Kompas Prawny: Praktyczny przewodnik po prawach w różnych krajach

Zakaz zjedzenia kanapki na schodach w Rzymie albo budowania zamków z piasku plaży na Teneryfie. Prawo w europejskich krajach może być czasem postrzegane jako nietypowe. Dlatego też, jednym z elementów odpowiedniego przygotowania do zagranicznych wojaży jest zaznajomienie się z przepisami, które obowiązują w danym kraju. W końcu nikt nie chce otrzymać przykrej niespodzianki w postaci mandatu. Planujesz podróż po Europie? Koniecznie zapoznaj się z przykładami przepisów obowiązujących w pięciu najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach. 

Kompas Prawny: Praktyczny przewodnik po prawach w różnych krajach
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 2 czerwca 2023

Włochy

Włochy przeżywają corocznie ogromny napływ turystów, zwłaszcza w okresie letnim. Nic więc dziwnego, że władze, zarówno krajowe, jak i lokalne, starają się go ujarzmić, wprowadzając coraz to nowe zakazy. Istnieje rozporządzenie, obowiązujące w wielu miastach, np. w Rzymie, które zakazuje “biwakowania” na schodach zabytków. Za zjedzenie kanapki siedząc na schodach obiektu historycznego, można dostać mandat w wysokości nawet do 500 euro. Wprowadzone są także nakazy odpowiedniego ubioru i obuwia — nie wolno chodzić w kostiumie kąpielowym po centrach miast, podczas zwiedzania zabytków, a na wybrzeżu Cinque Terre zakazane jest noszenie japonek i sandałów zbyt eksponujących stopy. Grzywna za to przewinienie może sięgać nawet 2000 euro.

Poruszając się po Włoszech własnym samochodem, należy pamiętać o przepisach, które jasno określają, iż kierowcy aut z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi muszą płacić mandaty natychmiast po ich otrzymaniu.

Hiszpania

Na wielu hiszpańskich plażach obowiązuje zakaz palenia papierosów, rozpalania ognisk, biwakowania i puszczania głośnej muzyki, a także “rezerwacji” miejsc na piasku poprzez rozstawienie leżaka, czy położenie ręcznika. Wokół plaż często można znaleźć prysznice. Podczas ich użytkowania nie wolno korzystać z żeli pod prysznic, mydeł i szamponów. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 750 euro. W niektórych regionach Teneryfy zabronione są określone gry i zabawy na plaży — nie wolno budować zamków z piasku i fos. Za taką zabawę grozi kara grzywny w wysokości do 500 euro. 

Grecja

W Grecji niedozwolone jest, aby turysta prowadził samochód należący do osoby prywatnej zamieszkałej na terenie kraju, a osoba, która od dłuższego czasu legalnie przebywa w Grecji, posiadająca ubezpieczenie, nie może kierować samochodem na innych tablicach rejestracyjnych, niż greckie. Jeśli chodzi o ruch samochodowy, popularna jest tutaj zasada parzystości. Stosowane są znaki zakazu postoju z pionowymi pasami, jednym lub dwoma, które oznaczają, że w danym miejscu można parkować tylko w parzyste lub nieparzyste dni tygodnia. Zasada ta odnosi się też do ograniczenia ruchu w centrach miast, np. w Atenach — o wjeździe do strefy o określonej porze decyduje parzysta lub nieparzysta liczba na tablicy rejestracyjnej. 

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące przekraczania granicKompas Prawny: Przepisy dotyczące przekraczania granicAnna Petynia-Kawa

Istnieją tutaj regulacje dotyczące obuwia. W czasie zwiedzania np. Partenonu, stanowisk archeologicznych, nie wolno nosić butów na obcasie, aby uniknąć uszkodzenia zabytków.

Chorwacja

W związku z wejściem Chorwacji do strefy euro, od 15 stycznia 2023 r. płatności można dokonywać jedynie w euro. Do końca 2023 roku będzie można wymienić kuny na euro w chorwackich bankach komercyjnych, przedstawicielstwach Agencji finansowej oraz na poczcie. Od 1 stycznia 2024 r. wymiana waluty będzie możliwa jedynie w Narodowym Banku Chorwackim.

W Chorwacji, podobnie jak w wielu innych regionach turystycznych zakazana jest rezerwacja miejsc na plaży. Grozi to mandatem, a także usunięciem z plaży zostawionego leżaka lub ręcznika. 

Bułgaria

W Bułgarii wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, dlatego też turyści, którzy wybierają się w góry, powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową. 

Turyści chcący skorzystać z prywatnych plaż i basenów hotelowych, którzy nie są gośćmi danego obiektu muszą liczyć się z opłatą. Nieprzestrzeganie tej zasady często prowadzi do powstawania konfliktu z ochroną hotelu i interwencją policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!