Kiedy można jeździć bez biletu?
Istnieją wyjątki, kiedy można jeździć komunikacją miejską bez biletu. Najczęściej dotyczy to pewnych grup wiekowych — dzieci i seniorów, jednak osoby, które nie spełniają kryterium wiekowego, w pewnych określonych sytuacjach również nie muszą posiadać biletu.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 13 sierpnia 2024
Bez biletu seniorzy, uczniowie, ale nie tylko
W większości polskich miast obowiązują przepisy uprawniające do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską seniorów powyżej 70 roku życia. Każde miasto ma jednak nieco inną granicę wieku — np. w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie seniorzy już powyżej 65 roku życia nie mają obowiązku płacenia za komunikację miejską. Osoby uprawnione nie muszą posiadać biletu, ani żadnych zaświadczeń — wystarczy ważny dokument tożsamości, który potwierdzi ich wiek.
Czy można podjechać jeden przystanek bez biletu?Małgorzata Łaziuk
Niektóre miasta oferują bezpłatną komunikację miejską również dla uczniów, osób z niepełnosprawnościami, wolontariuszy w trakcie wykonywania swojej pracy, a także posiadaczy kart dużej rodziny. Aby sprawdzić, czy należysz do grupy uprawnionej do darmowych przejazdów, trzeba zasięgnąć informacji w swoim miejscu zamieszkania i pamiętać o posiadaniu dokumentu potwierdzającego przysługującą ulgę.
Specjalne okazje
Najbardziej popularną okazją jest rzecz jasna Dzień bez samochodu, który obchodzony jest 22 września. Niemal we wszystkich miastach kierowcy mogą wtedy korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, jeżeli tylko posiadają przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Podobnie rzecz może się mieć np. z koncertami czy meczami. Bardzo często miasta idą na rękę organizatorom takich wydarzeń i także w ramach posiadanego biletu na pociąg, czy autobus, można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Warto podkreślić, iż w przypadku wielu mniejszych miast komunikacja miejska jest bezpłatna całkowicie — np. w Radomsku, Starachowicach, Lubinie, Kaliszu, Bolesławcu, Ząbkach, Szczecinku, Koninie, Otwocku i Mińsku Mazowieckim.
W dużych miastach sporym problemem jest smog. I tak np. w Poznaniu czy Krakowie, kiedy jego stężenie w powietrzu jest zbyt wysokie, obowiązuje darmowa komunikacja. Dlatego warto śledzić te wskaźniki, ponieważ może się okazać, że w danym dniu zupełnie niepotrzebnie płacimy za bilet.
Bezpłatnie, choć z biletem
Istnieją grupy osób, którym przysługuje 100% ulgi na zakup biletu na pociąg lub autobus, co oznacza, że przejazd mają całkowicie bezpłatny, ale muszą posiadać bilet i dokument poświadczający uprawnienie do ulgi. Są to następujące grupy osób:
- dzieci w wieku do 4 lat,
- umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, a także w czasie konwojowania osób zatrzymanych, służby patrolowej oraz wykonywania czynności związanych z kontrolą ruchu granicznego,
- funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji, realizowanych na szlakach komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym,
- funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w czasie wykonywania czynności służbowych,
- umundurowani funkcjonariusze Policji w czasie konwojowania osób zatrzymanych lub chronionego mienia, przewożenia poczty specjalnej, służby patrolowej oraz udzielania pomocy lub asystowania przy czynnościach organów egzekucyjnych,
- żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.