Kiedy można jeździć bez biletu?

Istnieją wyjątki, kiedy można jeździć komunikacją miejską bez biletu. Najczęściej dotyczy to pewnych grup wiekowych — dzieci i seniorów, jednak osoby, które nie spełniają kryterium wiekowego, w pewnych określonych sytuacjach również nie muszą posiadać biletu. 

Kiedy można jeździć bez biletu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 13 sierpnia 2024

Bez biletu seniorzy, uczniowie, ale nie tylko 

W większości polskich miast obowiązują przepisy uprawniające do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską seniorów powyżej 70 roku życia. Każde miasto ma jednak nieco inną granicę wieku — np. w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie seniorzy już powyżej 65 roku życia nie mają obowiązku płacenia za komunikację miejską. Osoby uprawnione nie muszą posiadać biletu, ani żadnych zaświadczeń — wystarczy ważny dokument tożsamości, który potwierdzi ich wiek. 

Czy można podjechać jeden przystanek bez biletu?Czy można podjechać jeden przystanek bez biletu?Małgorzata Łaziuk

Niektóre miasta oferują bezpłatną komunikację miejską również dla uczniów, osób z niepełnosprawnościami, wolontariuszy w trakcie wykonywania swojej pracy, a także posiadaczy kart dużej rodziny. Aby sprawdzić, czy należysz do grupy uprawnionej do darmowych przejazdów, trzeba zasięgnąć informacji w swoim miejscu zamieszkania i pamiętać o posiadaniu dokumentu potwierdzającego przysługującą ulgę. 

Specjalne okazje 

Najbardziej popularną okazją jest rzecz jasna Dzień bez samochodu, który obchodzony jest 22 września. Niemal we wszystkich miastach kierowcy mogą wtedy korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, jeżeli tylko posiadają przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Podobnie rzecz może się mieć np. z koncertami czy meczami. Bardzo często miasta idą na rękę organizatorom takich wydarzeń i także w ramach posiadanego biletu na pociąg, czy autobus, można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Warto podkreślić, iż w przypadku wielu mniejszych miast komunikacja miejska jest bezpłatna całkowicie — np.  w  Radomsku, Starachowicach, Lubinie, Kaliszu, Bolesławcu, Ząbkach, Szczecinku, Koninie, Otwocku i Mińsku Mazowieckim. 

W dużych miastach sporym problemem jest smog. I tak np. w Poznaniu czy Krakowie, kiedy jego stężenie w powietrzu jest zbyt wysokie, obowiązuje darmowa komunikacja. Dlatego warto śledzić te wskaźniki, ponieważ może się okazać, że w danym dniu zupełnie niepotrzebnie płacimy za bilet.

Bezpłatnie, choć z biletem

Istnieją grupy osób, którym przysługuje 100% ulgi na zakup biletu na pociąg lub autobus, co oznacza, że przejazd mają całkowicie bezpłatny, ale muszą posiadać bilet i dokument poświadczający uprawnienie do ulgi. Są to następujące grupy osób:

  • dzieci w wieku do 4 lat,
  • umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, a także w czasie konwojowania osób zatrzymanych, służby patrolowej oraz wykonywania czynności związanych z kontrolą ruchu granicznego, 
  • funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji, realizowanych na szlakach komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym,
  • funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w czasie wykonywania czynności służbowych,
  • umundurowani funkcjonariusze Policji w czasie konwojowania osób zatrzymanych lub chronionego mienia, przewożenia poczty specjalnej, służby patrolowej oraz udzielania pomocy lub asystowania przy czynnościach organów egzekucyjnych,
  • żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.