Alimenty po rozwodzie dla małżonka

Słowo alimenty najczęściej wzbudza skojarzenia z pieniędzmi, które są płacone na utrzymanie dziecka przez byłego małżonka. Tymczasem alimenty mogą być również wypłacane po rozwodzie byłemu już mężowi lub żonie, jeżeli ich sytuacja finansowa jest zła.

Alimenty po rozwodzie dla małżonka
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 marca 2019

Wówczas kwestia alimentów jest uzależniona od tego, która ze stron zostanie uznana za winną rozpadowi małżeństwa i jaką ma sytuację majątkową.  

Podczas trwania sprawy rozwodowej to sędzia stwierdza, z czyjej winy dochodzi do rozwodu. Rozwód może zostać orzeczony bez winy lub z winy obu stron.

Alimenty dla małżonka

Po rozwodzie małżonek, który nie został uznany za wyłącznego winnego i jednocześnie którego stan finansowy sprawia, iż znajduje się on w niedostatku, może zażądać od drugiej strony partycypowania w kosztach jego utrzymania w zakresie, który odpowiada uzasadnionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym drugiej strony.

Zgodnie z tym otrzymać można alimenty na siebie, jeżeli żaden z małżonków nie został uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego albo obarczone tym zostały obie strony. W takiej sytuacji to małżonek żyjący w niedostatku ma prawo domagać się alimentów zasądzonych w trakcie sprawy rozwodowej.

Rozwód z orzekaniem o winieRozwód z orzekaniem o winie Dorota Kraskowska

Co zrobić, żeby otrzymać alimenty?

W celu otrzymania alimentów muszą zajść dwie przesłanki: stan niedostatku u jednego z małżonków oraz możliwości finansowe drugiego małżonka. Dlatego, nawet jeżeli jedna ze stron jest bardzo majętna, ale druga nie cierpi z powodu bardzo słabej sytuacji finansowej, alimenty nie zostaną orzeczone. Działa to również w drugą stronę.

Przez niedostatek rozumie się przede wszystkim brak jakichkolwiek środków pozwalających na utrzymanie się albo stan finansowy niepozwalający na pełne zaspokojenie potrzeb. Usprawiedliwione potrzeby to w orzecznictwie normalne warunki bytowe, odpowiednie do stanu zdrowia i wieku danej osoby.

W przypadku alimentów bardzo istotne jest również pojęcie możliwości zarobkowych. Oznacza to kwotę wynikającą z dochodów, jakie pozwany mógłby otrzymywać, gdyby w pełni wykorzystał swoje możliwości finansowe i zdolności umysłowe. Dotyczy to również majątku, jeżeli były małżonek ma niskie dochody, ale na przykład na skutek spadku jest posiadaczem dużego majątku.

Wina jednego z małżonków

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy rozwód orzeczono z powodu wyłącznej winy jednego z małżonków. Wówczas dużo łatwiej jest drugiemu małżonkowi otrzymać alimenty z tego powodu. Wówczas nie trzeba udowadniać pozostawania w stanie niedostatku, ale należy wskazać, że z tego powodu znacznie pogorszy się stan finansowy niewinnego małżonka. Wówczas sąd również może zasądzić alimenty na jego korzyść.

W takich przypadkach alimenty nie są przyznawane z urzędu, jak te na dzieci, a jedna ze stron musi o nie wystąpić. Niezbędne jest zamieszczenie wniosku o alimenty. Ich wysokość nie jest przyznawana jednorazowo. Po czasie dojść może do zmiany sytuacji, a w związku z tym zmienić się może również wysokość przyznawanej pomocy finansowej.

Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!