Wielka Sobota 2019. Które sklepy będą otwarte?

Sklepy będą otwarte, ale krócej. Zobacz, godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę.

Wielka Sobota 2019. Które sklepy będą otwarte?
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 kwietnia 2019

Zakaz handlu w niedziele i święta spowodował liczne pytania o godziny otwarcia sklepów. Szczególnie dużo pytań jest związanych z Wielką Sobotą. Jak udało nam się ustalić, wszystkie sklepy będą otwarte. Większość jednak znacznie krócej.

Do której otwarty Lidl w sobotę?

Najkrócej będzie otwarty Lidl — do godz. 12.30. Pół godziny dłużej, bo do godz. 13.00 pracować będą Auchan, Netto, Kaufland, Biedronka i Carrefour.

Warto jednak dodać, że godziny otwarcia w Wielką Sobotę zależą od zarządzającego sklepem.

Jak pisaliśmy już w dziennikprawny.pl, nawet mniejsze sklepy rzadko wyłamują się z zakazu handlu. Efekty kontroli PIH przeszły najśmielsze oczekiwania. Inspektorzy nałożyli do końca 2018 roku tylko 348 mandatów. Ich suma to 386,4 tys. zł. W 447 przypadkach złożyli wnioski do sądu, a w przypadku 221 przedsiębiorców zastosowano upomnienie.

Czytaj też: Czy można sobie kupić relikwie świętych?

Przypomnijmy, że aktualnie handel możliwy jest wyłącznie w ostatnią niedzielę miesiąca, a także dodatkowo w jedną niedzielę przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Posłowie pracują nad zmianami w ustawie o zakazie handlu. Temat ten wzbudza gorące emocje i jest szeroko dyskutowany w naszym społeczeństwie. Czy zakaz zostanie złagodzony, a może jeszcze zaostrzony, przekonamy się niebawem.

Z zakazu wyłączone są m.in. apteki, stacje benzynowe, piekarnie, sklepy związane z obsługą turystów oraz kwiaciarnie. Do tej listy dołączają także punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

W 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Czytaj też: Przelew na złe konto. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

EKUZ – jak wyrobić?
ubezpieczenia

EKUZ – jak wyrobić?

Jak wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? W opinii ekspertów, w dobie pandemii, bez tego dokumentu lepiej nie podróżować po Europie. Potwierdza on bowiem prawo do bezpłatnej...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!