Kompas Prawny: Czy twoje ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje za granicą?

W sytuacji nagłego zachorowania podczas przebywania tymczasowo w rninnym kraju UE, na przykład podczas wakacji, podróży służbowej lub rnstudiów, jako obywatel UE masz prawo do niezbędnego leczenia. Sprawdź, jakich formalności należy dokonać, by móc skorzystać z leczenia podczas wyjazdu zagranicznego!

Kompas Prawny: Czy twoje ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje za granicą?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 9 czerwca 2023

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne za granicą?

Podstawowymi formami ubezpieczeń zdrowotnych za granicą są ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KLZ). Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku utraty zdrowia lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku, jednak nie obejmuje ono sytuacji związanych z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy astma. 

Czym jest EKUZ?Czym jest EKUZ?Michał Górecki

Ubezpieczenie KLZ pozwala uniknąć obaw dotyczących kosztów leczenia za granicą — ubezpieczyciel pokrywa wydatki związane z konsultacjami medycznymi i hospitalizacją do wcześniej ustalonej kwoty.

Podróż do kraju Unii Europejskiej. Karta EKUZ

Podczas każdej zagranicznej podróży ważne jest, abyś miał ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Karta ta stanowi dowód, że posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w jednym z krajów UE.

Przygotowanie do podróży i bezpieczeństwo za kierownicąPrzygotowanie do podróży i bezpieczeństwo za kierownicąRafał Stępniewski

Jeśli nie posiadasz europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego lub nie możesz z niej skorzystać (na przykład w prywatnym szpitalu), placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem leczenia możesz zostać poproszony(-a) o zapłatę za usługi medyczne. Po powrocie do swojego kraju będziesz mógł(a) ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Czy karta EKUZ jest płatna? 

W niektórych krajach europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) jest wydawana razem z krajową kartą ubezpieczenia zdrowotnego. W innych należy złożyć wniosek o jej wydanie. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Zwróć się do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o jej wydanie przed wyjazdem za granicę.

Ubezpieczenie zdrowotne poza Unią Europejską

Podróżując indywidualnie poza granicami Unii Europejskiej, zaleca się nabycie co najmniej podstawowego pakietu ubezpieczenia turystycznego, który zapewni nam zwrot kosztów leczenia niezależnie od kraju i okoliczności. Okres ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej umowy. 

Pułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoPułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoMikołaj Frączak

Zakup takiego ubezpieczenia na własną rękę nie jest konieczny, jeśli podróżujemy z biurem podróży. W takim przypadku, podpisując umowę o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie objęci jesteśmy ubezpieczeniem turystycznym, obowiązującym w określonym terminie i miejscu imprezy. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i w razie potrzeby rozważyć wykupienie dodatkowych pakietów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!