Kredyt hipoteczny. Musisz to wiedzieć

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które będziesz spłacać przez kilkanaście lat. Warto się przygotować na takie obciążenie. Zobacz, co musisz wiedzieć.

Kredyt hipoteczny. Musisz to wiedzieć
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 marca 2019

Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny, sprawdź dokładnie, ile kosztuje mieszkanie w twojej okolicy. Policz, czy zarobki, które akurat uzyskujesz, pozwolą ci na spłatę dodatkowego zobowiązania. W tym celu podsumuj wszystkie swoje wydatki. Nie zapomnij o tych kosztach, które ponosisz nieregularnie, raz czy dwa razy w roku. Ułatwieniem będą kalkulatory kredytowe na stronach banków lub firm doradztwa kredytowego.

Sprawdź też:

Jak otrzymać zniżkę na abonament RTV?

Jak zrezygnować z wycieczki kupionej w biurze podróży 

Uwaga na podróby spożywcze. Znane produkty na widelcu urzędników

Najlepszy kredyt hipoteczny

Pamiętaj, żeby porównywać oferty banków. Tańszy kredyt nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Ważniejsze może być to, czy w ogóle kredyt hipoteczny uzyskasz. Banki stosują różną politykę oceniania zdolności kredytowej. Na pewno bank sprawdzi twoje dochody, a także oszacuje, jaki masz majątek. Będziesz też musiał przedstawić dowód zatrudnienia, czy jest to umowa o pracę, czy zlecenie. W przypadku osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, konieczne będzie przedstawienie informacji o zyskach firmy. Potem przedstawiciel bankowy zapyta o stan rodzinny, sprawdzi też inne zobowiązania kredytowe. Wysokość oprocentowania może zależeć od wielkości zgromadzonego kapitału własnego. 

Raty równe czy malejące?

W przypadku rat malejących odsetki spłacamy cały czas ten sam kapitał ale coraz niższe odsetki przez co raty są mniejsze bo i wartość kredytu jest coraz mniejsza W przypadku rat równych, nie zmniejszają się one z perspektywy czasu. Powoduje to, że suma odsetek jest wyższa niż w przypadku rat malejących. 

Jak długi kredyt wziąć?

Im dłużej spłacasz kredyt, tym niższa rata miesięczna, ale wyższe całościowe koszty kredytu. Część kredytobiorców chce mieć opcję, by wcześniej spłacić kredyt, jeśli poprawi się sytuacja finansowa. Część instytucji kredytowej pobiera za taką możliwość dodatkowe opłaty.

Koszty kredytu

W przypadku wybierania oferty kredytowej zwróć uwagę, czy bank pobiera opłatę za:- rozpatrzenie wniosku o kredyt,- wycenę wartości nieruchomości,- możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia,- wykupienie polisy ubezpieczeniowej od utraty pracy.

Trzeba pamiętać, żeby dobrze ocenić możliwość spłacania zobowiązania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!