Przelew na złe konto. Oto co możesz zrobić

Pomyłkowo wpisałeś niewłaściwy numer konta i pieniądze przekazane zostały do niewłaściwego adresata. Oto co możesz zrobić by poprawić swoją sytuację.

Przelew na złe konto. Oto co możesz zrobić
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 marca 2019

Zły przelew – zobacz, co możesz zrobić

Chyba każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się zrobić niewłaściwy przelew. Wcześniejsze przepisy na ten temat były niejasne i niezbyt chroniły wykonawcę nieodpowiedniego przelewu. Jednak w kwietniu 2018 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Za sprawą tych zmian zniknęły problemy wynikające z przelewu pieniędzy na złe konto.

Przelew na zły numer konta

Wcześniej omyłkowy przelew na nieodpowiednie konto był źródłem dużych problemów. Na skutek skrajnych sytuacji klienci banków tracili w ten sposób naprawdę spore sumy. Działo się tak, ponieważ nie istniał żaden mechanizm zmuszający przypadkowego adresata do zwrotu środków. Dzięki zmianie, obecnie z powrotem swoje pieniądze otrzymać można nawet w ciągu kilku dni.

Problemy z przelewami dotyczyły na przykład przedsiębiorców, którzy omyłkowo kopiowali cały zły numer konta jakiejś innej osoby. Dochodziło także do pomyłek cyfr w pozornie prawidłowym numerze albo do błędów wynikających z pojawienia się numeru konta w materiałach drukowanych. Brak procedury postępowania w takich sytuacjach nierzadko uniemożliwiał ich odzyskanie. Dochodziła do tego jeszcze tajemnica bankowa, zgodnie z którą nie było możliwości poinformowania autora przelewu o tym, do kogo trafiły pieniądze. Blokowało to więc dostęp do drogi sądowej.

Sprawdź też:

PIT 2019. Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku

Jak bezpiecznie płacić kartą w internecie?

Kredyt hipoteczny — to musisz wiedzieć

W jaki sposób odzyskać pieniądze?

Po zmianach w 2018 roku osoba, która zauważy błędnie wykonany przez siebie przelew, musi poinformować o tym bank lub SKOK. Ta instytucja będzie miała 3 dni na poinformowanie adresata o błędzie i konsekwencjach braku zwrotu środków w ciągu 30 dni. Środki przelewane będą na specjalnie uruchomiony rachunek techniczny, przez co obie strony zachowają anonimowość. Po wpłynięciu pieniędzy na konto techniczne, w ciągu jednego dnia roboczego zostaną one przekazane na konto wykonawcy nieprawidłowego przelewu. Ma to przyśpieszyć całą procedurę, a przede wszystkim chronić obie strony. Jedną – przed brakiem zwrotu jej pieniędzy i drugą – przed brakiem anonimowości.

Skutki braku zwrotu gotówki

Jeżeli osoba, która otrzymała na swoje konto nienależące do niej pieniądze nie zwróci ich z własnej woli w przeciągu 30 dni, bank lub SKOK mają obowiązek przekazania tych danych wykonawcy przelewu. Ten wystąpić może na drogę sądową. Przepisy, na podstawie których można dochodzić swoich praw, dotyczą bezpodstawnego wzbogacenia się. W tym przypadku odpowiedni wyrok leżeć będzie już w gestii sądu. Odbiorca nieprawidłowego przelewu, który pieniędzy nie zwróci z własnej woli, zostanie do tego zmuszony wyrokiem sądu i jeszcze będzie musiał ponieść koszty procesu.

To Rzecznik Finansowy dał impuls do zmiany dawnych przepisów. Podstawą do tego były skargi zgłaszane przez pokrzywdzone osoby, które pomyliły numer konta w trakcie wykonywania przelewu i czują się oszukane brakiem możliwości ich odzyskania.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!