Zajęcie komornicze – co to jest?

Na czym polega egzekucja komornicza? Co to jest właściwie egzekucja komornicza? Co może zabrać komornik?

Zajęcie komornicze – co to jest?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 marca 2019

Egzekucja komornicza jest prowadzona w wyniku postępowania sądowego, w którym wykazano, że dłużnik nie uregulował zobowiązań. Komornik to urzędnik państwowy, który pilnuje żeby wierzyciel został spłacony.

Co to jest zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze to specjalne uprawnienie komornika, którego głównym zadaniem jest pomoc z odzyskaniem długu. Jeśli już do egzekucji komorniczej dojdzie, nie powinno się unikać kontaktu z komornikiem. Można z nim bowiem negocjować warunki spłaty. Komornik działa na podstawie tytułu egzekucyjnego.

Czy można dziedziczyć długi?

Tytuł egzekucyjny pozwala mu na zajęcie np. ruchomości albo nieruchomości. W przypadku egzekucji komorniczej komornik nie może zająć wszystkiego. Kwota wolna od zajęcia, czyli taka, która musi pozostawać do dyspozycji dłużnik to kwota minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Warto wiedzieć, że dotyczy to tylko tych dłużników, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W przypadku długów alimentacyjnych, komornik może dodatkowo zająć aż 60 proc. wynagrodzenia.

Umowa cywilnoprawna a komornik

Jeśli dłużnik otrzymuje dochody na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dzieło, to komornik jest upoważniony do zajęcia całej kwoty.

Kredyt bez małżonka. Kiedy możesz go wziąć?

Jeśli będzie to jedyne źródło utrzymania dłużnika, to trzeba pamiętać, że musi on wziąć pod uwagę kwotę wolną od podatku. W przypadku zajęcia komorniczego środków pochodzących z umowy zlecenia, dłużnik powinien złożyć oświadczenie, że jego jedynym źródłem utrzymania jest umowa zlecenie. Jeśli komornik egzekwuje pieniądze z konta, to może zająć tylko to, co jest kwotą ponad minimalne wynagrodzenie.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2019 czynności komornicze są wykonywane według nowych zasad. O tym co jeszcze może zabrać komornik i jak działa piszemy w tekście Ile komornik może zabrać w 2019 roku?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!