Kompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami
Zwierzęta są dla nas jak członkowie rodziny, nic więc dziwnego, że chcemy, aby towarzyszyły nam również w trakcie podróży. Aby dobrze przygotować się do wyprawy, należy dokładnie zapoznać się z regułami dotyczącymi przewozu zwierząt. Jak wygląda zatem podróż ze zwierzakiem od strony formalnej?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 26 maja 2023
Podróż po Polsce
Podróże ze zwierzakiem po kraju w zasadzie nie są uregulowane żadnymi ogólnymi przepisami. Przede wszystkim należy zapewnić pupilowi bezpieczne i komfortowe warunki transportu oraz zapoznać się z regulaminami przewoźników, z których mamy zamiar skorzystać, ponieważ posiadają oni swoje wewnętrzne, szczegółowe przepisy regulujące przewóz zwierząt.
Pies, kot i fretka w podróży po UE
Jak podróżować ze zwierzakiem po UE? To zależy od gatunku. Jeżeli wyjeżdżasz ze zwierzęciem takim jak pies kot lub fretka, musi ono spełniać kilka warunków:
- powinno mieć wszczepiony mikroczip lub czytelny tatuaż, jeśli został on wykonany przed 3 lipca 2011 r.,
- musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie,
- zostało uprzednio objęte leczeniem przeciwko tasiemcowi Echinococcus multilocularis, jeżeli kierunek podróży jest wolny od tego tasiemca (dotyczy Finlandii, Irlandii, Malty, Norwegii i Irlandii Północnej),
- posiada ważny europejski paszport dla zwierząt domowych lub unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia (przy podróżach z kraju spoza UE do UE, powinno zostać wydane na co najmniej 10 dni przed wyjazdem, dodatkowo wymaga oświadczenia potwierdzającego transport zwierzęcia w celach niekomercyjnych)
Jeżeli planujesz przewóz więcej niż pięciu zwierząt domowych, musisz przygotować dowód potwierdzający uczestnictwo zwierząt w konkursie, wystawie lub wydarzeniu sportowym oraz to, że mają ponad 6 miesięcy. W sytuacji, gdy nie spełniasz powyższych warunków, wówczas zwierzęta muszą spełniać przepisy dotyczące zdrowia, które mają zastosowanie do przywozu psów, kotów lub fretek do UE lub handlu nimi w UE.
Zwierzęta w paczkach? Z Pocztą Polską możeszMonika Świetlińska
Powyższe przepisy obowiązują w obrębie UE, Norwegii i Irlandii Północnej, a także w przypadku podróży z kraju spoza UE do kraju UE i dotyczą przewozu zwierząt domowych z ich właścicielem w celach prywatnych, niewiążących się z ich sprzedażą. Istnieje możliwość wydania pisemnego upoważnienia innej osobie, która będzie towarzyszyć w podróży pupilowi, zamiast ich właściciela, pod warunkiem, że zwierzę wróci do właściciela w ciągu 5 dni, od dnia wyjazdu.
Co z pozostałymi gatunkami zwierząt?
Dla innych zwierząt domowych, takich jak ptaki, gady, płazy, gryzonie jak króliki czy chomiki, nie istnieją tak szczegółowe wytyczne. Według rozporządzenia, państwa członkowskie mają możliwość wprowadzenia przepisów krajowych dotyczących przemieszczania zwierząt innych niż psy, koty i fretki, jeżeli są one proporcjonalne do zagrożeń dla zdrowia publicznego lub zdrowia zwierząt oraz nie są bardziej restrykcyjne niż przepisy dotyczące handlu tymi zwierzętami.
Jak wygląda podróż do kraju poza terytorium UE?
Transport zwierząt do krajów spoza UE, regulują odrębne przepisy państw trzecich. Przed podróżą należy koniecznie zapoznać się z ich wymogami i regulacjami. Państwa te zazwyczaj posiadają bardzo szczegółowo określone wymagania — np. do Szwajcarii nie wolno wwozić zwierząt okaleczonych, pozbawionych pazurów, z przyciętymi uszami lub ogonami, przy transporcie na terytorium Norwegii, zwierzę musi być odrobaczone, dodatkowo, zabronione jest przewożenie zwierząt bez właściciela, ze schronisk lub domów tymczasowych, przeznaczonych do adopcji.
Podróż samolotem ze zwierzęciem
Wiele osób zapewne zastanawia się jak wygląda podróż samolotem w towarzystwie zwierzęcia. Planując lot samolotem razem z pupilem, należy ten fakt zgłosić w trakcie kupowania biletu, ponieważ istnieje limit zwierząt podróżujących samolotem. Przewoźnik ma prawo odmówić transportu zwierzęcia, jeżeli przekroczony został dopuszczalny limit ilości zwierząt na pokładzie. Zwierzęta mogą być przewożone na dwa sposoby — w kabinie samolotowej w przedziale pasażerskim lub jako bagaż w luku bagażowym. Wybór miejsca zależy od wielkości i wagi zwierzęcia — zwierzę przewożone w kabinie pasażerskiej nie może ważyć więcej niż 8 kg. Wyjątkiem są psy przewodnicy — mogą wejść na pokład samolotu razem ze swoim właścicielem, niezależnie od tego ile waży.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.