Na jaką pomoc możesz liczyć w konsulacie?

Konsulat jest placówką dyplomatyczną danego państwa, do jej głównych zadań należy między innymi pomoc obywatelom tego państwa, przebywającym poza jego granicami. Na jaką pomoc możesz liczyć w konsulacie? Wyjaśniamy.

Na jaką pomoc możesz liczyć w konsulacie?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 15 czerwca 2023

Utrata dokumentu podróży

W sytuacji, gdy przebywając za granicą, w jakikolwiek sposób utraciłeś dokument podróży, na twój wniosek konsul, po potwierdzeniu tożsamości i danych, może wydać paszport tymczasowy umożliwiający powrót do miejsca stałego pobytu,

Na Lotnisku Chopina w Warszawie uzyskasz szybki paszport tymczasowyNa Lotnisku Chopina w Warszawie uzyskasz szybki paszport tymczasowyJakub Stasak

Ważne: uprawnień do wydawania paszportów tymczasowych nie posiada konsul honorowy RP.

Pamiętaj: każdy paszport lub dowód osobisty zgłoszony jako utracony, zostaje automatycznie unieważniony, po odzyskaniu dokumentu podróży, zgłoszonego wcześniej jako utracony, należy zwrócić go organowi wydającemu lub konsulowi.

Pomoc finansowa

Z pomocy finansowej polskiego konsulatu możesz skorzystać, jeśli:

• utraciłeś środki finansowe.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicęKompas Prawny: Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicęJakub Stasak

W tej sytuacji konsul ułatwi kontakt z krewnymi lub znajomymi, którzy prześlą ci pieniądze za pośrednictwem banku lub innej firmy świadczącej podobne usługi.

• w uzasadnionych przypadkach, przy braku innych możliwości przekazania pieniędzy, konsul może wypłacić kwotę, jaka musi zostać następnie wpłacona przez twoich znajomych lub rodzinę na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych,

• w przypadkach szczególnie uzasadnionych konsul udziela pomocy finansowej niezbędnej do powrotu do Polski najtańszym środkiem transportu, pod warunkiem że na piśmie zobowiążesz się do zwrotu otrzymanych środków po powrocie do kraju.

Zatrzymanie/aresztowanie

Pomoc polskiego konsulatu przysługuje ci gdy:

• zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności.

Konsul ma wówczas obowiązek zadbać o to, aby miejscowe władze traktowały cię nie gorzej niż obywateli innych państw.

Kompas Prawny: Rola ubezpieczenia podróżnegoKompas Prawny: Rola ubezpieczenia podróżnegoJakub Stasak

• na twój wniosek konsul powiadomi o zaistniałej sytuacji rodzinę, uzyska od władz miejscowych i przekaże ci wszystkie niezbędne informacje, w tym oczywiście o powodach zatrzymania, dokładnym przebiegu procedury sądowej i wysokości kary, jaką zagrożone są zarzucane ci czyny.

Udostępni także listę miejscowych adwokatów, tak byś mógł samodzielnie wybrać i zaangażować pełnomocnika prawnego.

Zaginięcie

W przypadku zaginięcia bliskiej ci osoby podczas wspólnego pobytu za granicą:

• jak najszybciej skontaktuj się z policją w kraju pobytu i zgłoś ten fakt, poproś rodzinę lub znajomych, aby analogicznego zgłoszenia dokonali również w Polsce, w jednostce policji w miejscu stałego zamieszkania osoby poszukiwanej,

• poprzez kontakt z miejscowymi władzami konsul RP pomoże ustalić, czy osoba zaginiona nie przebywa w szpitalu lub areszcie, udzieli również wszystkich innych niezbędnych dla poszukiwań na terytorium danego kraju informacji.

Zgon

Jeśli towarzysząca ci w podróży osoba umrze poza granicami kraju:

• konsul RP za pośrednictwem właściwego Urzędu Wojewódzkiego powiadomi przebywającą w kraju rodzinę osoby zmarłej, służy także pomocą w załatwianiu formalności na miejscu,

• konsulat nie może sfinansować transportu ciała do Polski, wszelkie związane z tym koszty ponosi ubezpieczyciel, a w przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia – rodzina zmarłego.

Informacje dodatkowe

Jeśli państwo, w którym przebywasz, nie jest członkiem Unii Europejskiej, a na jego terytorium nie ma polskiej ambasady ani konsulatu zawodowego, przysługuje ci prawo do pomocy konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej (na równi z obywatelami tych państw).

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiKompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiAnna Pakaszewska-Cetera

Jeśli w jakikolwiek sposób utraciłeś dokument podróży, konsul unijny może wydać ci dokument tymczasowy (Emergency Travel Document — ETD), który umożliwi powrót do miejsca stałego pobytu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.