Kompas Prawny: Rola ubezpieczenia podróżnego

Relaks i przygoda – dla wielu z nas to one stanowią podstawę wakacyjnego wypoczynku, bywa jednak i tak, że rzeczony relaks zakłócony zostaje przez „przygody” z gatunku tych niechcianych i nieprzewidzianych. Dziś Kompas Prawny wskazuje rolę ubezpieczenia podróżnego.

Kompas Prawny: Rola ubezpieczenia podróżnego
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 maja 2023

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie podróżne stworzone zostało z myślą o osobach planujących wyjazdy i stanowić ma zabezpieczenie w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Każda podróż niesie ze sobą ryzyko komplikacji, do których zaliczyć możemy m.in.:

• choroby,

• wypadki,

• kradzieże,

• różnego rodzaju zaniedbania ze strony biur podróży i linii lotniczych.

Na uwadze należy mieć także fakt, że jeśli istotnym punktem naszej wycieczki jest aktywność fizyczna, ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji i wypadków znacznie wzrasta.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicęKompas Prawny: Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicęJakub Stasak

Oferta rodzimego rynku ubezpieczeniowego jest niezwykle szeroka, a zakres obowiązywania poszczególnych polis bardzo zróżnicowany.

Niektóre z nich skierowane są wyłącznie do uczestników wyjazdów zorganizowanych, inne natomiast dotyczą turystów indywidualnych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a ubezpieczenie podróżne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest unijnym dokumentem, potwierdzającym prawo jej posiadacza do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Odbywa się to na dokładnie takich samych zasadach, jak w państwie, z którego pochodzi dany turysta.

Sporym minusem EKUZ, zaskakująco często ujawniającym się w kontekście naszych wymarzonych wojaży, jest nie tylko dość ograniczony zakres jej obowiązywania, ale również to, że nie zapewnia wszystkich korzyści, mogących wypływać z wykupienia ubezpieczenia podróżnego.

Kompas Prawny: Prawne aspekty rezerwacji i anulowania hoteliKompas Prawny: Prawne aspekty rezerwacji i anulowania hoteliAnna Pakaszewska-Cetera

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje m.in.:

• leczenia w placówkach prywatnych,

• akcji poszukiwawczych i ratowniczych,

• ewentualnych dopłat do wydatków pokrywanych częściowo przez pacjenta,

• transportu powrotnego do Polski.

EKUZ stanowi zatem najbardziej podstawową formę ubezpieczenia, o dokument zdecydowanie warto się jednak postarać, gdyż jest on całkowicie darmowy, a fakt posiadania karty w żaden sposób nie koliduje z możliwością wykupienia dodatkowej polisy.

Koszt ubezpieczenia podróżnego

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoje produkty na nieco innych zasadach, niektóre z nich uzależniają konkretne stawki na przykład od wieku klienta, inne proponują system atrakcyjnych zniżek w przypadku zakupu pakietu rodzinnego.

Na Lotnisku Chopina w Warszawie uzyskasz szybki paszport tymczasowyNa Lotnisku Chopina w Warszawie uzyskasz szybki paszport tymczasowyJakub Stasak

Głównymi czynnikami, które mają wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia, są zaś:

zakres obowiązywania polisy – przed zakupem uważnie przeczytaj umowę, część polis zakłada bowiem wypłatę odszkodowania, tylko jeśli osoba ubezpieczona ulegnie któremuś z najpopularniejszych wypadków. W dokumencie zawsze zawarta jest dokładna lista zdarzeń objętych ochroną.

rozszerzenia ochrony – z reguły do ubezpieczenia podróżnego można dokupić rozszerzenia zwiększające zakres jego obowiązywania. Mogą one podnieść koszt polisy nawet kilkakrotnie, taki wydatek warto mimo wszystko rozważyć choćby jeśli jesteście miłośnikami sportów ekstremalnych lub w podróż zabieracie wyjątkowo cenny bagaż.

maksymalna kwota odszkodowania – choć sam zakres ochronny poszczególnych pakietów ubezpieczeniowych potrafi być naprawdę imponujący, niestety czasami nie idzie to w parze z oferowaną przez nie maksymalną kwotą odszkodowania. Zawsze sprawdzaj, czy suma, która zostanie wypłacona w razie wypadku, jest dla ciebie satysfakcjonująca, możliwość jej podniesienia wiąże się oczywiście ze wzrostem kosztów samej polisy.

kierunek podróży – opuszczając Europę, nierzadko należy liczyć się ze znacznym wzrostem kwoty, jaką przyjdzie nam wydać na ubezpieczenie takiego wyjazdu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!