Czym jest Fundusz Kościelny?
Niespełna 75 lat temu powołany został w naszym kraju Fundusz Kościelny. Czym dokładnie jest i jak działa ta instytucja finansowa oraz jakie miejsce zajmuje ona w polskim systemie prawnym? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 26 sierpnia 2024
Fundusz Kościelny w polskim systemie prawnym
Początki Funduszu Kościelnego w Polsce sięgają ustawy z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.
Watykan — ciekawostki prawne dotyczące funkcjonowania najmniejszego państwa świataJakub Stasak
W myśl artykułu 8. wspomnianego aktu prawnego:
„Dochód z nieruchomości ziemskich, przejętych na mocy niniejszej ustawy oraz dotacje państwowe, uchwalane przez Radę Ministrów tworzą Fundusz Kościelny”.
Artykuł 9. określa zaś cele Funduszu, wśród których znalazły się m.in. utrzymanie i odbudowa kościołów, udzielanie duchownym pomocy materialnej i lekarskiej, opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne duchownych czy wykonywanie działalności charytatywno-opiekuńczej.
Co niezwykle istotne, zgodnie z wyrażoną w Konstytucji RP zasadą równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych, Fundusz działa na rzecz wszystkich zarejestrowanych w kraju związków wyznaniowych – według danych resortu spraw wewnętrznych i administracji z dnia 07 sierpnia 2024 roku jest ich 173.
Struktura i finansowanie Funduszu Kościelnego
Od 1990 roku jedynym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa.
Jakie są formalne przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa kościelnego?Jakub Stasak
Fundusz Kościelny stanowi wyodrębnioną pozycję w części 43. budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Większość rozdysponowywanych w ten sposób środków finansowych trafia do Kościoła Katolickiego.
Na mocy statutu z 1991 roku Fundusz nie posiada osobowości prawnej, a przewodniczącym jego zarządu jest dyrektor generalny w Urzędzie Rady Ministrów — dyrektor Biura do Spraw Wyznań.
Świadczenia z Funduszu Kościelnego przyznaje się na wniosek osób prawnych Kościoła Katolickiego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych, składany do zarządu Funduszu bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicielstw.
Świadczenia te mogą być ponadto przyznane z inicjatywy własnej zarządu Funduszu.
Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego
Zarządzeniem z dnia 11 stycznia 2024 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał do życia Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego.
Ile wie o Tobie proboszcz? Ochrona danych osobowychJakub Stasak
Zespół stanowi organ pomocniczy Rady Ministrów, a utworzono go w celu przeprowadzenia szczegółowych analiz i wypracowania koncepcji zmiany zasad funkcjonowania Funduszu oraz jego finansowania.
Funkcję przewodniczącego pełni Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zespół ma realizować zadania na posiedzeniach zwoływanych nie rzadziej niż raz w miesiącu – pierwsze z nich odbyło się 9 lutego, ostatnie z dotychczasowych 16 sierpnia.
Na wrzesień zaplanowane zostało natomiast przedstawienie propozycji opracowanych rozwiązań podczas posiedzenia rządu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.