Padła oszałamiająca wygrana w amerykańskiej loterii. I co z tego?! Lotto - smutna prawda

Media ekscytują się najnowszą mega wygraną w amerykańskiej loterii Powerball. Padł rekord — 768 mln dolarów. Suma działa na wyobraźnię. W naszych krajowych kolekturach zapewne pojawi się teraz więcej klientów. Zanim wydasz kilka złotych na los — pamiętaj, że szanse na trafienie szóstki wynoszą 1:13 983 816!

Padła oszałamiająca wygrana w amerykańskiej loterii. I co z tego?! Lotto - smutna prawda
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 28 marca 2019

Matematyka w tej kwestii jest bezlitosna. Taką szansę na wygraną wskazuje rachunek prawdopodobieństwa, dzięki któremu możemy policzyć, jakie są szanse zajścia konkretnej sytuacji. Mimo to chętnych nie brakuje. Jak podaje Business Insider, ponad 67 proc. Polaków gra w gry hazardowe i wydaje na tę zabawę ok. 100 zł miesięcznie.

Lotto. Najwyższe wygrane

Najwyższa wygrana w polskim Lotto padła w marcu 2017 roku — szczęśliwy gracz ze Skrzyszowa w województwie małopolskim zgarnął 36 726 210,20 PLN. Drugie miejsce z podobną sumą — 35 234 116,20 — zajmuje wygrana z sierpnia 2015 roku, miejscowość Ziębice. Trzecie miejsce — 33 787 496,10 — luty 2012 rok, Gdynia. Lista polskich milionerów na stronie lotto jest imponująca — kończy się na numerze 1293. Cały wykaz zajmuje 13 stron i obejmuje wygrane od 35 do 1 mln PLN. Dla nowego amerykańskiego milionera nasza najwyższa wygrana (ok. 9 mln dolarów) to zaledwie ułamek gigantycznego majątku. Jego pojedynczy szczęśliwy los uplasował się na podium na trzeciej pozycji w historii najwyższych wygranych w Powerball. Mieszkaniec stanu Wisconsin wytypował następujące liczby: 16, 20, 37, 44, 62 oraz 12. Jeśli zdecyduje się na jednorazową wypłatę, dostanie w gotówce ponad 470 mln dolarów.

Kiedy bank może zablokować dostęp do moich pieniędzy?Kiedy bank może zablokować dostęp do moich pieniędzy? Michał Górecki

Jak wygrać w totka?

Internet jest pełny od super porad. Znajdziemy “sprawdzone” systemy opracowane przez matematyków, porady ekspertów, a nawet zaklęcia na wygraną w totka. Gracz chce wygrać i to jest najważniejsze, ale eksperci od uzależnień przyznają, że najważniejsze w graniu jest oczekiwanie i nadzieja na lepszą i ekscytującą przyszłość — i właśnie to przede wszystkim uzależnia. Kupujemy los, czekamy, sprawdzamy wyniki i znowu gramy — bo znowu mamy nadzieję. Przyszłych kandydatów na milionerów zapraszamy do samotnych poszukiwań najlepszych metod na trafienie szóstki. My tylko przypominamy, że od niedawna można grać w totka bez wychodzenia z domu.

Jak grać w lotto przez internet?

Od grudnia 2018 roku można grać w lotto przez internet. W Polsce legalnie może to robić tylko jeden podmiot. Wyłącznie Totalizator Sportowy może oferować internetowe uczestnictwo w grach liczbowych.Trzeba się zalogować na platformie lotto.pl, przejść przez 5 stron rejestracji, podać dane zgodnie z instrukcją i gotowe. Oczywiście opcja jest dozwolona wyłącznie dla graczy powyżej 18 lat. Tradycjonaliści skarżą się, że trzeba podać bardzo dużo danych. Imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz numer konta — podawanie tych danych jest oczywiste dla wszystkich, ale już dane typu PESEL, dowód osobisty, czy zaznaczenie różnych pól z oświadczeniami (np. o korzystaniu z usług bankowości prywatnej, na ogół usług świadczonych dla najbardziej zamożnych klientów indywidualnych) jest dla niektórych zbyt obszernym gromadzeniem danych. Ale takie są zasady. Jeśli chcesz grać nie ruszając się ze swojej kanapy, musisz przejść przez wszystkie etapy internetowej rejestracji. Wolisz tradycyjnie — idziesz do kolektury i zabierasz gotówkę, bo tylko w niektórych zapłacisz za swoje nadzieje kartą.

Bankomat Bankomat "połknął" pieniądze albo nie wypłacił gotówki? Zobacz, co możesz zrobić Iga Gradzka

Lotek tylko za gotówkę?

Kiedy wreszcie będzie można zapłacić za kupon lotka kartą? Totalizator Sportowy wdrożył program pilotażowy w wybranych kolekturach, gdzie można było zapłacić za los również kartą. Wyniki były jednoznaczne — okazało się, że klienci bardzo chętnie korzystali z tej formy płatności. I choć Totalizator Sportowy ogłosił w końcu, że od początku 2019 roku gracze będą mogli za losy płacić również kartami, to i tak bardzo dużo kolektur nie wprowadziło jeszcze terminali płatniczych i chce tylko gotówki.

Straumatyzowany bogacz, czyli co się dzieje z polskimi milionerami?

Na ten temat statystyki milczą. W mediach możemy przeczytać smutne historie polskich milionerów: pierwsze dwa lata balangi, a potem spektakularne bankructwa, rozwody, zerwane więzi, samotność, wypadki samochodowe, a nawet wyroki kończące się pobytem w więzieniu czy twarde lądowanie na zasiłku. Nie dość, że szanse wygranej według rachunku prawdopodobieństwa są bardzo niskie, to jeszcze jak już wygrasz, czyha na ciebie cały zestaw niebezpieczeństw. W psychologii istnieje nawet termin “syndrom nagłego bogactwa”. Objawia się niepokojem, lękami, dużym stresem związanym ze zmianą dotychczasowego życia, lękiem o przyszłość. Jak widać, nawet dobre wieści mogą okazać się przeżyciem traumatycznym, jak nie jesteśmy na to przygotowani.

Przelew na złe konto. Oto co możesz zrobićPrzelew na złe konto. Oto co możesz zrobić Martyna Kowalska

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!