Kradzież danych 2,5 mln klientów Morele.net. Dane są już dostępne dla wszystkich

Dane klientów Morele.net, które zostały skradzione przez hackerów, właśnie udostępniono w internecie. Chodzi o 2,5 mln klientów.

Kradzież danych 2,5 mln klientów Morele.net. Dane są już dostępne dla wszystkich
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 kwietnia 2019

Dane klientów Morele.net, które zostały skradzione przez hackerów, właśnie udostępniono w internecie. Chodzi o 2,5 mln klientów.

O kradzieży bazy danych klienci tego sklepu internetowego dowiedzieli się w połowie grudnia 2018 roku. Morele.net poinformowało klientów, że dane zostały wykradzione. W ręce złodziei dostały się adresy mailowe, numery telefonów, imiona i nazwiska klientów, a także hasła.

Kradzież danych klientów Morele.net

Ale podejrzenia o to, że dane klientów dostały się w niepowołane ręce, pojawiły się już wcześniej. Przy próbie zakupu ze sklepu Morele.net, klienci dostawali SMS-a od oszusta, by dopłacić złotówkę do zamówienia. Bramka płatnicza przekierowywała na fałszywą stronę banku.

Jak pisze serwis spidersweb.pl, Morele otrzymało od jednego z internautów żądanie 15 bitcoinów, czyli kwoty 225 tys. zł za nieujawnianie bazy danych klientów. W czasie negocjacji żądania zmieniono na zwykły przelew w wysokości 500 tys. złotych. Sklep jednak nie zapłacił.

Jak donosi Zaufana Trzecia Strona, wykradziona baza danych została opublikowana w internecie. Serwis przekonuje, że baza jest prawdziwa. Zawiera m.in. imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów. Nie ma w niej danych dotyczących zakupów.

Jak bezpiecznie kupować w internecie? Przede wszystkim regularnie zmieniać hasła, zwracać uwagę na to, jakie dane zostawiamy i w jaki sposób dokonujemy płatności.

Chcesz wiedzieć więcej? 

ZAJRZYJ DO NASZEGO PORADNIKA BEZPIECZEŃSTWA W SIECI — KLIKNIJ

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Najnowsze promocje

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze