Kogo obowiązują badania sanitarno-epidemiologiczne?

Obowiązek posiadania aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych mają pracownicy lokali gastronomicznych, a także przedstawiciele zawodów, których praca wymaga regularnego kontaktu z ludźmi. Czym dokładnie są badania sanitarno — epidemiologiczne i kogo one obowiązują?  

Kogo obowiązują badania sanitarno-epidemiologiczne?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 19 grudnia 2023

Czym są badania sanitarno — epidemiologiczne? 

Badania sanitarno — epidemiologiczne polegają na analizie próbek kału z trzech kolejnych dni w celu stwierdzenia lub wykluczenia nosicielstwa bakterii z rodzaju Salmonella i Shigella. Jego ujemny wynik (brak nosicielstwa) stanowi podstawę do wydania orzeczenia lekarskiego, które potwierdza brak przeciwwskazań do wykonywanej pracy. Stanowi on istotny dokument nie tylko dla pracownika i jego pracodawcy, ale również dla osób, z którymi pracownik ten ma kontakt. Książeczkę zdrowia, używaną do końca 2011 roku do badań sanitarno-epidemiologicznych (powszechnie nazywaną książeczką sanepidowską), zastąpiono specjalnym orzeczeniem lekarskim, które wydają odpowiednio upoważnione jednostki.

Zwolnienia lekarskie. Obowiązki pracowników i pracodawcówZwolnienia lekarskie. Obowiązki pracowników i pracodawcówMałgorzata Łaziuk

Badania sanitarno-epidemiologiczne mają na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród ludzi oraz ochronę osób trzecich przed ryzykiem związanym z przeniesieniem zakażenia, na przykład poprzez kontakt z żywnością, bezpośrednią interakcję z innymi pracownikami czy klientami. Są one obowiązkowe również dla osób, które z powodu wykonywanych obowiązków mają styczność z materiałem zakaźnym oraz codziennie pracują w dużych skupiskach

Kogo obowiązują badania sanitarno — epidemiologiczne?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. dotyczącego badań w celach sanitarno-epidemiologicznych, osoby zatrudnione w sektorze gastronomicznym, branży spożywczej, oraz te, które mają kontakt z pacjentami w szpitalach lub innych placówkach zdrowia, czy też opiekują się dziećmi, są zobowiązane do przeprowadzenia badań wykluczających obecność pałeczek duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, oraz innych pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella. Na podstawie wyników tych badań, lekarz medycyny pracy sporządza orzeczenie potwierdzające brak nosicielstwa i brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowiskach takich jak:

  • kucharze,
  • kelnerzy,
  • pomoc kuchenna,
  • osoby zajmujące się dystrybucją posiłków – np. pracownicy firm cateringowych,
  • sprzedawca w sklepach spożywczych, mięsnych lub warzywnych,
  • piekarze,
  • cukiernicy,
  • osoby zatrudnione w zakładach produkcyjnych związanych z branżą spożywczą – np. kontrolerzy jakości, pracownicy produkcji,
  • osoby pracujące z dziećmi w wieku do 6 lat – np. opiekunki do dziecka, przedszkolanki,
  • pracownicy zajmujący się wytwarzaniem i produkcją leków,
  • pracownicy szpitali oraz placówek zdrowia – lekarze, pielęgniarki, salowi, sanitariusze,
  • opiekunowie w domach opieki lub hospicjach,
  • osoby pracujące w transporcie: kierowcy busów i autobusów, stewardessy i stewardzi,
  • osoby pracujące w saunach, gabinetach kosmetycznych i gabinetach masażu, a także ratownicy na basenach,
  • osoby zatrudnione w punktach uzdatniania i dystrybucji wody pitnej.

Jak długo ważne jest orzeczenie lekarskie?

Obowiązujące przepisy prawne dotyczące badań w celach sanitarno-epidemiologicznych nie określają terminu ważności orzeczenia lekarskiego. Decyzja w tej sprawie zależy od lekarza medycyny pracy, który przeprowadza badanie. Opierając się na swojej wiedzy medycznej oraz informacjach o rodzaju i miejscu pracy pracownika, lekarz ma uprawnienie do określenia terminu kolejnego badania.

Orzeczenie lekarskie pozostaje ważne, o ile nie występują okoliczności wskazujące na obecność czynników, które uniemożliwiają wykonywanie określonych obowiązków zawodowych. Aktualność orzeczenia jest również uzależniona od kontynuowania pracy w tym samym zakładzie, charakteru i zakresu wykonywanych obowiązków na danym stanowisku, a także obecności odpowiednio udokumentowanych badań w historii medycznej prowadzonej przez lekarza odpowiedzialnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!