Zwolnienia lekarskie. Obowiązki pracowników i pracodawców
Choroba, nieprzewidywana i nierzadko nagła, może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie w miejscu pracy. Kiedy pracownik zachoruje i konieczne staje się wystawienie zwolnienia lekarskiego, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się szybko dostosować do nowej sytuacji.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 18 września 2023
Zwolnienie lekarskie — co powinien zrobić pracownik, jeśli je otrzyma?
Pracownik, który otrzymuje zwolnienie lekarskie, staje w obliczu pewnych obowiązków i procedur, które mają na celu zarówno ochronę zdrowia, jak i zapewnienie przejrzystości w relacji z pracodawcą.
Najważniejsze jest poinformowanie pracodawcy o swoim stanie zdrowia oraz dostarczenie zwolnienia lekarskiego w wyznaczonym terminie. To ważne, aby pracodawca mógł odpowiednio zorganizować pracę w zastępstwie. Taką informację należy przekazać najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem zmiany w danym dniu lub, jeśli to niemożliwe, najszybciej jak się da. Trzeba pamiętać, że jest to konieczne, mimo że zwolnienie lekarskie wystawiane jest w formie elektronicznej.
Zwolnienie lekarskie jest nie tylko narzędziem ochrony zdrowia pracownika, ale także jego praw pracowniczych. Oznacza to, że zatrudniony nie może być dyskryminowany ani zwolniony z powodu choroby, czy krótszego lub dłuższego okresu niezdolności do pracy.
Pracodawca w obliczu nieobecności pracownika
Pracodawca ma istotne obowiązki wobec osoby, która otrzymuje zwolnienie lekarskie. W pierwszej kolejności musi on zaakceptować je i uznawać za oficjalny dokument. Ponadto — powinien zachować poufność informacji zawartych w nim, co oznacza, że dane zdrowotne pracownika są chronione i nie mogą być ujawniane bez jego zgody.
Komunikacja z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim także jest ważna, aby móc dowiadywać się o przewidywanym czasie powrotu do pracy. Takie dane powinny być przekazane przez zatrudnionego. Zatrudniony nie powinien pojawiać się w miejscu pracy, ani wykonywać żadnych obowiązków. Priorytetem powinno być dochodzenie do zdrowia.
Zwolnienie lekarskie, a organizacja pracy w firmie
Zwolnienie lekarskie pracownika może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jeśli pracownik pełnił kluczową funkcję w firmie, zajmował się w danej chwili ważnym projektem, lub posiada specjalistyczne umiejętności nieobecność może skutkować utratą wiedzy i doświadczenia, co może wpłynąć na wydajność i efektywność przedsiębiorstwa.
W takich przypadkach może nastąpić potrzeba podjęcia działań w celu zminimalizowania wpływu tej utraty. Może to oznaczać konieczność przekazania obowiązków innym pracownikom lub nawet zatrudnienie innej osoby, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak proces rekrutacji i szkolenia.
Zwolnienie lekarskie. Kto może je otrzymać? Co, gdy się skończy?Małgorzata Łaziuk
Pozostali pracownicy mogą również odczuwać dodatkowe obciążenie, które wynika z konieczności wykonania obowiązków nieobecnego. Może to negatywnie wpłynąć na ich zadowolenie z pracy i wydajność.
Wpływ zwolnienia lekarskiego na przedsiębiorstwo będzie zawsze zależał od konkretnych okoliczności, takich jak rodzaj działalności firmy, specyfika stanowiska pracy pracownika i długość nieobecności. Ważne jest, aby przedsiębiorstwo podejmowało odpowiednie kroki w celu zarządzania tą sytuacją, takie jak planowanie zasobów ludzkich, reorganizacja obowiązków lub rozważenie alternatywnych rozwiązań.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.