Przejazd osoby niepełnosprawnej pociągiem/komunikacją miejską

Podróż pociągiem powinna być przyjemnością dla każdego, dlatego dziś postaramy się wyjaśnić, jakie czynności powinny podjąć osoby z niepełnosprawnością, aby ich podróż pociągiem lub komunikacją miejską upłynęła niekłopotliwie i miło.

Przejazd osoby niepełnosprawnej pociągiem/komunikacją miejską
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 31 maja 2023

Przejazd pociągiem — jakie czynności warto wykonać?

Osoby niepełnosprawne w Polsce mają prawo do podróżowania pociągiem z uwzględnieniem swoich potrzeb i praw. Wiele składów jest przystosowanych do ich obsługi; oferują odpowiednie udogodnienia. Istnieją specjalne miejsca w wagonach, które są odpowiednio oznaczone i zarezerwowane — w niektórych jednostkach, gdy nie zostaną wykupione — dwa dni przed datą wyjazdu wracają do puli miejsc ogólnodostępnych. Pociągi często są wyposażone w podjazdy dla wózków inwalidzkich, przyciski do otwierania drzwi dla osób z ograniczoną mobilnością oraz toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Także na dworcach powinny znajdować się takie udogodnienia dla osób mających kłopoty z poruszaniem się, z widzeniem; starszych, z bagażami, czy matek z dziećmi. Mogą to być specjalne podjazdy, windy, czy schody ruchome.

Organizacyjny rozgardiasz na dworcach w WarszawieOrganizacyjny rozgardiasz na dworcach w WarszawieMałgorzata Łaziuk

Przewoźnicy również starają się zapewnić wsparcie wsiadania, wysiadania i przemieszczania się wewnątrz pociągu. Jednakże zaleca zgłoszenie telefoniczne najpóźniej do 48 godzin przed wyjazdem, a także zakup biletu z rezerwacją miejsca dla osoby niepełnosprawnej, aby zagwarantować odpowiednie udogodnienia podczas podróży pociągiem.

Komunikacja miejska, a osoby z ograniczeniem zdrowia

Także podczas podróży w obrębie danego miasta niezwykle ważne jest, by osoby z kłopotami zdrowotnymi, czyli na przykład z ograniczeniem ruchu lub wzroku mogły bez obaw się przemieszczać.

W wielu dużych miastach dziś takie podróże są bezproblemowe: autobusy wyposażone są w przyciski informujące kierowcę o potrzebie rozłożenia rampy pomagającej wjechać wózkiem do środka lokomocji. Ponadto, miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są oznaczone i zarezerwowane w autobusie.

Gdzie można kupić bilety na pociąg?Gdzie można kupić bilety na pociąg?Małgorzata Łaziuk

Warto pamiętać, że w autobusie powinno się ustępować miejsc pasażerom, ze szczególnymi potrzebami, czyli uprzywilejowanym: kobietom w ciąży i z dzieckiem (bez wózka), osobom niepełnosprawnym, na wózkach inwalidzkich.

Podczas gdy w jednym pojeździe pojawi się kilka osób posiadających uprawnienia do zajmowania określonego miejsca kierowca ma obowiązek wyproszenia danych osób z pojazdu, jeśli nie ma miejsca, a ich obecność mogłaby wpływać na bezpieczeństwo innych pasażerów. W pojeździe nie może jednocześnie podróżować kilka osób na wózkach inwalidzkich, z rowerami, czy z dziećmi w wózkach. Rowerzysta powinien wyjść z pojazdu, kiedy pojawią się inni uprzywilejowani potrzebujący, opiekunowie dzieci — w przypadku, gdy w autobusie pojawi się ktoś na wózku inwalidzkim.

Czy osobom z niepełnosprawnością przysługują zniżki?

Wiele osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności może korzystać ze zniżek przy zakupie biletów na podróż, zarówno w pociągach, jak i autobusach. Mogą być one różnej wysokości np. 37%, 51%, czy 78% (dla tych, którzy potrzebują dotrzeć do miejsca nauki lub załatwiając sprawy związane ze zdrowiem — wizyty u lekarzy, przejazd do sanatorium). Także opiekunom osób z niepełnosprawnościami przysługują ulgowe (z 95% zniżką) lub darmowe przejazdy. 

Niezmiernie ważne jest zapoznanie się z regulaminem przewoźnika w danym mieście. Da to wiedzę oraz pozwoli uniknąć kłopotów, a także zakupić odpowiedni bilet, czy skorzystać z bezpłatnego przemieszczania się po mieście.

Podróż osób niepełnosprawnych pociągiem lub autobusem może być wygodna i dostępna dzięki przepisom regulującym dostępność transportu publicznego. Ważna jest również pomoc ze strony kierowcy i innych pasażerów. Dzięki tym środkom podróżowanie pociągiem lub autobusem staje się bardziej dostępne i komfortowe dla wszystkich pasażerów, niezależnie od ich zdolności ruchowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!