Kompas Prawny: Wypadki za granicą. Gdzie i jak szukać pomocy?

Wypadek to zawsze zdarzenie traumatyczne, jeśli jednak wydarzy się za granicą, może towarzyszyć mu dodatkowy stres, wynikający choćby z bariery językowej czy nieznajomości lokalnych procedur. Jak i gdzie szukać pomocy w nagłych sytuacjach? Wyjaśniamy.

Kompas Prawny: Wypadki za granicą. Gdzie i jak szukać pomocy?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 30 maja 2023

112 – wspólny numer alarmowy dla całej Unii Europejskiej

Warto pamiętać, że dzwoniąc pod numer 112, uzyskamy natychmiastową pomoc bez względu na to, w którym kraju Wspólnoty doszło do incydentu.

W niektórych państwach UE jest to główny numer alarmowy, zawsze jednak funkcjonuje równolegle z dotychczasowymi numerami krajowymi.

Po połączeniu operator podejmie decyzję, do której z konkretnych służb skierować nasze zgłoszenie.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicęKompas Prawny: Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicęJakub Stasak

Niestety, nie istnieją żadne oficjalne reguły dotyczące obsługi połączeń w językach obcych, co za tym idzie, nie mamy gwarancji, że dyspozytor będzie posługiwał się językiem angielskim, bądź jakimkolwiek innym poza swoim językiem ojczystym.

W nagłych wypadkach wybranie numeru 112 wciąż pozostaje jednak najszybszą metodą kontaktu z odpowiednimi służbami.

Jeśli okaże się to konieczne, celem ustalenia dokładnej lokalizacji dzwoniącego ratownicy skorzystają z danych logowania jego telefonu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – bezpłatny dokument, zapewniający jego posiadaczowi dostęp do usług państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytu na terytorium dowolnego państwa unijnego, innego niż to, którego jest obywatelem.

Usługi powyższe świadczone są na takich samych zasadach, na jakich korzystają z nich osoby ubezpieczone w danym kraju i obejmują m.in. opiekę medyczną związaną z przewlekłą lub już rozpoznaną chorobą, a także z ciążą i porodem.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiKompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiAnna Pakaszewska-Cetera

Ze względu na znaczące niekiedy różnice w systemach opieki zdrowotnej poszczególnych państw członkowskich, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zawsze jest jednak gwarantem otrzymania całkowicie darmowej opieki medycznej.

EKUZ nie stanowi ponadto pełnej alternatywy dla ubezpieczenia turystycznego, gdyż nie pokrywa na przykład kosztów leczenia w placówkach prywatnych czy ewentualnych kosztów transportu powrotnego do kraju.

Sporym minusem jest tu oczywiście także dość ograniczony zakres jej obowiązywania (wyłączne kraje należące do UE oraz EFTA).

Kontakt z ubezpieczycielem

Zawsze warto więc rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego.

Jeśli się na ten krok zdecydowaliśmy, a nasza sytuacja nie wymaga natychmiastowej pomocy lub została ona już udzielona, należy zgłosić zdarzenie do centrum informacyjnego ubezpieczyciela.

W zależności od specyfiki konkretnego przypadku, praktyki stosowanej przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oraz zakresu ochrony, jakim obejmuje dana polisa, konsultant poinformuje nas o dalszych działaniach, które powinniśmy podjąć.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące przekraczania granicKompas Prawny: Przepisy dotyczące przekraczania granicAnna Petynia-Kawa

Aby otrzymać zwrot kosztów leczenia, odszkodowanie po wypadku, kradzieży czy opóźnieniu lotu, niezbędne będzie okazanie ubezpieczycielowi stosownych dokumentów, takich jak:

• skany dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby ubezpieczonej,

• formularz zgłoszenia szkody,

• dokument ubezpieczenia,

• w przypadku problemów ze zdrowiem – całość dokumentacji medycznej oraz ewentualne rachunki za leczenie,

• rzetelny i możliwie najdokładniejszy opis okoliczności zdarzenia, w których doszło do szkody (jeśli została sporządzona – także notatka policyjna),

• potwierdzenie pobytu w danym miejscu za granicą (na przykład rezerwacja hotelowa).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!