Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości

Jeśli kupiłeś nieruchomość lub planujesz taki zakup w przyszłości sprawdź, co kryje się pod pojęciami rękojmia dewelopera albo rękojmia za wady fizyczne nieruchomości.

Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 kwietnia 2019

Jakie uprawnienia dla kupującego wiążą się z rękojmią za wady fizyczne i kiedy można skorzystać z takiego uprawnienia?

Co to jest rękojmia?

Rękojmia jest to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady. Jest ona niezależna od woli stron i treści zawartej umowy. Rękojmia obejmuje wady fizyczne, np. kiedy nieruchomość powinna mieć pewne właściwości, ale ich nie posiada (może brakować kilku elementów albo izolacja nie jest dobrze wykonana).

Dokładne wyjaśnienie, co to są wady fizyczne znajdziesz w materiale  Co to jest wada fizyczna rzeczy?

Sprawdź też: Terminy rękojmi za wady fizyczne

Warto pamiętać, że ryzyko podejmuje tutaj głównie sprzedawca. To kupujący będzie musiał wykazać fakt istnienia wady w chwili, gdy nieruchomość została wydana albo gdy przyczyną wady mogły być błędy przy budowie. Rękojmia nie obejmuje usterek, które powstały podczas użytkowania nieruchomości.

Rękojmia a gwarancja

Deweloperzy decyduję się często udzielić gwarancji na sprzedawane przez siebie mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że rękojmia i gwarancja to dwa różne pojęcia. Zobacz różnice między rękojmią a gwarancją

Sprawdź też: Gwarancja nie wpływa na rękojmię

Gwarancja jest dobrowolna, a jej zakres zależy od ustaleń stron. Deweloper może np. przedstawić listę usterek, które usunie, jeśli się pojawią. Warto pamiętać, że gwarancji może nie być, ale prawa do rękojmi nie da się pozbawić kupującego. Znaczy to tyle, że zasady gwarancji deweloper może sobie ustalać samodzielnie. Warunki rękojmi, a także jej realizacji określa ustawa.

Dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady

Zgodnie z zapisami prawa, sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem 2 lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości — przed upływem 5 lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Po upływie tych terminów rękojmia za wady wygasa.

Rękojmia nie dotyczy sytuacji, jeśli do sprzedaży doszło między przedsiębiorcami.

Roszczenie o usunięcie wady

Warto pamiętać, że do przedawnienia roszczenia o usunięcie wady dochodzi po upływie roku od dnia stwierdzenia wady. To czas, kiedy kupujący może odstąpić od umowy albo zarządzać obniżenia ceny. Bieg terminu przedawnienia nie może jednak zakończyć się przed upływem terminu stwierdzenia wady (w przypadku nieruchomości to 5 lat od jej wydania). Przykładowo, jeżeli wada została stwierdzona w trzecim roku od wydania lokalu, to roszczenia nabywcy będącego konsumentem przedawnią się nie z upływem roku od ich wykrycia, ale z upływem 5 lat od dnia wydania nieruchomości.

Okres rękojmi dla nieruchomości

5-letni okres rękojmi dotyczy nieruchomości, które są kupowane na własny użytek. Zgodnie z nowymi przepisami, deweloper odpowiada z tytułu rękojmi za wady, jeżeli usterka zostanie stwierdzona przed upływem 5 lat od dnia wydania mieszkania kupującemu. W tym okresie klientowi dewelopera przysługuje prawo domagania się usunięcia wady i doprowadzenie mieszkania do stanu zgodnego z umową w ramach rękojmi.

Sprawdź też: Jak powinna wyglądać umowa przedwstępna nieruchomości?

Warto pamiętać, że rękojmia obejmuje też wady części wspólnych budynku (jeśli np. mieszkanie jest w bloku). Aby zgłosić wadę, trzeba do dewelopera wysłać pismo listem poleconym, w którym wykażemy usterki i zażądamy ich usunięcia. Jeśli deweloper nie usunie usterek, trzeba będzie dochodzić roszczeń przed sądem.

Rękojmia dotyczy też wad prawnych nieruchomości. Dochodzi do takiej sytuacji, jeśli np. zostało sprzedane mieszkanie, które już należało do osoby trzeciej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!