Alimenty po rozwodzie dla małżonka
Słowo alimenty najczęściej wzbudza skojarzenia z pieniędzmi, które są płacone na utrzymanie dziecka przez byłego małżonka. Tymczasem alimenty mogą być również wypłacane po rozwodzie byłemu już mężowi lub żonie, jeżeli ich sytuacja finansowa jest zła.

- Martyna Kowalska
- /
- 29 marca 2019
Wówczas kwestia alimentów jest uzależniona od tego, która ze stron zostanie uznana za winną rozpadowi małżeństwa i jaką ma sytuację majątkową.
Podczas trwania sprawy rozwodowej to sędzia stwierdza, z czyjej winy dochodzi do rozwodu. Rozwód może zostać orzeczony bez winy lub z winy obu stron.
Alimenty dla małżonka
Po rozwodzie małżonek, który nie został uznany za wyłącznego winnego i jednocześnie którego stan finansowy sprawia, iż znajduje się on w niedostatku, może zażądać od drugiej strony partycypowania w kosztach jego utrzymania w zakresie, który odpowiada uzasadnionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym drugiej strony.
Zgodnie z tym otrzymać można alimenty na siebie, jeżeli żaden z małżonków nie został uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego albo obarczone tym zostały obie strony. W takiej sytuacji to małżonek żyjący w niedostatku ma prawo domagać się alimentów zasądzonych w trakcie sprawy rozwodowej.
Rozwód z orzekaniem o winie Dorota Kraskowska
Co zrobić, żeby otrzymać alimenty?
W celu otrzymania alimentów muszą zajść dwie przesłanki: stan niedostatku u jednego z małżonków oraz możliwości finansowe drugiego małżonka. Dlatego, nawet jeżeli jedna ze stron jest bardzo majętna, ale druga nie cierpi z powodu bardzo słabej sytuacji finansowej, alimenty nie zostaną orzeczone. Działa to również w drugą stronę.
Przez niedostatek rozumie się przede wszystkim brak jakichkolwiek środków pozwalających na utrzymanie się albo stan finansowy niepozwalający na pełne zaspokojenie potrzeb. Usprawiedliwione potrzeby to w orzecznictwie normalne warunki bytowe, odpowiednie do stanu zdrowia i wieku danej osoby.
W przypadku alimentów bardzo istotne jest również pojęcie możliwości zarobkowych. Oznacza to kwotę wynikającą z dochodów, jakie pozwany mógłby otrzymywać, gdyby w pełni wykorzystał swoje możliwości finansowe i zdolności umysłowe. Dotyczy to również majątku, jeżeli były małżonek ma niskie dochody, ale na przykład na skutek spadku jest posiadaczem dużego majątku.
Wina jednego z małżonków
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy rozwód orzeczono z powodu wyłącznej winy jednego z małżonków. Wówczas dużo łatwiej jest drugiemu małżonkowi otrzymać alimenty z tego powodu. Wówczas nie trzeba udowadniać pozostawania w stanie niedostatku, ale należy wskazać, że z tego powodu znacznie pogorszy się stan finansowy niewinnego małżonka. Wówczas sąd również może zasądzić alimenty na jego korzyść.
W takich przypadkach alimenty nie są przyznawane z urzędu, jak te na dzieci, a jedna ze stron musi o nie wystąpić. Niezbędne jest zamieszczenie wniosku o alimenty. Ich wysokość nie jest przyznawana jednorazowo. Po czasie dojść może do zmiany sytuacji, a w związku z tym zmienić się może również wysokość przyznawanej pomocy finansowej.
Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie? Dorota Kraskowska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.