Nowy, czeski przewoźnik w Polsce

Przewoźnik RegioJet odniósł zwycięstwo w sporze sądowym z rnUrzędem Transportu Kolejowego, dotyczącym dostępu do torów kolejowych. rnCzeska firma przewozowa podjęła postępowanie sądowe przeciwko rnregulatorowi po odrzuceniu wniosków dotyczących otwarcia 17 z 21 tras rnkolejowych.

Nowy, czeski przewoźnik w Polsce
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 8 czerwca 2023

Jakie zagraniczne firmy kolejowe działają w Polsce? 

Zagraniczne firmy kolejowe coraz odważniej penetrują polski rynek, chociaż ich obecność w całym kraju jest nadal stosunkowo symboliczna. Obecnie w Polsce działają trzy główne spółki: Arriva, należąca do Deutsche Bahn, oraz czescy giganci RegioJet i Leo Express.

Największą uwagę mediów przyciągnął ostatnio Leo Express, gdy pojawił się na polskim rynku. PKP Intercity wyrażało wówczas obawy, że wzrost konkurencji na torach skłoni spółkę do obniżenia cen biletów i zwiększenia liczby promocji. W przeciwnym razie, według urzędników PKP Intercity, nasi klienci mogą odejść do naszych rywali.

Gdzie można kupić bilety na pociąg?Gdzie można kupić bilety na pociąg?Małgorzata Łaziuk

Uruchomienie nowej usługi publicznej nie powinno spowodować zagrożenia równowagi ekonomicznej umów o świadczenie usług publicznych, których stroną jest PKP Intercity – odpowiadał Urząd Transportu Kolejowego.

Leo Express otrzymał zatwierdzenie kontynuacji obsługi trasy Praga-Kraków. Po raz pierwszy taki przywilej przewoźnik otrzymał w 2017 roku.

Natomiast większe problemy pojawiły się w przypadku ekspansji RegioJet, który miał duże aspiracje. Przewoźnik domagał się 21 tras, ale ostatecznie otrzymał zgodę na tylko cztery z nich. Czeska firma nie była z tego zadowolona.

Sąd uchyla decyzje Urzędu Transportu Kolejowego

Według informacji z "Rynku Kolejowego", Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) już uchylił dwie decyzje wydane przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). Pierwsza dotyczyła uruchomienia dziewięciu par połączeń na dobę między Warszawą a Wrocławiem. RegioJet również wygrał walkę z urzędem o trasę Praga-Gdynia. Przewoźnik wnioskował o cztery połączenia na dobę, ale urząd przyznał tylko jedno.

Bilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzonyBilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzonyMikołaj Frączak

Jednak wygrana przed WSA nie zakończyła sporu. UTK ma prawo zaskarżyć decyzje Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co to jest Urząd Transportu Kolejowego? 

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) to instytucja rządowa lub niezależny organ regulacyjny odpowiedzialny za nadzór, regulację i kontrolę działalności w sektorze transportu kolejowego. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego, sprawnej i efektywnej działalności kolei, a także ochrona interesów pasażerów i innych uczestników ruchu kolejowego.

UTK ma szerokie uprawnienia i zadania, takie jak wydawanie licencji i zezwoleń dla przewoźników kolejowych, kontrola przestrzegania przepisów, monitorowanie jakości usług, nadzór nad bezpieczeństwem kolejowym oraz egzekwowanie przepisów dotyczących transportu kolejowego.

Paradoks kolei. Spóźnia się, nie zawsze ma WiFi, ale i tak korzystamy. Dlaczego?Paradoks kolei. Spóźnia się, nie zawsze ma WiFi, ale i tak korzystamy. Dlaczego?Mikołaj Frączak

Wiele krajów posiada swoje własne urzędy transportu kolejowego, które działają w ramach systemu regulacji i nadzoru transportu kolejowego. UTK może współpracować z innymi instytucjami i organizacjami branżowymi, jak również uczestniczyć w procesie opracowywania nowych regulacji i polityk związanych z transportem kolejowym.

Urząd Transportu Kolejowego pełni istotną rolę w rozwoju i modernizacji infrastruktury kolejowej, promocji bezpiecznego i zrównoważonego transportu kolejowego oraz zapewnieniu wysokiej jakości usług dla pasażerów i towarów transportowanych koleją.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!