Kompas Prawny: Ochrona praw konsumentów podczas zakupów za granicą
Wakacje to nie tylko wylegiwanie się na plaży, wędrówki po górach irn zwiedzanie zabytków. To również czas, kiedy robimy zakupy — zarówno te rnbardziej podstawowe, jak jedzenie, jak i te mniej oczywiste, jak rnubrania, czy pamiątki. Sprawdź prawa konsumenta.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 28 czerwca 2023
Prawo konsumenta za granicą
Niezależnie od tego, gdzie robimy zakupy, konsument ma swobodę wyboru i zakupu produktów według własnego uznania. Obowiązuje to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. W przypadku zakupów przez internet nie ma obaw o dodatkowe opłaty celne lub podatki przywozowe za produkty nabyte za granicą. Brak regulacji zakazujących przewożenia towarów zakupionych w krajach unijnych do Polski. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, które dotyczą głównie zakazanych produktów, substancji szkodliwych i broni palnej.
Inflacja popsuje wakacje. Są wyniki badańMartyna Kowalska
Przepisy UE dotyczące ochrony konsumenta zapewniają, że podczas nabywania towarów i usług w UE masz prawo do klarownych informacji dotyczących produktu lub usługi, ich ceny, kosztów wysyłki i dostawy, a także praw związanych z ewentualnymi problemami.
Transparentność zakupów online
To kolejna ważna kwestia. Jako konsument, masz prawo do poznania statusu każdego sprzedawcy internetowego. Platformy handlowe online są zobowiązane do informowania, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą (zarejestrowanym przedsiębiorstwem lub osobą prowadzącą działalność gospodarczą), czy też osobą prywatną. Różnicowanie to ma znaczenie, ponieważ unijne przepisy dotyczące ochrony konsumentów stosuje się tylko w przypadku zakupów dokonywanych od przedsiębiorców. Platforma handlowa musi poinformować Cię o tym, jeśli wybierzesz ofertę od osoby prywatnej.
Czy można zmienić plan urlopów?Michał Górecki
To łatwe w użyciu narzędzie pomoże Ci poznać Twoje prawa jako konsumenta podczas zakupów w UE. By z niego skorzystać wystarczy kliknąć TUTAJ.
Gdzie zgłosić się po pomoc?
Jeśli interesuje Cię ochrona praw konsumenckich w Unii Europejskiej, warto zapoznać się z dyrektywami unijnymi, które regulują sprzedaż oraz świadczenie usług przez przedsiębiorców. Na stronie https://konsument.gov.pl/baza-wiedzy/ochrona-konsumenta-ue/ znajdziesz informacje na ten temat.
Zaległy urlop wypoczynkowy. Do kiedy można go wykorzystać?Martyna Kowalska
Jeśli Twoje prawa jako konsumenta zostały naruszone podczas dokonywania zakupów w sklepach online lub stacjonarnych w Unii Europejskiej, masz możliwość skorzystania z pomocy oferowanej przez Europejskie Centrum Konsumenckie. Centrum to zapewnia darmową pomoc i zazwyczaj nie wymaga prowadzenia sprawy sądowej.
Więcej informacji na temat Europejskiego Centrum Konsumenckiego można znaleźć na stronie internetowej https://konsument.gov.pl/.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.