Nowy cennik Poczty Polskiej. Ile kosztuje wysłanie listu?

Zmiana w cenniku Poczty Polskiej. Od 1 kwietnia 2019 r. zapłacimy więcej za krajowe przesyłki listowe.

Nowy cennik Poczty Polskiej. Ile kosztuje wysłanie listu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 marca 2019

Zmiana w cenniku Poczty Polskiej. Od 1 kwietnia 2019 r. płacimy więcej za krajowe przesyłki listowe. Zmieni się też oznaczenie formatów listów. Zmiany nie dotyczą paczek i listów międzynarodowych.

Poczta Polska upraszcza zasady opłat za listy. W cenniku znajdzie się tylko sześć formatów przesyłek. To o połowę mniej. Podwyższona będzie jednak dopuszczalna waga najtańszego listu.

Nowa cena za list

Nowy cena za list zależeć będzie od wielkości koperty i tego czy będzie to przesyłka ekonomiczna czy priorytetowa. Formaty listów będą oznaczane podobnie jak rozmiary odzieży – literami S,M i L. Dwa pierwsze będą przyjmowane w kopertach o grubości do 20 mm. Wszystko po to, by można je było automatycznie sortować i doręczyć do skrzynki. 

Poczta Polska zgubiła przesyłkę. Co zrobić?

Nowe formaty przesyłek listowych dotyczą tylko krajowych przesyłek nierejestrowanych i poleconych oraz krajowych przesyłek z zadeklarowaną wartością. Kategoria czasu doręczenia, priorytetowa i ekonomiczna, pozostają bez zmian.

Ile kosztuje list?

List w kategorii S (do 500 g) kosztuje min. 3,3 zł, format M (do 1 kg) — od 4 zł, a L (do 2 kg) — od 6,6 zł. 

- Zmiany były konieczne. Gdyby nie nowy cennik, straty Poczty na usłudze powszechnej przekroczyłyby w tym roku 350 mln zł. Teraz uda się je ograniczyć do ok. 70 mln zł – cytuje jednego z menedżerów Poczty Polskiej money.pl

Z wyliczeń Poczty Polskiej wynika, że statystyczne gospodarstwo domowe do tej pory wydawało rocznie 70,87 zł na listy, po zmianach będzie o dziewięć złotych więcej.

Jak wysłać ważne dokumenty pocztą?

Jak tłumaczą przedstawiciele Poczty Polskiej, nowe formaty mają poprawić wyniki finansowe operatora. Od 2007 do 2016 roku liczba przesyłek listowych w Polsce spadła o 25 proc. W ciągu ostatnich lat (2016 vs. 2010) procentowy udział usług listowych i reklamowych w przychodach ogółem Poczty Polskiej spadł o 8 proc. do 60 proc. 

Warto podkreślić, że choć ceny listów rosną, to i tak są one najniższe wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. 

Pełny cennik Poczty Polskiej wraz z wymiarami przesyłek można znaleźć na stronie www.envelo.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!