Zwolnienia lekarskie. Obowiązki pracowników i pracodawców

Choroba, nieprzewidywana i nierzadko nagła, może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie w miejscu pracy. Kiedy pracownik zachoruje i konieczne staje się wystawienie zwolnienia lekarskiego, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się szybko dostosować do nowej sytuacji.

Zwolnienia lekarskie. Obowiązki pracowników i pracodawców
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 18 września 2023

Zwolnienie lekarskie — co powinien zrobić pracownik, jeśli je otrzyma?

Pracownik, który otrzymuje zwolnienie lekarskie, staje w obliczu pewnych obowiązków i procedur, które mają na celu zarówno ochronę zdrowia, jak i zapewnienie przejrzystości w relacji z pracodawcą.

Najważniejsze jest poinformowanie pracodawcy o swoim stanie zdrowia oraz dostarczenie zwolnienia lekarskiego w wyznaczonym terminie. To ważne, aby pracodawca mógł odpowiednio zorganizować pracę w zastępstwie. Taką informację należy przekazać najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem zmiany w danym dniu lub, jeśli to niemożliwe, najszybciej jak się da. Trzeba pamiętać, że jest to konieczne, mimo że zwolnienie lekarskie wystawiane jest w formie elektronicznej.

Zwolnienie lekarskie jest nie tylko narzędziem ochrony zdrowia pracownika, ale także jego praw pracowniczych. Oznacza to, że zatrudniony nie może być dyskryminowany ani zwolniony z powodu choroby, czy krótszego lub dłuższego okresu niezdolności do pracy.

Pracodawca w obliczu nieobecności pracownika

Pracodawca ma istotne obowiązki wobec osoby, która otrzymuje zwolnienie lekarskie. W pierwszej kolejności musi on zaakceptować je i uznawać za oficjalny dokument. Ponadto — powinien zachować poufność informacji zawartych w nim, co oznacza, że dane zdrowotne pracownika są chronione i nie mogą być ujawniane bez jego zgody.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz? Michał Górecki

Komunikacja z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim także jest ważna, aby móc dowiadywać się o przewidywanym czasie powrotu do pracy. Takie dane powinny być przekazane przez zatrudnionego. Zatrudniony nie powinien pojawiać się w miejscu pracy, ani wykonywać żadnych obowiązków. Priorytetem powinno być dochodzenie do zdrowia.

Zwolnienie lekarskie, a organizacja pracy w firmie

Zwolnienie lekarskie pracownika może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jeśli pracownik pełnił kluczową funkcję w firmie, zajmował się w danej chwili ważnym projektem, lub posiada specjalistyczne umiejętności nieobecność może skutkować utratą wiedzy i doświadczenia, co może wpłynąć na wydajność i efektywność przedsiębiorstwa.

W takich przypadkach może nastąpić potrzeba podjęcia działań w celu zminimalizowania wpływu tej utraty. Może to oznaczać konieczność przekazania obowiązków innym pracownikom lub nawet zatrudnienie innej osoby, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak proces rekrutacji i szkolenia.

Zwolnienie lekarskie. Kto może je otrzymać? Co, gdy się skończy?Zwolnienie lekarskie. Kto może je otrzymać? Co, gdy się skończy?Małgorzata Łaziuk

Pozostali pracownicy mogą również odczuwać dodatkowe obciążenie, które wynika z konieczności wykonania obowiązków nieobecnego. Może to negatywnie wpłynąć na ich zadowolenie z pracy i wydajność.

Wpływ zwolnienia lekarskiego na przedsiębiorstwo będzie zawsze zależał od konkretnych okoliczności, takich jak rodzaj działalności firmy, specyfika stanowiska pracy pracownika i długość nieobecności. Ważne jest, aby przedsiębiorstwo podejmowało odpowiednie kroki w celu zarządzania tą sytuacją, takie jak planowanie zasobów ludzkich, reorganizacja obowiązków lub rozważenie alternatywnych rozwiązań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!