Nowelizacja ustawy o prawie autorskim z podpisem prezydenta
Przygotowana przez resort kultury i dziedzictwa narodowego nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych doczekała się podpisu głowy państwa. Wprowadzane przez wspomniany dokument nowe regulacje m.in. zapewniają twórcom i wykonawcom prawo do stosownego wynagrodzenia za udostępnianie ich utworów oraz interpretacji w Internecie.
- Jakub Stasak
- /
- 22 sierpnia 2024
Ważne zmiany i wdrożenie unijnych dyrektyw
Ustawa nowelizacyjna wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 17 kwietnia 2019 roku.
Prawo autorskie, a dozwolony użytekJakub Stasak
Zmiany obejmą przepisy zawarte w trzech aktach prawnych:
• ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
• ustawie z dnia 15 czerwca 2018 roku o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi,
• ustawie z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych.
Nowe prawo autorskie zacznie obowiązywać po upływie miesiąca od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw, wyjątek stanowi tu zaś jedynie artykuł 1. podpunkt 21. ustawy (przepis dotyczący prawa do wynagrodzenia z tytułu udostępniania online utrwalenia artystycznego wykonania), który wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Najważniejsze założenia nowelizacji
Omawiana nowelizacja przyznaje twórcom i wykonawcom utworów audiowizualnych, literackich, publicystycznych, naukowych muzycznych i słowno-muzycznych prawo do odpowiedniego wynagrodzenia za udostępnianie ich utworów i wykonań w Internecie.
Polskie środowisko artystyczne zyska jednocześnie narzędzia i możliwości negocjowania wynagrodzeń oraz dochodzenia swoich pozostałych praw.
Istotnym elementem nowego porządku prawnego stanie się ponadto możliwość przeprowadzenia mediacji między wydawcami a platformami cyfrowymi w przedmiocie określenia wynagrodzenia.
Organem właściwym dla ich przeprowadzenia będzie zaś Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Co jeszcze się zmieni?
Ustawa wprowadza m.in. także następujące innowacje:
• ułatwione udzielanie licencji na korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w ramach dodatkowych usług online świadczonych przez organizacje radiowe i telewizyjne,
• jednolite zasady licencjonowania na polu eksploatacji, bez względu na stosowaną technologię,
• nowe zasady odpowiedzialności platform internetowych za treści udostępniane przez ich użytkowników – platformy zostają uznane za podmioty korzystające z zamieszczanych przez ich użytkowników utworów i przedmiotów praw pokrewnych, zatem co do zasady będą zobowiązane uzyskiwać stosowne licencje lub dokonywać weryfikacji udostępnianych treści pod kątem ewentualnych naruszeń praw autorskich,
• ułatwione korzystanie z dzieł niedostępnych w handlu, a znajdujących się na stałe w zbiorach instytucji dziedzictwa kulturowego,
• zdefiniowanie nowej postaci dozwolonego użytku – eksploracji tekstów i danych.
Praca twórcza na etacie — czym jest utwór pracowniczy?Jakub Stasak
Co niezwykle istotne, wszystkie ważne kwestie, których nie objęła nowelizacja, mają znaleźć się w agendzie prac, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Forum Prawa Autorskiego.
Według zapowiedzi przedstawicieli resortu będzie ono przestrzenią dialogu dla twórców, artystów wykonawców, wydawców, producentów, zrzeszających ich organizacji oraz innych zainteresowanych podmiotów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.