Jak wybrać fotografa ślubnego. 15 pytań, które koniecznie musisz mu zadać

Jest kilka rzeczy, które koniecznie musisz załatwić wybierając fotografa ślubnego. Oto 15 najważniejszych.

Jak wybrać fotografa ślubnego. 15 pytań, które koniecznie musisz mu zadać
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 kwietnia 2019

Fotograf ślubny to jedna z najważniejszych osób na ślubie. Jeśli nie stanie na wysokości zadania, może się okazać, że najpiękniejsza uroczystość w życiu zamieni się w koszmar. Oto kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego.

1. Styl fotografowania

W jakiej formie fotograf wykonuje zdjęcia. Czy lubi sceny ustawiane, czy raczej przygotowuje reportaż ślubny, który relacjonuje całe wydarzenie.

2. Dokładne określenie zakresu oferty

Ustal przed weselem, ile godzin pracuje fotograf, ile zdjęć otrzymasz i jak duża część z nich będzie poddana obróbce graficznej. Dowiedz się, czy dodatkowe odbitki albo album będzie płatny ekstra. Zapytaj, czy fotograf dolicza opłatę za dojazd.

3. Ile zdjęć dokładnie pojawi się w pakiecie

Zwróć uwagę, że naprawdę potrzebujesz 300 czy 500 zdjęć z uroczystości. Wystarczy ci 100. Zawsze jednak określ, ile dokładnie ich będzie.

4. Forma przekazania zdjęć

Zapytaj fotografa, czy dostaniesz tylko odbitki, czy też zdjęcia w formie cyfrowej? Niektórzy robią dodatkową prezentację do wyświetlania na urządzeniach elektronicznych.

5. Pełny reportaż ślubny

Poproś o przykład pełnego reportażu ślubnego innych klientów. Nie bazuj wyłącznie na wybranych kilku zdjęciach poglądowych. Nie zawsze odzwierciedlają umiejętności albo ich brak ze strony fotografa.

6. Umowa z fotografem

Szczególną uwagę zwróć na zapisy dotyczące praw autorskich i ich przekazania po wykonaniu zdjęć. Ustalcie od razu, czy fotograf może wykorzystać kilka waszych fotografii w swoim portfolio do celów przygotowania oferty dla innych klientów. Może się zdarzyć, że fotograf udzieli wam licencji na zdjęcia, a nie przekaże pełnych praw majątkowych do tych zdjęć. Wtedy zgodnie z prawem musielibyście mu zapłacić dodatkowo, jeśli np. chcecie dorobić odbitki. Dlatego najlepiej razem ze zdjęciami kupić pełne prawa majątkowe do nich.

7. Kto będzie fotografował

Fotografowie czasem działają w ramach jednej agencji fotograficznej. Dobrze jest już na początku ustalić, czy fotograf, z którym podpisujemy umowę, będzie osobiście wykonywał dla nas zdjęcia, czy może będzie korzystał z podwykonawców.

8. Ile uroczystości obsługuje w ciągu roku

Nie zawsze duża liczba obsługiwanych ślubów gwarantuje wysoką jakość. Musisz też pamiętać, że jeśli fotograf obsługuje bardzo dużo imprez, możesz długo czekać na odbitki.

9. Jak długo będziesz czekać na zdjęcia

To pytanie wiąże się z poprzednim. Dlatego warto od razu zastrzec maksymalny termin, który może upłynąć do czasu ostatecznego oddania zdjęć.

10. Zastępczy fotograf ślubny

Jakie zabezpieczenie gwarantuje fotograf, jeśli osobiście nie będzie mógł pojawić się na ślubie? Czy wtedy ma jakieś zastępstwo? Czy będzie jakaś rekompensata, jeśli osobiście nie wykona usługi? W jakich okolicznościach możliwe będzie zastępstwo?

11. Jakość sprzętu, zapasowy aparat

Koniecznie zwróć uwagę, czy fotograf będzie miał na ślubie zapasowy sprzęt. Dodatkowy aparat i zestaw obiektywów nie jest fanaberią. Sprzęt „lubi się popsuć” w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego koniecznie sprawdź, czy fotograf jest przygotowany na takie sytuacje.

Dowiedz się też o zestaw sprzętu, który ma ze sobą fotograf. Czy ma własne oświetlenie, ilu lamp używa. Czy zrobił rekonesans w miejscu, w którym będzie odbywać się uroczystość weselna?

12. Licencja na fotografowanie w kościele

Fotograf może nie być dopuszczony do obsługi ceremonii, jeśli nie ma specjalnej licencji. To specjalny dokument, który potwierdza np. znajomość przepisów liturgicznych. Jest po to, by nie zakłócać religijnego charakteru takiej uroczystości. Jeśli takiej licencji nie będzie, fotograf nie będzie mógł zrobić zdjęć w kościele.

13. Zabezpieczenie zdjęć przed ich utrat

Dowiedz się, w jaki sposób fotograf zabezpiecza się przed utratą zdjęć. Czy wykonuje je kilkoma aparatami używając kilku kart pamięci? To tylko sprzęt i awaria może zdarzyć się zawsze. Warto jednak zapytać o postępowanie w takiej sytuacji.

14. Ubiór fotografa

Wybierając fotografa koniecznie zapytaj o jego ubiór na wesele. Nie chodzi o to, aby fotograf był ubrany lepiej niż pan młody, ale o to, by wygoda nie przesłoniła rangi wydarzenia i fotograf nie przyszedł np. w krótkich spodenkach.

15. Rozliczenie z fotografem ślubnym

Najważniejszą kwestią będą płatności. Koniecznie ustalcie zadatek w momencie rezerwacji, a także termin płatności po wykonaniu zlecenia. Zdecydujcie, czy płacicie całość zaraz po zakończeniu ślubu, czy dopiero po otrzymaniu pełnego kompletu zdjęć.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!