległość?
Możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość została wprowadzona ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Umowa zawarta na odległość musi spełnić trzy warunki:
- musi być zawarta na odległość
- strony nie były obecne fizycznie
- została zawarta przy użyciu porozumiewania się na odległość
Najczęściej więc taka umowa zawarta jest przez telefon albo przez e-mail.
Sprawdź także: Co mówi prawo o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość?
Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość
Co do zasady, kupujący ma możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni kalendarzowych, jednak jeśli sprzedawca nie poinformuje kupującego o prawie odstąpienia od umowy, termin ten ulega przedłużeniu do 12 miesięcy. Jest to tzw. prawo konsumenta do namysłu.
Żeby oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość zostało złożone w terminie, musi być wysłane przed jego upływem, co oznacza, że dla zachowania terminu brana pod uwagę jest data wysłania czy przekazania oświadczenia, a nie jego doręczenia.
Forma odstąpienia od umowy zawartej na odległość
Żeby odstąpić od umowy trzeba złożyć oświadczenie od odstąpienia od umowy. Choć prawo nie wymaga odpowiedniej formy, to trzeba ją stworzyć tak, by była możliwość przyjęcia tego odstąpienia.
Sprawdź także: e-PIT, a ulga na dzieci. Zobacz, jak rozliczyć
Jeśli do odstąpienia od umowy dojdzie, to skutkiem takiego działania jest konieczność zwrotu świadczeń. Formalnie w takiej sytuacji uważa się, że do zawarcia umowy w ogóle nie doszło.
W przypadku złożenia przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy, umowę uważa się niezawartą. Podobnie oferta złożona przez konsumenta przestaje wiązać, jeśli ją odwołał zanim przedsiębiorca tę ofertę przyjął.
Skutek odstąpienia od umowy
Warto podkreślić, że skuteczność odstąpienia od umowy przez klienta nie jest uzależniona od równoczesnego lub uprzedniego zwrotu świadczenia. Aczkolwiek zwrot świadczenia musi nastąpić i jak jest to uregulowane w dalszych przepisach, klient ma na to 14 dni. Również przedsiębiorca na zwrot płatności do klienta ma zakreślony 14-dniowy termin.
Sprawdź także: Umowa zawierana przez telefon. Kiedy jest ważna?
Ciężar udowodnienia odstąpienia z reguły będzie obciążał klienta (bo to on chce uwolnienia się od umowy oraz zwrotu poniesionych przez siebie kosztów). W związku z tym bezpieczniej złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy w formie papierowej lub mejlowej.
Warto pamiętać, że jeżeli jednak przedsiębiorca dopełnił obowiązku informacyjnego, a konsument skorzystał z prawa do odstąpienia, to musi on zapłacić za świadczenie, które zostało już spełnione do chwili odstąpienia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.