Opłata parkingowa. Kto może nałożyć?

Parkingi pod dużymi sklepami, marketami, czy centrami handlowymi mogą okazać się pułapkę — oprócz zakupów można wrócić również z opłatą za brak uiszczenia opłaty za parkowanie lub pobrania bezpłatnego biletu uprawniającego do postoju na czas wykonania sprawunków. Czy można złożyć reklamację?

Opłata parkingowa. Kto może nałożyć?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 sierpnia 2024

Opłata parkingowa, kara za brak biletu parkingowego, mandat — z czym wiąże się parkowanie w strefie płatnej

Opłata parkingowa to kwota, którą kierowca uiszcza za możliwość parkowania pojazdu w wyznaczonym miejscu. W wielu miastach opłata ta jest obowiązkowa w strefach płatnego parkowania, które często obejmują centra miast i inne atrakcyjne lokalizacje, gdzie popyt na miejsca parkingowe jest wysoki. Może być regulowana na różne sposoby: przez parkometry, aplikacje mobilne lub specjalne karty abonamentowe. Kwota do uiszczenia zależy zazwyczaj od czasu, na jaki pojazd jest pozostawiany. Wysokość jest zwykle jasno określona na oznakowaniu w miejscu parkingowym, a kierowca powinien uregulować ją natychmiast po zaparkowaniu pojazdu.

Kara za brak biletu parkingowego to sankcja, jaką może otrzymać kierowca, jeśli nie opłaci wymaganego postoju w strefie płatnego parkowania, lub nie pobierze biletu uprawniającego do darmowego pobytu w danym miejscu. Są nakładane przez straż miejską lub inne uprawnione służby (policję, ochroniarzy posiadających upoważnienie) — osoby, które monitorują przestrzeganie przepisów dotyczących parkowania. Aby uniknąć dodatkowych opłat kierowca powinien upewnić się, że opłacił postój i umieścił bilet parkingowy w widocznym miejscu za szybą pojazdu, jeśli system tego wymaga. W przypadku opłat cyfrowych istotne jest prawidłowe wprowadzenie numeru rejestracyjnego pojazdu w aplikacji czy parkometrze. Warto pamiętać, że służby przeprowadzają również kontrolę, czy parkowanie jest zgodne z przepisami.

Zarządca parkingu ukarany przez UOKiKZarządca parkingu ukarany przez UOKiK Joanna Gościńska

Kary nakładane przez prywatne osoby lub firmy zarządzające parkingami to opłaty, które mogą być nałożone na kierowców korzystających z prywatnych terenów. Takie miejsca parkingowe często znajdują się przy centrach handlowych, biurowcach, hotelach. Właściciele lub zarządcy mają prawo ustalać własne zasady dotyczące parkowania, w tym opłaty za korzystanie z parkingu oraz ewentualne kary za ich naruszenie.

Warto podkreślić, że kary nakładane przez prywatne osoby lub firmy muszą być zgodne z przepisami prawa cywilnego. Przed wjazdem na teren takiego parkingu powinna być umieszczona tablica informacyjna, na której widnieją zasady korzystania z parkingu oraz wysokość ewentualnych kar. Kierowca wjeżdżając akceptuje zasady. Trzeba zadbać o odpowiednią widoczność regulaminu.

Mandat jest dokumentem wystawianym w sytuacji naruszenia przepisów drogowych -przez służby (policję, straż miejską). Mogą dotyczyć różnych wykroczeń, czy przestępstw. W kontekście parkowania, mandat może być nałożony nie tylko za brak opłaty parkingowej, ale także za inne naruszenia, takie jak na przykład parkowanie w miejscu niedozwolonym, na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez stosownego uprawnienia, a także blokowanie przejścia dla pieszych. 

Co w przypadku, gdy brak opłaty postoju na parkingu centrum handlowego?

Otrzymanie kary za brak opłaty parkingowej lub brak bezpłatnego biletu na prywatnym parkingu, na przykład przy centrum handlowym może wywołać niemałe zdenerwowanie, zwłaszcza gdy sytuacja wynikła z nieświadomego przeoczenia lub braku informacji. Istnieją jednak konkretne kroki, które można podjąć, aby wyjaśnić sprawę i ewentualnie uniknąć ponoszenia nieuzasadnionych kosztów.

Przede wszystkim — warto dokładnie zapoznać się z regulaminem parkingu — miejsca, na którym wydarzenie miało miejsce. Każdy prywatny zarządca parkingu ma prawo ustalać własne zasady dotyczące opłat, czasu parkowania oraz wymogów dotyczących uzyskania biletu. Te zasady powinny być wyraźnie określone i dostępne na tablicach informacyjnych przy wjeździe na parking lub w pobliżu parkometrów. Znajomość tych reguł jest niezbędna, gdyż na ich podstawie można ocenić, czy nałożona kara była zgodna z obowiązującym regulaminem.

Picie alkoholu w samochodziePicie alkoholu w samochodzieMałgorzata Łaziuk

Ważną czynnością jest kontakt z zarządcą parkingu. Przygotowanie dowodów, takich jak paragony z zakupów lub bilety parkingowe może być pomocne w udowodnieniu, że kara została nałożona niesłusznie. W przypadku braku możliwości rozwiązania problemu bezpośrednio na miejscu warto złożyć formalną reklamację. Reklamacja powinna zawierać wszystkie istotne informacje i dokumenty, a także odwołanie się do regulaminu parkingu, jeśli istnieją w nim zapisy przemawiające na korzyść kierowcy.

W sytuacji, gdy nie zostanie ona uznana i należy uiścić karę — kierowca może rozważyć odmowę jej zapłaty, jeśli jest przekonany o swojej racji. Należy jednak pamiętać, że taka działanie może prowadzić do podjęcia dalszych kroków. W skrajnych przypadkach, jeśli sprawa trafi do sądu — warto skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, czy kara była zgodna z prawem.

Z perspektywy prawa, kary nakładane przez prywatnych zarządców parkingów mogą być kontrowersyjne, zwłaszcza jeśli regulamin parkingu nie był jasny, widoczny lub spełniał wymogów prawnych, na przykład zawierał klauzule abuzywne. W niektórych przypadkach sądy mogą uznać takie kary za nieważne, zwłaszcza jeśli są naruszeniem zasad uczciwego traktowania konsumentów.

Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, warto zawsze zwracać uwagę na oznakowanie oraz regulamin parkingu,

Czy paragon wystarczy, aby anulować karę?

Paragon z zakupów może być przydatny w sytuacji, gdy chcemy, aby dokonano anulowania opłaty parkingowej, a sytuacja miała miejsce na parkingu w pobliżu centrum handlowego, marketu, czy innego obiektu usługowego. Często spotykanym rozwiązaniem jest praktyka, w której klienci mogą parkować za darmo, jeśli pobiorą bilet. W takim przypadku paragon z zakupów może być dokumentem, który przyda się w procesie reklamacyjnym. 

Zwolnienia z opłat są uzależnione od regulaminu konkretnego parkingu. Każdy z nich, zwłaszcza te obsługiwane przez prywatnych zarządców, może mieć swoje własne zasady dotyczące opłat i zwolnień. 

Warto pamiętać, że posiadanie paragonu nie zawsze gwarantuje anulowanie opłaty parkingowej, choć czasem może być pomocne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.